Защо политиката стана като конкурс за плеймейтки
На всеки вот се предлага нова стока, сякаш вместо депутати си купуваме нови дрехи от последната колекция
До днес в Гърция се спазва старото правило на църквата - ако някой иска да стане свещеник, първо хората в селото трябва да го одобрят.
Разбира се, че трябва да бъде и ръкоположен, да получи благодатта от Бога, но това тайнство не е достатъчно за службата му. Важното е хората да го приемат, да го искат за свой духовник.
И така би трябвало да е навсякъде в православните страни, но в България не е.
Защото няма достатъчно свещеници, не стигат. И затова църквата взема когото има, не когото трябва.
При депутатите е същото, но по точно обратната причина. Би трябвало народните представители да са именно това - хора, които представляват народа.
Първо да имат одобрението на хората, за да може да са им представители.
А после да ги сложат в списъците с кандидати, това велико тайнство на партиите, което при късмет ще ги ръкоположи в парламента.
Обаче в действителност най-напред влизаш в листите, после си търсиш народ, където са те спуснали. А дали ставаш за народен представител, е друга тема, но щом тайнството с регистрацията в ЦИК е станало, значи ставаш, няма проблем.
И двете дейности са призвание, не професия. Можеш да си добър професионалист и в църквата, и в парламента, но ако не вярваш в Бога или в демокрацията, ще си лицемер и на двете места.
Защото да служиш на някого, означава да вярваш в смисъла на това служение.
Иначе се превръщаш в мошеник, някой, който лъже хората, че им служи и помага, а гледа единствено собствената си изгода.
И понеже е призвание, обикновено се проявява при тези, които го имат. Влече те, интересуваш се от вяра или политика, занимаваш се с това.
Ако говорим за кандидат-депутати, това трябва да са хора, които вече правят политика, които вече са били в партии, където са решавали проблеми на обществото и държавата. Защото Народното събрание е краят, последната инстанция, където служиш, това е църквата на политиката.
Там превръщаш своето призвание и умения в закони, които управляват живота на всички други. Не е тренировъчен лагер, нито драмсъставът към читалището. Парламент е, решаваш съдби и правиш държава.
И както казах, за разлика от недостига на свещеници, кандидатите за депутати са в изобилие. Църквата няма достатъчно служители, но партиите разполагат с безкраен списък от мераклии. И тогава, вместо да ги одобряват хората, партиите ги вземат по свои съображения. Обикновено те са простички - да са популярни, да са богати (за да могат да си платят изборите) и да са верни на шефовете. Както забелязвате, за призвание или за служба на хората не става дума в тези критерии. Изискванията са в интерес на партийните шефове, не в интерес на избирателите.
Не всички депутати са попаднали в листите по този начин.
Има и много, които работят за своите избиратели в района, които бавно и усърдно развиват своите умения на политици, които стигат до парламента наистина по заслуги, не с парашут.
Смята се обаче, че те са скучни и стари лица, а политиката в България стана моден подиум, конкурс за плеймейтки.
На всеки вот се предлага нова стока, сякаш вместо депутати си купуваме нови дрехи, от последната колекция. Сякаш някой, който пее и танцува по сцените, е свръхчаровен политик, без да е казал и дума за политика през живота си.
Без да е заел позиция по обществена тема, без да е предложил решение на поне един важен проблем за хората.
В гръцкото село хората ходят на църква, защото свещеникът е техен, те му вярват. В българското - не, не им харесва попът, не бил свестен. Не можели да ги привлекат в храма.
Добре, де, ако поповете са малко, то политиците на всички избори се удвояват, все по-шантави излизат. Те ли ви харесват?
Най-четени
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Преди 21 г. Радичков си отиде през „най-българския от всички месеци", както сам го наричаше
Памет за Радичков, отишъл си на този ден, преди 21 години, в един пак така студен и снежен Януари. Позволявам си да пусна отново, да ми се прости, няколко думи, писани тогава..
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено
-
Шапката, която скри шапката на инаугурацията
Всъщност светът ще запомни цялата церемония с шапката на президентската съпруга Мелания под която се вижда само уста. Шапката, която целяла "да отнеме вниманието от съпругата"