Много чужденци, но как ритат
“Дунав” стана хит в нашия футбол, а там са само двама - значи може.
Тези дни прочетох в спортна медия, че чужденците в първата ни футболна лига са точно 100 души. Най-много са в “Лудогорец”, после в “Левски” и ЦСКА, “Верея”, “Локомотив”-Пловдив.
Най-малко - само двама, са в хита на сезона – “Дунав”(Русе). В повечето от клубовете имало още чужденци, които карали проби и съвсем скоро бройката щяла да се увеличи.
Темата за чужденците в българския футбол не е нова. Непрекъснато се говори за това и от време на време някой от ръководните фактори във футбола ни казва на висок глас, че така не може. Че по този начин българският футбол загива. И всичко е дотам.
Темата наистина не е нова, но когато видиш тази статистика, наистина може да ти стане лошо. От къде на къде в това семпло българско първенство ще има толкова много чужденци? Та това, както изчислиха колегите от спортната медия, са си девет титулярни състава. Или казано по друг начин - българските футболисти просто липсват по тукашните терени.
Няколко са въпросите, които човек си задава, когато прочете тази статистика, и те направо ти бодат очите. Тези чужденци толкова по-добри ли са от българските си колеги, наистина ли са с по една-две класи над тях?
Издигат ли качеството на играта, на първенството като цяло на едно по-високо равнище? Отговорът е много прост. С изключения на пет-шест души, за които наистина може да се каже, че са класни играчи, всичко останало си е направо средна работа.
Не е задължително да си специалист, за да забележиш това. Просто трябва да изгледаш един кръг от първата ни лига по телевизора и ще се убедиш. Тогава защо е тази истерия по вземане на чужденци, си остава пълна загадка. Нямаше да е загадка, ако всички бяха от класата на Кафу например, ама не са.
Вторият въпрос, който също боде очите и който според мен е още по-важен и болезнен, е:
Наистина ли у нас толкова няма български таланти, дори да не са големи и уникални, които да могат да играят в семплата ни първа лига? Да бъдат привлечени в елитните ни отбори?
Толкова ли футболните школи тук не произвеждат нищо? Толкова ли всичко е занемарено и опустяло, щом играчите не стават и за българското първенство? Толкова ли нещата са отишли на дъното, че сме взели 100 чужденци, а и още ще идват?
Отговорът според пишещия този текст също е прост: Да, може положението да е зле, но чак пък нищо да не се появява като имена, таланти, перспектива, звучи несериозно. А и те няма как да изпъкнат, когато техните естествени места в тукашните отбори са заети от чужденци. И настина как един български талант да се развива, когато е закован на пейката на резервите? Няма как.
Знам, че някой веднага ще каже: “Ама светът отдавна се промени и отдавна е глобален. И това важи и за футбола.” Така е, но сто чужденци за едно такова първенство като българското звучи направо смешно и несериозно, от която страна и да го гледаш. Тук нито сме Англия, нито Испания. Но и там, имам чувството, че чужденците пропорционално са по-малко.
Третият въпрос, ако изобщо е въпрос: Какво би станало, ако в елитните ни отбори играят предимно българи? Това срамно и непристижно ли е? Това ще направи ли първата ни лига по-низша или нещо подобно?
И веднага отговорът. Със сигурност няма да има никаква разлика.
Нивото на първенството ще си бъде същото, каквото и сега - под средното европейско. Но е сигурно също, че на стадионите ще има повече публика, което значи и повече емоции. И ето най-добрият пример: “Дунав” - хитът на сезона, е само с двама чужденци и се представя отлично. Значи може.
Ще има повече хоризонти за българските футболисти. Това от своя страна ще даде тласък на детско-юношеските школи, а националният отбор със сигурност ще дръпне нагоре. И въобще повече от сигурно е, че нещата ще изглеждат по-добре от сега.
Настина не разбирам защо голяма част от собствениците на български клубове тук не следват тази логика. Наистина не разбирам.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От