Дано Дилън да върне нобела
Имам усещането, че Нобеловият комитет се превърна в кълбо от нерви, след като даде наградата за литература на Боб Дилън.
Робърт Алън Цимерман направо разказа играта на академиците, като не им каза дори едно “благодаря”. В деня, в който бе съобщен новият носител на наградата, Дилън имаше концерт в Лас Вегас, но въобще не спомена и една дума, че е взел нобелката. За капак на всичко не вдига телефони на комитета, изтри от официалната си страница, че е лауреат, въобще направи диви и щастливи чичковците от комитета.
Сега би било интересно и съвсем естествено заложните къщи да се включат със залагания дали Дилън ще си вземе наградата и ще произнесе ли прочувствено слово на 10 декември? Или ще ги отсвири ведно с краля на Швеция.
Но каквото и да се случи оттук нататък, едно е сигурно - че след Дилън Нобеловият комитет няма повече никога да гласува за подобни личности. И ще си вземе поука, което значи, че вратата за бардовете към наградата оттук нататък ще е здраво затръшната.
Другото, което със сигурност ще се случи, е, че нобелката вече ще се връчва на по-добри и възпитани романисти, поети, драматурзи, които умеят да благодарят както трябва и както се полага, а не да се правят, че нищо, ама нищо не се е случило, както е в този случай. И по никакъв начин да нямат общо с 60-те години на миналия век.
И още едно нещо е сигурно. Дори тези, които буквално повърнаха, когато чуха името на Цимерман, не могат да отрекат едно нещо - толкова много шум около тази награда никога не се е вдигал. И предполагам, никога повече няма да се вдигне, освен ако следващата година наградата не отиде при Земфира например.
Дилън просто раздели мислещия свят на две
Дори и в зеленчуковия магазин до нас - казвам го съвсем сериозно - чух спор “за” или “против” него и наградата му. И какво по-хубаво като реклама за Нобеловия комитет, щом и в кварталния магазин се говори за наградата? А ако беше я взел например вечно номинираният Мураками, някой изобщо щеше ли да разбере, освен тясно свързаните със словесността? Не.
Сега продължавам една идея по-сериозно. Аз лично мисля, но не само аз, изчитайки много мнения, че тази награда трябваше да се даде на Дилън преди 45-50 години. И сега тя наистина е ужасно закъсняла и стои доста странно в пространството.
Смятам обаче и нещо друго, което лично според мен е важно. Това е лек реверанс на Шведската академия към “ягодовите” години- 60-те на ХХ век.
Реверанс към великите Ленън, Морисън,
Хендрикс, Джоплин,
да не изреждам повече. Хора, бръкнали в небето, променили света и преждевременно отлетели от него.
Смятам и още нещо, пак не само аз: че Нобеловият комитет с тази награда се опитва да се измъкне от критиките, особено в последните години, че отдавна я е превърнал в политическа, отдавна тя няма нищо общо с истинската литература. Мисля си, че на беловласите академици, гласувайки за Боб Дилън, това им се получи. И с неговото име влезе и някакъв чист въздух.
Сега се връщам там, откъдето започнах, за да кажа най-важното лично според мен, заради което се включих и аз в темата за Дилън.
Ако Робърт Алън Цимерман не си вземе наградата, не произнесе слово и подобни официалности, както предполагам, че ще се случи, той всъщност ще каже на света нещо много хубаво и важно. А то е, че
в изкуството наградите изобщо не са нужни.
Че там почетните стълбици са напълно излишни. Че златни, сребърни и бронзови медали не трябва да се раздават. Че неговата функция е много по-различна, за да бъде оценявана по този начин. Стискам палци Дилън да отсвири с китарата си Шведската академия единствено и само заради това.
А и на нас в България малко да ни светне, защото
тук почти всеки ден се дава литературна награда на някого.
Лично аз не познавам българин, който пише и да не е награден с някаква. И ако Дилън го направи, много се надявам масово да започнат да се отказват награди. И тук, и по света. Въобще, стига с тези награди.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От