Как е по света
Някога чудили ли сте се как са структурирани Висшата лига на Англия и местното футболно ръководство ФА? Оказва се, че българското първенство и родно БФС са несполучливи техни кавърверсии.
Всичко в английския футбол се ръководи от борда на директорите. Задачата му е да наблюдава и планира дългосрочните цели и задачи. Бордът е оглавяван от председателя Крейг Дайк, а под него са добре подредени други авторитетни фигури, които дърпат конците в този спорт.
Колкото до Висшата лига, тя е частно дружество, изцяло притежавано от своите 20 клуба членове. Всеки клуб от първенството избира председатели, изпълнителни директори и борд на директорите, които да следят ежедневните операции на лигата. Откакто са създадени - ФА през 1863 година и английското футболно първенство през 1888 година, те са организации, направени с цел не да носят дивиденти блага за себе си, а да ръководят футбола в Англия и дори реинвестират в играта 100 милиона паунда всяка година. За да се види пълният мащаб на футболния бизнес на Острова, трябва да се отбележи и фактът, че в него участват 8 милиона футболни играчи, 400 000 доброволци, 300 000 треньори и 27 хиляди съдии.
Издръжката на всички отбори идва от продажбата на билети, мърчандайз, който включва продажбата на екипи на футболните играчи, фенартикули и, разбира се, телевизионни права.
Но какво е положението във второто най-голямо футболно първенство в света, каквото е испанското. В Испания има две главни футболни първенства - Примера дивисион и Сегунда дивисион. В долните ешелони могат и участват резервните състави на големите отбори от Примера и Сегунда дивисион. Което го прави значително по-различно от английския футбол, където резервните отбори си имат свое собствено първенство. Финансите, спонсорството и посещаемостта в испанския футбол може да не са толкова големи, колкото в английския, но факт е, че най-гледаният сблъсък за всички времена е дербито между двата най-големи футболни гранда в момента "Реал" (Мадрид) и "Барселона".
Последното първенство, което ще разгледаме, е смесица между силовия английски футбол и изяществото на испанския. А именно немската Бундеслига. Страната, родила футболни гении като Лотар Матеус, Михаел Балак и Франц Бекенбауер, също може да се похвали с това, че не отстъпва по нищо на своите сестрински първенства от Англия и Испания.
Немската футболна асоциация е събрана от 21-те футболни асоциации на 21 области от съответните 5 региона на страната. Германия подобно на Испания също има 2 главни професионални първенства.
Целият материал четете в хартиеното издание на "168 часа".
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
За тегавата 2024-а и новогодишната програма
Толкова тегава ми беше тая 2024-та, че даже новогодишната програма ми изглежда забавна. От
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били