Защо само по празниците
Любов и пожелания заради някаква си смяна в календара
Тези дни, когато навсякъде е празнично, когато се усеща една превъзбуда в душите, когато сякаш всички се обичаме малко повече, пожелаваме си прекрасни, понякога нереално красиви неща, сякаш ставаме повече благотворителни и смирени.
Вярващи в доброто и величието на този свят
Говорим си с една много специална доза оптимизъм. Сигурни сме, че тази година ще бъде по-хубава и успешна от предишната. И такива работи. И се замислих, защо всъщност това се случва единствено и само по това време на годината? Защо всичко това трае някъде около десетина дни и толкова? Защо този отрязък от време е толкова кратък, а през останалия няма и спомен от цялата тази красота и празничност във взаимоотношенията?
И си дадох сметка, че това е нещо жестоко. Да обичаш, да пожелаваш на близки и приятели, дори и на непознати щастие и късмет само сега. И само поради причината, че е настъпила Нова година. Че нещо е станало с календара.
Говоря за това, защото наистина вярвам, че този тип красота във взаимоотношенията може да бъде всяка секунда, всеки час и ден. И няма никакво значение дали е празник, или не. Няма и не трябва да има значение датата. Лично за мен това е проблем.
Имам чувството, че в мига, в който тези дни превалят, всичко се връща. Отново започват да витаят черни енергии навсякъде около нас. Лицата стават маски, усмивките изчезват и остават за следващата Нова година.
Превключваме на някаква друга скорост
и всичко това, което сме си казали в тези светли дни, сякаш вече няма значение. Напълно сме го забравили. А нищо не пречи, не изисква никакви усилия винаги да носим тази светлина в себе си. Да си я раздаваме взаимно и това да се случва 365 дни в годината.
Позволявам си да говоря с този леко патетичен език, защото си мисля, че само това ни остава. Само това може да ни спаси. И нищо друго. Не икономически ръстове, не всякакви знайни и незнайни реформи, не политики и доктрини, а единствено и само светлина помежду ни. Взаимност и обич, съпричастност. Само така можем
да се опазим,
да се раззеленим. Защото другото е жесток бит, който ни разкъсва и изсмуква. Който ни прави безсмислени тук. Който ни отнема и последните капки позитивна енергия.
Не знам дали това е възможно. Вероятно звучи доста утопично и някак несъразмерно. Звучи като някакво меланхолично пожелание.
Но все пак можем да опитаме. Защото тук, в тази страна, има тонове тъга. Има килограми безверие. Има несметни количества тарикатщина и безпардонност. Има стотици неща, които ни връщат назад. Които ни заскрежават с мъка и печал. Има толкова гадости, които живеят и се развиват и сякаш на никого не му прави впечатление.
Но най-страшното е, че
няма светлина между самите нас
Сякаш сами, всеки ден се убиваме взаимно - дали по пътищата, дали в самите себе си - това няма особено голямо значение.
Знам, че тези думи звучат доста тъжно, но някак не могат да се изговорят по друг начин. Не могат да се изкажат по-оптимистично и ведро. Няма как да стане това, колкото и да му се иска на човек. Колкото и да се старае и да е добър с думите. Или оглавяваме, или сме в челото на всякакви негативни класации.
И уж се правят някакви неща, но всичко остава “уж”. Живеем в
едно голямо “уж”
Та си мисля, че единственото, което ни остава, е светлината помежду ни. По-често да си казваме, че се обичаме, и да не се срамуваме от това. Да не го правим единствено по празници, защото, когато е само тогава, звучи куртоазно и нагласено. Звучи менте.
И някак си всичко това остава илюзорно, единствено и само на думи. А се нуждаем от реална, истинска, безкрайна светлина и обич помежду си, за да оцелеем. Иначе съвсем скоро ще изгаснем.
Най-четени
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова