Разхвърляни, шаблонни пожелания
Свили сме се. Мразим повече от необходимото.
Станали сме хейтъри за всичко. И забравяме сърцето
Всички казват, че 2016 г. ще бъде по-добра от отиващата си. Политолози, икономисти, врачки, астролози, въобще тези, които разбират от бъдеще. Всички. И дано е така!
Но си мисля, че “по-доброто„ е вътре в нас. Оттам започва и свършва всичко. Или просто трябва малко да се опитаме да разширим сърцата си, може да е с един сантиметър, може с един нокът, но би било хубаво.
Еластичността на
сърцето няма граници
Свили сме се. Мразим повече от необходимото. Станали сме хейтъри за всичко. И забравяме сърцето. Да започнем да се усмихваме повече един на друг, на времето, на облаците и слънцето, на тревите, на природата. Това е хармония. Хармония със себе си, със света, Вселената, с времето, в което пребиваваме. С малките и големите неща, които ни заобикалят.
Толкова ли е трудно? Толкова ли е невъзможно? Това някакви огромни усилия ли са? Да бъдем взаимни един към друг е толкова и просто, и нормално. А някак си не го правим. Смятаме го за ретроградно и демоде. Това чувство сме го изхвърлили в коша за боклук.
Съпричастността е нещо, от което се нуждаем болезнено. Много се подминаваме, не виждаме болките, тъгите на другия. Смятаме, че не е наш проблем. А всъщност болките и тъгите на този отсреща са и наш проблем. И много бързаме и подминаваме всеки и всичко. И си мислим, че без нас този свят няма да го има. Станали сме джигити и нищо не виждаме освен себе си. А всъщност сме прашинки.
Разбираме го, но много по-късно. Усещаме го, когато не трябва. Да бъдем по-красиви в жестове, обноски, лични състояния… Красотата не е само в галерии, концертни зали, книги, музеи, паметници и изобщо само в изкуството. Красотата е в нас, вътре в организма ни. В нашето отношение към всичко останало. С повече красота ще махнем преходи, гадости, диващина, тарикатщина.
Красотата може
да бъде един от най-прекрасните бунтове,
несъгласия на този свят. Всъщност тя за това е измислена. Но тя наистина започва някъде от нас. И трябва да я пазим и отглеждаме. Да харесваме малко повече Родината си. Не непрекъснато да бягаме от нея, да я псуваме и плюем, където ни падне. Тя си е наша и трудно се сменя.
Всъщност това е невъзможно. Специалисти сме по плюене на Родината. Мисля, че водим всички класации по това. Вероятно има много причини, но
не идват ли плюнките малко в повече?
Много в повече идват. Да, съвсем малко, защото държавата - това сме си ние. И никой друг. Да спазваме някакви етики и естетики. Да не рушим, събаряме, разграждаме, ритаме, а да засаждаме, надграждаме, поливаме…
Няма как да има държава без нас. Тези неща са взаимно свързани. Повече от сигурно е, че като повярваме в това, всичко ще бъде по-изящно и величествено. И тук ще ни бъде по-добре, а няма всеки свободен ден да пресичаме границата.
Няма терминалите на летището да се пукат по шевовете. Да се сбъдваме непрекъснато всяка секунда, минута, ден. Сбъдването е мечтание. Да мечтаем не само за онези неща, които ги има в лотарийните билети или в магазини и маркети, а за едни съвсем други работи, които днес не са много на мода.
Едни неща, свързани с онова, което винаги ще бъде тайна за медицината - душата. С нейния обем. Или казано по друг начин - да се опитваме повече да летим. С ръце. Да бъдем по-добри. Имаме нужда от това. И за себе си, и за другите. И за движението на времето, на света.
Лошо се гледаме, лошо
си говорим. Мразим се. Завиждаме си
Отдалечаваме се един от друг. Зазидали сме се в някакви тухли. А всъщност всички ние сме създадени да живеем ведно. Без значение бедни, богати, успешни, неуспешни, граждани, селяни, красиви, грозни. Без значение. Толкова е просто. А се оказва, че ни е ужасно трудно. Направо невъзможно.
Нека другата година наистина е по-добра, както предричат всички. Но наистина си мисля, че това “по-добро” първо преминава през нас и след това през икономики и политики. И знам, че горните редове звучат адски шаблонно, но пък какво от това?
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От