Три футболни комплекса
Болезнено празният "Васил Левски" по време на футболната квалификация с Азербайджан е най-точната обществена оценка за всичко, което се случва с българския футбол.
Толкова празни седалки поне аз не помня. Картината направо бе зловеща. Това си беше протестен вот. Оттук нататък ще започнат огромни анализи, коментари, всеки ще изказва мнение, включително и пишещият тези редове.
Ще се искат оставки,
ще се псува този или онзи
Чух обаче много добре думите на Георги Миланов. Те бяха ясни и точни: "Това са ни възможностите." Точка. И си мисля, че е точно така. Каквото и да си говорим, всеки има някакви прагове и тавани. Явно на този етап толкова сме високи - джуджета.
Предлагам оттук нататък да спрем с негативизма, с черната енергия, със слюнките и всичко да започне на чисто. Да се опитаме една идея по-позитивно да погледнем на нещата и отново да построим срутената къща. Сега е моментът. И си мисля, че никога не е имало по-подходящ.
Първо обаче - имаме комплекси за преодоляване и докато не ги махнем, все ще бъдем на дъното. Основният от тях е, че непрекъснато сравняваме всеки национален отбор с онези велики футболисти от "американското лято".
Онова "лято" беше чудо на чудесата и вероятно никога няма да се повтори. Онова поколение беше извънземно и изобщо не трябва да правим никакви сравнения с него. Колкото повече сравняваме "сега" с "тогава", толкова по-зле. Все пак в живота има реалности и ние всички живеем и се съобразяваме с тях. Реалността в момента е коренно различна.
Вторият комплекс е, че непрекъснато се самобичуваме, че българският футбол е наникъде. Че вътрешното първенство е едно от най-слабите в Европа, че сме се превърнали в посредствена футболна нация, че нямаме достатъчно таланти.
Вероятно това е така. Но
кой е казал, че трябва
да бъдем велика
футболна сила?
Защо изобщо живеем с това мислене?
Това мислене убива. Да, ние сме една посредствена футболна нация. Футболът се играе на посредствени стадиони, на стадионите идва обидно малко публика, първенството е повече от посредствено. И въобще всичко около кръглата топка тук е такова.
Когато спокойно и смело си го кажем, когато го видим отстрани без никакви емоции, ще разберем, че е огромна химера да бъдем велика футболна нация. Това няма как да е възможно и реалистично.
И си мисля, че леко ще се успокоим и ще погледнем трезво на нещата. Просто ще видим къде ни е мястото на футболната карта.
Третият комплекс, който според мен трябва да преодолеем, е да спрем с мисълта, че България е люпилня на огромни футболни таланти. Вероятно има такива, но ние
не сме нито Бразилия, нито Аржентина, където можеш да ги ринеш с лопата
Тук също има такива, но те са в пъти по-малко.
От къде на къде и кой реши, че тук е пълно с бъдещи гении, а те в зародиш биват унищожавани? Според мен няма такова нещо.
Целият анализ четете в хартиеното издание на "168 часа".
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От