За един разпространител на красота
Тези дни ми се случи нещо велико - запознах се с един човек, който разпространява джаз из училища и детски градини. И го приема като свещена кауза. Показва на децата инструменти, свири, чете им историята на тази музика. Въобще въвежда ги в нови състояния на духа.
Нарекъл е идеята си "Приказният свят на джаза". Всичко това се случва не къде да е, а в Димитровград и селата около него. Подчертавам го, защото градът на Пеньо Пенев отдавна се е превърнал в синоним на една друга музика и си е чист героизъм това да се случва точно там.
Разбирам от него, че не е спорадично и това джаз образование е вече с четиригодишна традиция. Споделя ми още, че така е щастлив и възможен за света.
И още, че в училища и градини, където има деца с увреждания, чувства, че чрез джаза може да помогне.
Естествено, любопитството ми надделя и го попитах - това по някаква програма или проект? И изобщо как става финансирането? Отговори ми най-спокойно: "Не участвам в програми и подобни работи. Правя го без пари, единствено и само от любов към джаза и децата. И да ми дават отнякъде, просто няма да ги взема."
Онемях. Днес, в тези времена такива хора и такива неща са много редки.
Те почти не могат да се видят. Превърнали са се в екзотика. И е нещо, за което по-скоро ще те подиграят, отколкото адмирират.
Тук е мястото да вметна, че познавам достатъчно хора от артистичното съсловие, които непрекъснато кандидатстват по някакви проекти. И сигурно няма нищо лошо в това. Най-страшното и тъжното обаче е, че на много от тях в главите им първо е какви пари ще вземат, а не каква идея ще покажат пред света. И често се случва, че подобни хора, специализирали се в печеленото на пари от проекти и програми, просто изместват други, които наистина заслужават финансова помощ.
Такива като моя нов познат, които правят, сътворяват нещо прекрасно и пак бих се повторил - велико. Но това може би е една друга тема. И то доста болезнена. Всъщност знам, че не само тук е така. Знам, че светът е такъв. Но когато се срещна с подобен човек, който обикаля детски градини и училища и учи децата на красота, и когато знам, че го прави, отделяйки от хляба си, и когато знам колко пари се пръскат, за да се задоволи единствено и само суетата на някой измислен герой, това ме натъжава и обижда. Особено на фона на такива хора.
Докато си говорехме за джаз, как му минава един час с децата, дали харесват тази музика, щастливи ли са, в мозъка ми се набиваха предизборните плакати и обещания на знайни и незнайни политици.
Имам чувството, че толкова много хора искат да командват, да решават, да стоят отгоре.
Целият анализ четете в хартиеното издание на "168 часа".
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От