Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

ФУРОР: Десетгодишната Крисия прослави България на престижния конкурс.
ФУРОР: Десетгодишната Крисия прослави България на престижния конкурс.

Крисия, Хасан и Ибрахим с едно деликатно кроше изместиха Кобрата от призовото му място на любимец на българите.
Трите деца се сражаваха в един и същи ден с боксьора, но въпреки че след състезанието нямаха аркади, второто място им струваше почти денонощни усилия и изтощителни репетиции.
Детската Евровизия изглежда като един голям купон – деца пеят, смеят се, играят. Да, на пръв поглед е така, но графикът на тези попаднали в шоубизнеса деца е убийствен.
В деня преди големия финал на Евровизия Крисия, Хасан и Ибрахим стават рано – в 7,30 часа сутринта. Около два часа по-късно вече са в автобуса на път към залата, където ги очакват.
Задължително прическа, костюми, грим, разпяване, саунд чек, няколко интервюта за разкош
И отново концерт с около 10 хиляди души публика в залата. В суматохата 10-годишната Крисия не би пропуснала за нищо на света възможността да изрисува със сърца българската стая в Евровизия. Хасан и Ибрахим трескаво изписват вратата с нотите на песента си.
Денят обаче е разграфен по минути.
След изтощителната подготовка българчетата излизат на сцената, но технически гаф съвсем обърква ситуацията. В нашата делегация обаче няма паника – всичко е наред. И както казва педагожката на Крисия – Свилена:
“Никой не трябва да произнася думата “страх”
След цял час проблемът с електричеството е отстранен. Шоуто продължава, за да свърши в полунощ. Почти 20-часовият работен ден на Крисия, Хасан и Ибрахим приключва.
През това време никой от тях не е проявил каприз, не се е оплакал, че е изморен или му е студено. Загърната в якето на Маестрото, Крисия обикаля стаите на другите делегации, за да разглежда рисунките им.
И докато вижда Валета главно през прозорците на хотела и автобуса, Крисия неусетно стана звезда в Малта още преди да спечели втората награда за България в детската Евровизия. Малтийците харесват крехкото момиче.
Разпознават я навсякъде – в лобито на хотела, докато разглежда розови ключодържатели в магазинчетата на рицарския град или просто когато ходи по улицата в малкото си свободно време.
И всеки иска да се снима с нея. Да я докосне
“Знаеш ли – аз много харесвам вашето дете. Не ти го казвам, защото си от България” – споделя ми малтийката Ана, която работи за шоуто. „Тя просто е изящна, с красив глас и е дете, а не жена. Има ангелски чар и те кара да я обичаш. В Малта ценим естествените неща.”
За малтийците детската Евровизия е голямо предизвикателство.
Цялата държава е впрегната в организацията на събитието. Огромна корабостроителница от стомана и бетон с размери около 30 хиляди квадратни метра
 е превърната в концертна зала. За децата участници има всичко – лични асистенти от Малта, квалифицирани гримьори и фризьори, свежи плодове, бонбони, местни специалитети на корем. 100 доброволци, избрани с конкурс, които владеят перфектно английски език, денонощно са на разположение на екипите.
200 малтийски танцьори са ангажирани за шоуто на Евровизия. А ВИП местата в залата по време на големия финал са запазени за президента и правителството на Малта.

Пълният репортаж за конкурса в Малта с много снимки от шоуто ще намерите в новия брой на в. 168 часа

 

Злоба и завист срещу Крисия, Хасан и Ибрахим

Учители заключват кабинети по музика преди конкурсите. Изключват без причина от училище сестрите на близнаците

Галина Ганева

Докато цяла България ликуваше с победата на Крисия, Хасан и Ибрахим в Малта, а участието им в детската "Евровизия" разби всевъзможни рейтинги и залепи за телевизора толкова българи, колкото гледат финали на световно по футбол, изненадващо се разбра, че талантливите ни деца са преодолявали невероятни пречки пред развитието си, предизвикани от елементарна злоба и завист в родните си градове.
Оказва се, че ръководството на Средно общообразователно училище "Сава Доброплодни", където учат 10-годишните близнаци пианисти, умишлено заключвало кабинетите по музика, за да не могат братята да репетират преди участието им на престижни национални и международни конкурси. Вратите, които водели към училищното пиано, били заключени и преди участието им в Малта, споделиха пред "168 часа" с огорчение роднини на семейството.
"Заключените врати и сменените патрони на кабинетите са тежък спомен за нас - разказва с болка майката на малките виртуози Сабиле. - Ако удариш шамар на някого, лицето може и да посинее. Но ще мине. Но такова тежко и обидно отношение към момчетата не се забравя."
Заради грозната история семейството събрало средства и купили на близнаците пиано. Помощ свише било дарението от професор, вече покойница - второ пиано. Бащата на Хасан и Ибрахим потвърди за пречките, които им създавали някои преподаватели, но не пожела да посочи имената им: "Имам обяснение, правеха го от злаба и завист откъде накъде моите момчета, а не някои други деца от музикалните паралелки ще се развиват успешно".
Дениз Игнатов е възмутен, че от ръководството на "Сава Доброплодни" дори не давали възможност на музикалната педагожка
Маринела Маринова да работи с пианистите.
Стари вражди са и причина, докато Шумен посреща с куп награди братята, те да не получат абсолютно никакви почести от община "Каолиново", където са родени и израснали. Причината за неадекватното отношение била, че бащата Дениз Игнатов преди години бил опонент на сегашния градоначалник за кметския стол, разказаха местни политици.
Не враждебност, а топло отношение и грижа към таланта на близнаците показват обаче от община Шумен след завръщането им. Трогнати от успешното представяне на песента "Планетата на децата" от Крисия под акомпанимента на виртуозните пианисти, общинските съветници единодушно решиха да наградят братята с приза "Златна значка на Шумен".
Отличието ще бъде връчено и на музикалния педагог Маринела Маринова. Предложението за високата награда е отправено от председателя на Общински съвет Шумен проф. Георги Колев. "Нямаше обструкция от никого. Съветници от всички политически сили гласуваха братята да бъдат наградени. Нямаше даже въздържал се", разказа проф. Колев, доволен от постигнатото единодушие в местния парламент.
Призът "Златна значка" е втората по стойност награда
за изключителни заслуги в изкуството и културата след наградата "Почетен гражданин". Отличието се присъжда на деятели, прославили града в национален и международен план.
Хасан и Ибрахим нямало да получат най-високия приз "Почетен гражданин" тъй като са непълнолетни. "Ако имаха необходимата възраст,  момчетата стопроцентово щяха да станат почетни граждани", обясни проф. Колев. Последният отличен е 19-годишен младеж, който учи в престижния Технологичен университет в Масачузетс.

Цялата история, както и интервю с бащата на близнаците, четете в новия брой на в. "168 часа"

 

ЕКИП: Триото готви нов албум след успеха в Малта.
ЕКИП: Триото готви нов албум след успеха в Малта.