Срещу 500 лева за биорезонанс жена се "сдоби" с тумор в мозъка. Оказа се, че диагнозата е фалшива
Жена плати 500 лева за биорезонанс диагностика и получи тежката диагноза тумор в мозъка. Изследването е извършено от жена без медицинско образование, а впоследствие ядрено-магнитен резонанс не потвърждава диагнозата.
Здравният адвокат Мария Шаркова е категорична, че всяка реклама, в която човек обещава, че чрез този метод може да се диагностицира заболяване, е в противоречие със закона.
„Ако твърдят, че ви поставят някаква диагноза или ви изследват с този апарат и включително ви предложат някакъв вид терапия, това само по себе си вече е нарушение", казва Шаркова и предупреждава, че при такъв преглед човек трябва да изисква амбулаторен лист.
Биорезонанс експерти, чието образование остава неясно, се рекламират, изследват, изписват лечение, взимат парите и оставят впечатлението, че човек има болни органи.
Експеримент на Нова тв показва два прегледа, рекламирани като биорезонансна диагностика, направени в един и същ ден на един и същ човек, дават различни резултати.
Резултатите са сверени с назначени от д-р Мирослав Ненков изследвания в лаборатория и с ядрено-магнитен резонанс.
Според Константина Георгиева, която практикува NLS анализ и биорезонанс терапия, причината за разминаването в резултатите, е различният опит на експертите и програмата, която използват.
Изглежда обаче няма нито уеднаквена практика, нито висока степен на контрол от страна на РЗИ. Според РЗИ-София това е законен метод и всеки човек, който е регистриран при тях, подлежи на контрол. Според председателя на РЗИ-Кюстендил обаче – контролът върху биорезонансната диагностика не зависи от здравната инспекция, защото методът не е законен.