Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Защо дърветата във "Врана" съхнат и никой не се грижи за парка

Това е едно от проблемните дървета по оградата на парка откъм бул. “Цариградско шосе”, което е снимано и публикувано на царския сайт към позицията.

СНИМКИ: KINGSIMEON.BG
Това е едно от проблемните дървета по оградата на парка откъм бул. “Цариградско шосе”, което е снимано и публикувано на царския сайт към позицията. СНИМКИ: KINGSIMEON.BG

След решение на ВКС от 2023 г. държавата е стопанин. МРРБ е делегирало права на областния управител, общината готова да се грижи, но решение няма

Защо никой не се занимава с поддръжката и стопанисването на парк "Врана" и дърветата в него изсъхват и падат, причинявайки рискови ситуации?

Този въпрос предизвика прехвърчане на стрели между институции в сряда. Той беше поставен от цар Симеон II в нарочна позиция, разпространена от секретариата му. Тя идва след два инцидента от началото на годината, в които дървета от парка в близост до оградата по бул. "Цариградско шосе" се прекършиха и паднаха върху движещи се по пътя коли. Като по чудо и двата индицента се разминаха без жертви - през февруари 57-годишна жена влезе в болница с комоцио, а през април пострада микробус на Главна дирекция "Охрана" на Министерството на правосъдието.

Сега от секретариата на царя алармират, че за парка не се полагат грижи, не се полива и много от уникалните дървесни видове в него загиват.

Това е едно от проблемните дървета по оградата на парка откъм бул. “Цариградско шосе”, което е снимано и публикувано на царския сайт към позицията.
Това е едно от проблемните дървета по оградата на парка откъм бул. “Цариградско шосе”, което е снимано и публикувано на царския сайт към позицията.

Закъсняло обследване на здравния статус на дърветата, няма премахване на болните и мъртви дървета. Бръшлян е оставен да задушава всичко наред, което е ужасяващо доказателство за немарливостта на отговорните за поддържането и съхранението на парка. Сухи дървета разпространяват болести и застрашават и човешки животи. Това вече не е гора, а джунгла, описва трагичната картина царската позиция. В нея се напомня за падналото наскоро дърво с много бръшлян по него, което за малко не уби жена, смазвайки автомобила. А има още стотици подобни дървета, които всеки момент могат да причинят непоправими щети. Чия ще е отговорността, ако не дай си Боже има и смъртен случай, се пита в позицията на царя.

Тази снимка от падналото дърво от парка “Врана” върху бус през април е пусната на царския сайт към позицията.
Тази снимка от падналото дърво от парка “Врана” върху бус през април е пусната на царския сайт към позицията.

В нея се обвинява държавата в безхаберие, което води до унищожаването на парка. Държавата даде милиони левове хонорари и води дела за собствеността на парка и го отне от Столичната община, но вече повече от година не желае и не полага никакви професионални грижи. Общината се оправдава, че паркът вече не е техен и не правят нищо. Питаме се, ако никой не е собственик на парка, кой прибира парите от входни такси, се казва още в царската позиция.

990 дка от парка "Врана" бяха дарени от цар Симеон и сестра му княгиня Мария Луиза през 2001 г. на Столичната община, която през 2013 г. го отвори за посещения на граждани. Паркът работи само през уикендите. Там има над 800 декоративни растителни вида и е обитаван от 100 вида птици и животни.

От лятото на 2023 г. обаче паркът е държавен след решение на ВКС. Делото всъщност започва още през 2011 г. в Софийския градски съд. То е заведено от регионалното министерство и е част от продължилата десетилетие съдебна сага за царските имоти, която държавата води срещу наследниците на цар Фердинанд - Симеон Сакскобургготски, сестра му Мария Луиза Хробок и техни братовчеди.

През 2018 г. Софийския градски съд приема, че държавата е собственик на парка, както и на множеството постройки, изградени в него, а не Столичната община, на която е бил дарен, защото "към момента на даряването тези, които са направили дарението, също не са били собственици". "А никой не може да прехвърли права, които не притежава", казват съдиите. Решението на СГС е атакувано пред Софийския апелативен съд, който го отменя, а адвокатите на държавата обжалват. Така казусът стига до върховния съд. 12 години след старта на делото, през юли 2023 г., ВКС потвърждава решението на градския съд, че собственик е държавата.

Министерството на регионалното развитие и благоустройството е изпълнило всички свои задължения по казуса със собствеността на парка, произтичащи от решението на съда, с което държавата е призната за собственик, коментираха от ведомството в сряда. МРРБ е дало указания за преминаване на собствеността към областния управител и му е възложено да предприеме действия за приемане на владението на парка. За последните 2 месеца ръководството на МРРБ е изпратило 4 писма с напомняне и настойчиво приканване към действия до всички институции, имащи отношение по казуса.

Над 800 растителни вида има в парка “Врана”, но за тях в момента не се полагат грижи.

СНИМКИ: “24 ЧАСА”
Над 800 растителни вида има в парка “Врана”, но за тях в момента не се полагат грижи. СНИМКИ: “24 ЧАСА”

В сряда от областната управа не излязоха с позиция, не отговориха и на запитването на "24 часа". Но на 4 април, след като дърво падна върху кола в района на входа на "Врана", от областната управа на София заявиха, че общината не им е предала владението върху парка. "Независимо от правния статус паркът продължава да се управлява от общината и се стопанисва от общинското предприятие "Паркове и градини", написаха тогава от областната управа.

Оттам цитират писмо на столичния кмет до регионалния министър и областния управител на София, в което се заявява готовност общината да продължи да стопанисва парка. И добавят, че всички приходи от дейността на парк-музея постъпват по сметката на общината. С оглед на необходимостта от правна яснота, дългосрочна устойчивост и защита на обществения интерес, областният управител на област София Стефан Арсов е предприел конкретни действия и е сезирал компетентните институции за намиране на трайно и законосъобразно решение относно дългосрочното стопанисване на парк "Врана" и гарантирането на публичния достъп и опазването на културната стойност на този уникален обект от национално значение, посочват от областната администрация в предишната си позиция.

Като собственик на парка, определен окончателно с решение на ВКС от 2023 г., държавата следва да поеме управлението и поддръжката му, но това все още не се е случило. В опит да подаде ръка, през юни 2024 г. Столичната община изпрати предложение за споразумение, с което да ни бъде възложено управлението и поддръжката на парка. Общината има експертен капацитет и изрази готовност за това, защото вярваме, че така е редно, заяви зам.-кметът по екология Надежда Бобчева.

Над 800 растителни вида има в парка “Врана”, но за тях в момента не се полагат грижи.
Над 800 растителни вида има в парка “Врана”, но за тях в момента не се полагат грижи.

Тя разказа, че през март е била пратена препоръка на МРРБ и областния управител на София да предприемат мерки по обезопасяване на опасни дървета на границата на парка и бул. "Цариградско шосе". Отправен е и призив за придвижване на въпроса за сключване на споразумение за предоставянето на парка за стопанисване от общината или за официалното му приемане от държавата в лицето на областната управа.

Информирали сме МРРБ и областния управител, че средните минимални годишни разходи за парк "Врана" са около 500 хил. лв., които включват охрана, консумативи и базова поддръжка по чистота, както и за нуждата от множество допълнителни инвестиции за реконструкция, които са в прерогативите на собственика на имота - държавата, подчерта Бобчева.

В позицията на царското семейство обаче се напомня, че при дарението на парка и съгласно волята на дарителите Столична община се е задължила да се грижи за "Врана" като естествен природонаучен музей.

Грижите, които Столична община полага, са единствено в една незначителна част от целия парк, при това без оглед на съществуващите десетилетия традиции и практики, съхранени дори и след одържавяването на собствеността през 1947 г. Особено пред 70-те и 80-те години, паркът е в едно превъзходно състояние. Поддръжката е на най-високо ниво, се казва в царската позиция. Сакскобургготски критикува, че "днес единствените "грижи", които се полагат, са косене на трева и събиране на шума".

Подобен друг парк не само в България, но и в Югоизточна Европа не съществува. И вместо да бъде ценен, пазен, развиван, той е оставен да се превърне в една непроходима, болна и опасна джунгла, се казва още в царската позиция. И се призовава за привличане на специалисти от целия кръг на ботаническата наука и ладшафтното инженерство, благодарение на които паркът да съхрани своето значение за консервационно значими видове от българската, балканска и световна флора. Тя можело да бъде обогатявана и да се използва за научноизследователски и образователни цели, като има дори екскурзоводи в областта на ботаниката и екологията.

Видео

Коментари