Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Три месеца преди рокадата на върха на прокуратурата заместничка на Сарафов подаде оставка

Елена Каракашева се връща във ВКС.
Елена Каракашева се връща във ВКС.

Засега той остава само с Ваня Стефанова, която най-вероятно на 21 юли ще встъпи като и.ф. главен прокурор

Три месеца преди да се извърши смяната на изпълняващия функциите главен прокурор заместничката на Борислав Сарафов - Елена Каракашева, подаде оставка от поста. Така той остава само с един заместник главен прокурор - Ваня Стефанова, която до началото на годината беше началник на отдел “Специализиран” във Върховната прокуратура.

Борислав Сарафов
Борислав Сарафов

За оставката на Каракашева се разбра в сряда на заседанието на Прокурорската колегия на ВСС.

Мотивите ѝ не станаха ясни

Кадровиците я освободиха от поста от 12 май. Тъй като преди 1 септември 2023 г., когато встъпи като заместник главен прокурор, тя беше съдия в Наказателната колегия на ВКС, ще се върне там. Възстановяването ѝ на предишната позиция трябва да направи Съдийската колегия на ВСС. Според магистрати причините за напускането ѝ на прокуратурата били лични. Те не изключиха тя да не “кипи от желание” да бъде следващият и. ф. главен прокурор.

Според последните промени в Закона за съдебната власт Сарафов не може да остане на поста повече от шест месеца. В средата на януари депутатите гласуваха, че максималният срок шефовете на ВКС, ВАС и обвинител №1 да са и. ф. е половин година. След това временен шеф трябва да стане някой от заместниците. Шестте месеца изтичат на 21 юли. Така че вероятността след това Ваня Стефанова да стане и.ф. главен прокурор е голяма. Тя е магистрат със сериозна професионална биография. Започва като следовател през 1997 г., след това е била прокурор в районната прокуратура в Сливница, после в Софийската градска и Върховната прокуратура, където от 2020 г. завежда отдел “Специализиран”. В периода 2013-2015 г. е зам.-шеф на ДАНС.

Ваня Стефанова СНИМКА: Архив
Ваня Стефанова СНИМКА: Архив

Неофицално се твърди, че магистратът, който ще заеме мястото на Каракашева, отново ще е от средите на съдиите.

Успоредно с рокадите на върха на прокуратурата, а и във ВАС, тъй като и там шефът Георги Чолаков също е и. ф., се развива и друга сюжетна линия. На 8 април състав на ВАС поиска Конституционният съд да отмени промяната в съдебния закон, с която беше забранено на ВСС, чиито членове са с изтекъл мандат, да избират тримата големи. Мандатът на съвета изтече още през октомври 2022-а. Казусът стигна до ВАС, след като самият Сарафов атакува пред съда решението на съвета да прекрати процедурата по избора му. Върховните съдии спряха делото и поискаха КС да отмени промените в закона, защото противоречат на конституцията. Според тях депутатите не могат да казват на конституцинен орган, какъвто е ВСС, какво да прави, защото това е намеса на законодателната в съдебната власт. Делото е разпределено на последния конституционен съдия Орлин Колев. То още не е допуснато за разглеждане по същество.

Решението на ВАС да атакува съдебния закон пред КС

не беше изненада, защото още при приемането на промените юристи казаха, че противоречат на конституцията.

В същото време по нищо не изглежда парламентът да се е забързал да подмени състава на ВСС. Правилата за избор бяха приети от правната комисия още през февруари , но до момента не са внесени за гласуване в пленарната зала. Това вероятно е, защото, ако ги приемат окончателно, започва да тече 14-дневен срок за номинации. За разлика от регулаторните органи, чиито членове се избират с обикновено мнозинство, за кадровиците в съдебната власт са нужни 160 гласа - мнозинство, трудно постижимо в Народното събрание.

Така, в случай че КС отмени промените в съдебния закон, Сарафов може да се кандидатира за главен прокурор точно пред този ВСС.

Видео

Коментари