Дефекти и надежди след края на първенството
Първият е безразборната смяна на треньори. Смените бяха толкова много и повечето извън всякаква логика, че в един момент станаха безинтересни дори и за най-големите фанатици.
Президентите на клубове излизат със заучени фрази - "ще гоним по-високи цели през следващия сезон" или подобна на тази - "неговият потенциал е дотук ".
След три или след шест месеца тези, новоизбраните, явно не могат да гонят по-високи цели и потенциалът се оказва нещо абстрактно и пак наново - идват други. Те са същите от по-предния път. Или полу- същите. А какво значи висока цел - пак никой не знае. Всичко заприлича на
виенско колело
с едни и същи пътници,
които се изкачват и слизат. Докосват леко облаците и после пак са на земята. Няма такава футболна действителност никъде в Европа, където треньорите да са подложени на такъв геноцид. И си мисля, че определението не е пресилено. Учудвам се, че въобще тези хора - треньорите, се съгласяват да упражняват тази професия тук. Учудвам се на търпението им, на примирението им, на пълната гама унижения, които трябва да изтърпят.
Как е възможно за три или шест месеца да изкажеш и покажеш философия,
концепция, идея. Как за такъв период трябва да те обикнат и футболисти, и публика. Как!?
Всъщност смяната на треньори в българското първенство е най-големият проблем за българския футбол. Не липсата на футболисти, не липсата на стадиони, не липсата поне на още десет неща. А смяната на треньори под път и над път. Имам чувството, че това се е превърнало в някаква болест или някакъв нелечим синдром. И повече от видно е, че той пречи на т.нар. футболна продукция. Пречи на цялостния футболен пейзаж тук. Оставете треньорите да работят в някакъв поне обозрим период.
Оставете ги да покажат поне петдесет процента от идеите си, г-да президенти на клубове
Второ - не се налагаха масирано таланти от собствените школи. Стоичков показа на всички, че и така става. Защо са необходими безсмислени трансфери, защо Гошо, Иван и Петър търкат пейката? Вижда се без лупа, че чужденците, разбира се, с някои изключения, не вдигат класата на първенството. Те само дават някакъв екзотичен привкус и дотам.
За всички е ясно, че чужденците не са по-добри от Гошо, Иван и Петър. Че онези чужденци, които биха качили нивото на "А" група, играят в други страни и въобще не им минава през ума, че могат да дойдат тук. Тогава кому е нужно? И защо сами се обезличаваме и самозалъгваме. Или зад тези трансфери се крие нещо съвсем различно, което не е за пред публика?
Спрете безсмислените трансфери,
г-да президенти на клубове. Доверете се изцяло на футболисти от собствените школи. Така само за няколко години, лицето на българския футбол ще бъде съвсем различно.
И трето, но не последно -" А" група, дори и с 14 отбора, пак е много. Толкова отбори просто душат първенството, затлачват го. Губи се нервът, динамиката му. Пречи организмът му да функционира естествено и нормално. 10 отбора е най-естествената конфигурация за "А" група. Просто такава е действителността тук. Всичко друго е някакъв компромис, който не прави услуга на никого.
Играят се толкова безсмислени мачове
пред празни трибуни, без никаква интрига, и всичко предварително е известно. Но съвсем логично е, че точно такива двубои са супервкусни и за черно тото, и за уговорки, защото там коефициентите за изненада са огромни. Така че десет отбора са предостатъчни, за да има реално първенство, г-н Михайлов. Знаете го много добре и просто го направете един път завинаги.
И накрая нещо оптимистично - думата феърплей започва да става все по-важна и тук. Или по-точно, започва полека-лека да се материализира. Това е най-великото нещо във футбола. Тя е всичко. Само през феърплея стадионите ще се напълнят. Футболът ще бъде празник и изконната философия на тази велика игра няма да погине. И че тук все повече обръщаме внимание на това, е надежда.
Така че тоталната война с уговорени мачове и черно тото е по-важна от всичко. Останалото е статистика.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От