Великден за православни и католици съвпада рядко, след 2700 г. няма да празнуваме заедно
Православни и католици рядко отбелязват заедно един от най-големите християнски празници Възкресение Христово. Причината е, че православните църкви все още използват Юлианския календар, докато за католиците определящ е Григорианският. Макар и рядко, споделеният Великден се случва на няколко години. След 2700 г. обаче, датата никога повече няма да съвпадне.
В Западното християнство, датата може да се падне между 22 март и 25 април. Разликата между Юлианския и Григорианския календар е 13 дни, което пък значи, че източно-православния Великден може да се падне между 4 април и 8 май.
Последно двете християнски деноминации споделят една дата за празника през 2017 г. Следващият път, когато това ще се случи е по-скоро: през 2028 г. През 21 в. Великден за християните съвпада едва 31 пъти, а през следващите векове ще се случва още по-рядко.
Според изчисленията, последният път, когато католици и православни ще отбележат Възкресение е през 2698 г. В 30% от случаите, Великден за двете църкви съвпада. В 45% Католическият се пада само седмица по-рано, а в 20% разликата е до 5 седмици.
Великден и за двете крила на Християнството всяка година се пада на различна дата през пролетните месеци. Това решение е взето на Първия вселенски събор в Никея. През 325 г. светите отци измислили начина, по който да се определя датата на празника. Те решили Възкресение да се отбелязва в неделятя след първото пълнолуние след пролетното равноденствие. Друго задължително условие било датата да е след еврейската Пасха.
Миналата година, католиците отбелязаха Христовото възкресение доста рано: на 31 март. У нас най-големият пролетен празник бе на 5 май. Тази година и католици, и източноправославни празнуват Възкресение на 20 април. Навършват се и 1700 г. от провеждането на Никейския събор.
Предложения за унифициране на датата на Великден за двете деноминации има от години. Такава идея има и папа Франциск. В свои изказвания, главата на католическата църква отбелязва, че Възкресението не се случва по наша инициатива и не е свързано с нито един календар. Светият отец призова църквите да положат всички усилия в търсенето на споделено споразумение, като избягват всичко, което може да доведе до допълнителни разделения между християните. Някои източноправославни църкви, сред които Руската, Грузинската, Сръбската и Йерусалимската патриаршия, не са съгласни с идеята на Папата. Затова единна дата за празника едва ли ще бъде договорена.