Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Изкуствен интелект нарисува лицето на Исус

Използвана е плащаницата от Торино, учени оспорват цвета на кожата му, Спасителят трябвало да е по-мургав

Видео, създадено от изкуствен интелект и базирано на най-известния религиозен артефакт, показва как е можело да изглежда Исус Христос.

Плащаницата от Торино е древно парче плат, с което е било завито тялото на Спасителя, след като умира разпнат на кръста.

Снимки на плащаницата са вкарани в Midjourney, генератор на изображения, базиран на изкуствения интелект, и приложението създава снимки и видео на Христос, който намигва, усмихва се и се моли, както може би е станало по време на неговата смърт през 33-а година.

Клипът вече се разпространява в социалните мрежи и е с доста провокативното заглавие “Истинското лице на Исус”.

Някои специалисти обаче са категорични, че технологията се е объркала и е създала Исус бял, а не както би трябвало да е от Близкия изток с по-мургава кожа.

“Не може да бъде, той изглежда като мен,

а аз съм норвежец”, категоричен е коментарът на един от ползвателите на социалните мрежи.

Според д-р Мередит Уорън, главен преподавател по библиознание и религиозни науки от Университета на Шефилд, наистина е погрешно Исус да бъде изографисван като белокож, както е в повечето случаи, а той е “имал кафява кожа, кафяви очи, точно като местното население”. Според нея при изображенията на Спасителя трябва да се вземат предвид портретите на египетските мумии. Тези рисунки са направени от хора, които са починали между 80-а и 120-а година в част от света, от която е произлязъл и Христос. Те показват мъже с тъмни очи, кафява кожа, къса къдрава коса и черти на лицето, които би трябвало да са отличителни за хората, които са живеели в онези времена по земите на днешния Египет, Палестина и Израел.

Същото показва и изследването на медицинския специалист Ричард Нийв от 2015 г., който използва различни техники, за да реконструира лицето на юдей, като използва черепите, открите в Семит. Неговата реконструкция показва широко лице, тъмни очи и доста тъмна кожа, която би трябвало да е обща за евреите от галилейската ера. Въпреки че това е само портрет на възрастен мъж, който е живял по същото време като Исус, той дава доста добра идея точно какви черти би трябвало да има.

Midjourney е генератор на изображения, който използва всички точки от дадена снимка, за да я реконструира. Точно в тази програма са подадени всички налични изображения на плащаницата. Така от плата се

появява мъж с дълга тъмна коса, брада, както и с рани и ожулвания

по лицето и тялото Интересното е, че това изображение на изкуствения интелект е много близо до това на Исус, когато е рисуван от класиците на Възраждането.

Както новото изображение и плащаницата е била винаги предмет на скандали и съмнения, че точно тя е използвана при погребението на Исус Христос. Тя се пази от 1578 година в катедралата “Сан Джовани Батиста” в Торино.

 До 1983 г. тя е притежание на италианското кралско семейство. Тогава на 18 октомври като изпълнител на завещанието на вуйчо си Умберто II Савойски

българският цар Симеон II я предава на Светия престол на Католическата църква

Плащаницата е запечатала тяло, което кореспондира с раните от разпването на Христос, описани в Библията, включително следите от трънения венец на челото, разкъсвания по гърба и наранявания по раменете. Има едва видими кафеникави следи, които показват доста измършавял мъж, който е бил висок над 185 сантиметра. И според Библията Йосиф Ариматейски го увива с нея, преди да го положи в гроба.

“Когато Йосиф пое тялото, го пови в ново парче плат. Той положи тялото на Исус в нов гроб, който е изкопал в скала. След това затвори гроба, като го запуши с голям камък, който покри входа. И като направи това, си отиде”, пише в Евангелието на Матей.

Християните вярват, че раните на Спасителя

се отпечатват върху плащаницата от енергията, която се отделя при възкресението му 3 дни по-късно

И това започва от ХIV век, когато за първи път тази от Торино е показана публично.

През 1988 г. екип от международни учени изучава малко парче от плащаницата и с въглеродно датиране обяви, че тя е произведена между 1260 и 1390 г., или с други думи - не е тази, в която е погребан Христос.

Но преди 3 години ново изследване, публикувано в списание “Наследство”, опровергава това и доказва, че плащаницата е на 2000 години. Италианският екип учени използва нова технология, която е с рентгенови лъчи, и заключава, че парчето плат е точно от времената на Христос. Според тях с голяма степен на достоверност може да се смята, че е истинска.

Профилите на данните напълно съвпадали с аналогични измервания, получени от плат, който според историческите записки е от 55-74 година и е открит в Масада, Израел. Това е знаменитата крепост на цар Ирод в скалите над Мъртво море. Учените сравняват плата и с такъв, произведен между 1260 и 1390 година, и откриват, че няма никакво съвпадение.

“За да бъде сегашният резултат сравним с този от 1988 г., когато е произведено радиовъглеродно датиране, плащаницата е трябвало да бъде консервирана през хипотетичните си 7 века съществуване в стая с постоянна температура около максималната, регистрирана на Земята”, се казва в изследването.

“Пробите от платове са подложени на замърсяване постоянно, което не може да бъде премахнато от това, което се датира. Ако процедурата по почистване не е направена правилно, датирането с въглерод-14 не е точно”, категоричен е авторът на изследването д-р Либерато ди Каро.

До момента са публикувани над 170 научни труда върху плащаницата

от 80-те години на миналия век. И половината твърдят, че точно в нея е погребан Христос, а другата - че не истинска.

Дебатът върху автентикацията на един от най-важните артефакти в религиозната история продължава и със сигурност ще продължи с години.

А сега от него се роди и изображение, създадено от изкуствен интелект. Но дали е истинското?

Така е изглеждал човек от епохата, в която е живял Исус, според възстановката на професор Ричард Нийв.
Така е изглеждал човек от епохата, в която е живял Исус, според възстановката на професор Ричард Нийв.

Видео

Коментари