Си Ен Ен: Уолстрийт обръща гръб на Илон Мъск
Изглежда, че либералите и държавните служители не са единствените хора, които са ядосани на Илон Мъск. Спад в цената на акциите на Tesla показва, че много инвеститори също са ядосани.
Акциите на компанията се покачиха с 91% след деня на изборите, достигайки връх точно преди Коледа, тъй като инвеститорите очакваха, че Мъск и неговата автомобилна компания ще бъдат големите печеливши във втория мандат на Доналд Тръмп като президент. Мъск беше най-големият финансов поддръжник на Тръмп по време на кампанията, а оттогава се превърна в най-високопоставения член на неговата администрация. В ролята си на ръководител на Департамента за правителствена ефективност (или DOGE) той се опитва да наложи големи съкращения на разходите, които преди това са били одобрени от Конгреса, като съкрати хиляди федерални служители.
Но в четвъртък акциите на Tesla се сринаха с 5,6%, а от декември насам бележат спад от 45%. Откакто Тръмп встъпи в длъжност и Мъск започна да упражнява властта, акциите на компанията са загубили 38% от общата си стойност.
Спадът в цената на акциите вероятно отразява опасенията, че Мъск е много по-видима фигура в администрацията на Тръмп, отколкото се очакваше да бъде. Много инвеститори вероятно са смятали, че Мъск ще бъде по-традиционен съветник от типа „зад кулисите", който не е задължително да играе активна роля в провеждането на противоречиви политики. Мъск има достатъчно други бизнес интереси, управлявайки компании, вариращи от Tesla до SpaceX, от Neuralink до X, които да го занимават.
Но спадът в стойността на Tesla е знак и за насрещните ветрове, пред които е изправена компанията, в допълнение към засилената конкуренция от страна на други автомобилни производители, особено тези от Китай, които постигнаха значителни успехи на родния си пазар, а също и в Европа.
Независимо обаче дали причината за спада е един проблем или множество проблеми, сега е ясно, че проблемите с продажбите на Tesla повличат надолу и цената на акциите. И не е ясно какво, ако изобщо има такова нещо, може да повиши продажбите на Tesla занапред.
Докато продажбите на електромобили в Европа се повишиха с 34% като цяло през януари, продажбите на Tesla спаднаха с 50%. По данни на Ройтерс продажбите на Tesla са спаднали с 29% в Китай - вторият по големина пазар на компанията след САЩ - през първите два месеца на годината.
А продажбите на Tesla в САЩ са претърпели 16% спад в периода между декември и януари, според оценка на Cox Automotive. Трудно е обаче спадовете да се отдадат пряко на една или друга причина, тъй като спадът в този период е типичен за компанията, която обикновено прави голям напън за продажби в края на годината, за да постигне целта си за целогодишни финансови резултати, последван от спад през януари. Продажбите през януари 2024 г. например са намалели с 24% спрямо продажбите през декември 2023 г.
„В световен мащаб продажбите му се разпадат", каза анализаторът Гордън Джонсън, който е предимно критичен към Tesla и нейните акции.
„Спадът на продажбите в Китай е заради конкуренцията, но в западните страни хората са му ядосани. Дали това води до спад на продажбите в западните страни, или е конкуренция, няма значение. Той може да направи малко, за да обърне тази тенденция. Мисля, че това може да е годината, в която акциите на Tesla окончателно да се сринат".
Някои инвеститори дори смятат, че Мъск ще се размине с поставената цел за печалби на Tesla за тази година.
„Преди три-четири месеца Мъск прогнозира 20-30% ръст на доставките през 2025 г. Преди месец обаче не спомена тази прогноза, което означава, че тя вече не е на дневен ред".
Въпросът е доколко спадът е реакция на политическия профил на Мъск. Инвеститорът в Tesla Джийн Мънстър заяви, че според него около три четвърти от тях са отзвук.
„По време на изборите не беше ясно колко видим ще бъде Мъск (в администрацията на Тръмп)", каза Мънстър.
„Някои вярваха, че цялото нещо с ДОГЕ няма да стартира. В този момент инвеститорите в Tesla виждат в Мъск по-голям авторитет, отколкото в Тръмп. От това произтичат известни щети за марката".
В събота имаше протести пред магазините на Tesla в цялата страна, като имаше и данни за потрошени автомобили от марката. Имаше един арестуван в Лоувланд, Колорадо и срещу него са повдигнати обвинения за предишни актове на вандализъм срещу магазин на Tesla, както и за притежание на запалителни устройства.
Може би най-големият знак за промяна в желанието на хората да притежават Telsa идва от S&P Global Mobility, която разполага с данни за продажбите по щати. Тя разделя данните на „сини щати", т.е. щати, които са гласували за кандидата на демократите на последните четири президентски избори, и „червени щати", където републиканците са спечелили четири поредни избори. И във всяка група щати тя разгледа процента на лоялност, т.е. процента на домакинствата, които са купили повече от една Tesla.
В „сините" щати процентът на повторните купувачи на Tesla е намалял от 72% през последното тримесечие на 2023 г. до 65% през последното тримесечие на 2024 г. В същото време повторните купувачи на Tesla в червените щати са се повишили съвсем леко от 47,6% в края на 2023 г. до 48,2% през последните три месеца на миналата година.
Спадът в процента на лоялност на собствениците на Tesla в сините щати доведе до това, че Tesla загуби около един процентен пункт от пазарния си дял в тях. Те включват някои от най-големите автомобилни пазари в страната като Калифорния.
Проучване от миналия месец, проведено от Morning Consult, показва, че близо 32% от купувачите в САЩ „не биха обмислили" покупката на Tesla. Това е повече в сравнение с 27% от проучването преди година.
За сравнение, само 16% от потенциалните купувачи са били почти сигурни или много склонни да разгледат Tesla, преди да я купят в последното проучване - цифра, която не се е променила много през последните четири години.
В социалните мрежи също така се появиха непотвърдени реакции срещу Мъск, включително видеоклипове на хора, които изразяват одобрение за вандалски актове срещу Tesla и инциденти с магазини или автомобили Tesla.
Отвъд всякакви опасения за либералите, които сега може да избягват да купуват Tesla в отговор на политиката на Мъск, Мънстър каза, че има опасения, че милиардерът се разсейва от управлението на Tesla - компанията, на която се основава по-голямата част от богатството му.
„Мъск наистина пренаписа книгата по отношение на способността на лидерите да правят различни неща. Преди това това се приемаше с неодобрение", казва Мънстър, имайки предвид работата на Мъск не само като главен изпълнителен директор на Tesla, но и на SpaceX, основен собственик на платформата за социални мрежи X, както и основател на компанията за изкуствен интелект xAI и Neuralink, която има за цел да имплантира компютърни чипове в мозъка на хората.
Освен това остават опасенията, че с нарастването на търговското напрежение между Китай и САЩ, китайците могат да насочат действията си към Tesla заради ролята на Мъск в администрацията на Тръмп.
„Пекин предоставя услуги и отказва услуги", според Айзък Стоун Фиш, главен изпълнителен директор на Strategy Risks, фирма за бизнес разузнаване. „Те разполагат с много лостове за въздействие върху Илон Мъск и Tesla."
Големите инвеститори в Tesla казват, че все още има спорове за това как връзките на Мъск с администрацията на Тръмп могат да бъдат от полза за автомобилния производител, като например по-лесното одобрение на плановете му за самоуправляващи се „роботизирани оси".
Въпреки че много от колите вече имат функция „пълно самоуправление", която може да се справи с някои маневри при шофиране, от водачите се изисква да са зад волана, готови да поемат контрола над автомобила. И все още има произшествия, свързани със самоуправлението, които предизвикват редица разследвания от страна на Националната администрация за безопасност на движението по пътищата.
Мъск обеща, че до юни ще разполага с автомобили, готови да предоставят автономни операции без шофьори. Идеята му е те да играят ролята на таксита, въпреки че Uber вече ги изпревариха в тази услуга. Милиардерът се надява до следващата година по пътищата да се движи автомобил Cybercab без волан, педали за спирачка или газ.
Тези обещания все още вълнуват инвеститорите за перспективите на Tesla, независимо от настоящите проблеми с продажбите. Те смятат, че настоящият спад в цената на акциите е възможност за покупка за тези, които вярват в това бъдеще.
„Истинското отключване на стойността на Tesla е свързано с автономността", казва Мънстър. „Тръмп обича Мъск и Мъск ще получи някои от нещата, които иска, а най-важното е повече възможности за доказване на безопасността на роботизираните оси. Мисля, че това ще се случи."
Други обаче имат сериозни съмнения по този въпрос. Анализатори припомнят, че през последното десетилетие Мъск е обещавал, че истински автономните превозни средства са само на около година път, и че всякакви проблеми с изпълнението на последните му обещания ще доведат до рязък спад в цената на акциите, както и данните за продажбите през първото тримесечие, които трябва да бъдат обявени в началото на април.