Избиването на елита през 1944 г. срива генофонда на нацията
Депутати също са с диагноза, казва директорът на
Демографския институт акад. Петър Иванов
- Акад. Иванов, какво се случва, защо все по-често ставаме свидетели как хора нападат други по улиците? Има ли увеличение на психичните заболявания?
- Въпросът е риторичен. Нима не виждаме какво става навсякъде - и по улицата, и в домовете, и какви депутати има в парламента. Психичното здраве на българина е трагично. Разстройствата, страданията и проблемите се увеличават неимоверно бързо.
Властта не иска да види и да предприеме мерки за тези хора,
защото от тях не се печели. Печели се от лекарства, атомна енергетика, магистрали.
Покрай инцидентите по Витошка стана ясно, че около 20% от нашите сънародници са с леки психични проблеми. Мисля, че процентът е много по-голям. Те са 60%, ако приемем, че депресията, тревожността, паническото разстройство, меланхолията и отчаянието са психични проблеми. Характерни са за много българи и почти за всички бедни и низвергнати пенсионери в България.
- На какво се дължи това увеличение на психичните заболявания?
- Дължи се на унищожения генофонд. Още през 1944 г. бяха избити голяма част от по-ценните хора. Има американски изследвания с три сценария, като се започва от 172 хиляди. Според най-лошия вариант са били унищожени 320 хиляди души. Казва го Рудолф Джоузеф Ръмел (професор от Харвард, Йейл и университета в Индиана, изследовател на геноцида от страна на властите на различни държави, който нарича демоцид - б.р.). Това е елитът - внучката на баба Тонка, директори на училища, професори. Носителите на качествените гени са избити.
Има и друга причина - 2,5 милиона са емигрантите в чужбина. Данните, разбира се, не са на Националния статистически институт. Какви са тези хора? Да не са най-загубените, най-простите, най-дивите! Не, те са най-кадърните и предприемчивите. Изнесли са генофонда в САЩ, Испания, Австралия и другаде. Тук е останал почти само този, който не става за нищо.
Докараха България до най-бедната, най-изостаналата,
най-престъпната, най-болната и на последно място по раждаемост страна. И това са официални данни. Неофициалните са още по-жестоки. В челните места сме по брой на самоубийствата, смъртността от рак и сърдечносъдовите заболявания.
Всички тези обстоятелства тревожат българите. Правят психичните заболявания да са с епидемийно разпространение. Не виждам нито един дебат в парламента, който да не е в областта на психопатологията. Обиждат се, иронизират се.
- Само това ли е причината?
- Има и друга - монополизирането на здравната каса от лекарите търговци. Има цяла гилдия от психиатри, които не могат да лекуват психични страдания, не са учили психология. Изписват хапчета, което не е лечение. Трябва да намериш причините за това състояние. С психотерапия се занимават психотерапевтите. Може да трае 1-2-3 години.
Думите "психотерапия" и "психотерапевт" липсват в Закона за здравето. Психотерапевтите нямат право да се занимават с лечение. В действащата стратегия също я няма думата "психотерапия". Когато стане убийство, викат психолози, за да успокояват роднините. А когато трябва да се плаща, плащат на психиатрите за проекти.
- Как влияе стресът, той има ли дял в увеличените неврози?
- Стресът не е причина, той е защитна реакция. Помага ти да си подготвен и да не те ухапе куче например. Ние обаче се намираме в постоянен стрес - отворете която и да искате телевизия, сменяйте каналите и ще видите едно и също - някой застрелва друг човек или се бият, по новините ще чуете кой кого убил. Това депресира, цялата нация е в депресирано състояние. Не могат да го разберат.
- Как са се лекували психическите заболявания у нас преди години?
- Навремето по съветски модел д-р Шипковенски въведе системата с психично болните да се занимават едни центрове, да дават лекарства.
Правени са и шокови терапии, електрошок, инсулинова терапия.
В света няма болен, излекуван от психиатър. Не разбират страданието, причината за самата болест.
В света съотношението между психотерапевти към психиатри е 7 към 1. У нас не е така. Държавите в Европа дават ваучери на всекиго, който иска да отиде на психотерапевт.
Има два вида страдания - неврози и психози. В първия случай човек усеща, че има проблем, че нещо го тревожи. Докато при психозите - не. Шизофренията, параноята, нарцисизмът са от втория вид - те много трудно се лекуват, могат да се подкрепят с грижи. От шизофрения са болни 1,8% у нас. Освен това има шизотипни и шизоидни разстройства. Хора с психически проблеми виждаме и в парламента.
- Откъде съдите за тези данни?
- Те са извадка от населението, за което са показани данни, че 20% имат ментални разстройства.