Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Краят на епохата "Ирина Винер" - заради нейната Алина, която стана по-мила на Путин

Ирина Винер (вляво) с Владимир Путин и олимпийската шампионка Алина Кабаева на церемония по връчване на държавни награди през декември 2005 г.
Ирина Винер (вляво) с Владимир Путин и олимпийската шампионка Алина Кабаева на церемония по връчване на държавни награди през декември 2005 г.

Преди Кабаева би скочила от 20-ия етаж заради нея, сега създателката ѝ се опълчи на грешния човек

Тя е епоха в руската художествена гимнастика. Но често и от различни страни е обявявана за най-голямото зло за световната художествена гимнастика. В името на руската хегемония в тази епоха. На всяка цена.

Създала е едни от най-големите имена в нежния и красив спорт, макар думата “нежност” да е като далечна галактика за характеристиките ѝ. Никой не може да изтрие успехите ѝ. Но дали конфронтация “в грешно време с грешния човек” не сложи край на царуването ѝ? А този “грешен човек” днес е едно от най-големите ѝ шампионски творения... Този сценарий се превърна в основна тема на разсъждения, след като гръмна новината - Ирина Винер е аут от художествената гимнастика!

Макар да е на 76 г. и оттеглянето ѝ да е логично на този фон, новината отекна като мощен гръм по целия свят.

Винер е треньор на националния отбор на Русия от 2001 г. До февруари 2025-а.

“Художествената гимнастика е моят живот и съм щастлива, че успях да дам своя принос за развитието на този прекрасен спорт. Въпреки това реших да се оттегля от поста си като старши треньор на руския национален отбор по художествена гимнастика. Днес пред мен стои нова, не по-малко важна задача – не просто да създавам шампиони, а да предам натрупания опит на треньори, които да подготвят бъдещите поколения звезди. Нещо повече - много от моите ученици вече са изключителни ментори. Това ще ни позволи да запазим традициите на нашата гимнастика и да осигурим приемственост на поколенията”, обяви Ирина Винер. Наглед обикновена раздяла. Но когато е замесена Винер, нищо не е в графата “обикновено”.

Ирина е родена на 30 юли 1948 г. в Узбекистан. От младежките си години среща любовта, която впоследствие ѝ дава още по-голяма мощ на световната спортна сцена. В спортния дворец в Ташкент гимнастичката Винер преплита пътя си с трениращия фехтовка 5 години по-малък от нея Алишер Усманов. Впоследствие олигархът от узбекски произход става един от най-влиятелните хора в Русия. Милиардерът стига до говорещата достатъчно титла “Най-богат човек в Русия”. И ако успоредно с бизнеса поема контрола на руската, европейската и световната фехтовка (президент е на Международната федерация от декември 2008 г.), а на голямата спортна сцена излиза и като съсобственик на английския футболен “Арсенал”, то Ирина е негласен (всъщност доста гласовит) лидер на процесите в световната художествена гимнастика. Преди нейната раздяла със спорта идва раздялата с Усманов - двамата се развеждат през 2022 г. по искане на Алишер след 30 г. брак.

Малко по-кратък, но достатъчно дълъг беше “бракът” на Винер с руската художествена гимнастика. Освен че е треньор на националния отбор от 2001 г., тя става и президент на руската художествена гимнастика от 2008-а. По време на нейното царуване изгряха куп звезди на художествената гимнастика като олимпийските шампионки Алина Кабаева, Евгения Канаева и Маргарита Мамун, сребърните олимпийски медалистки Ирина Чашчина, Дина Аверина, Дария Дмитриева и Яна Кудрявцева, на Юлия Барсукова, Арина Аверина, Анастасия Близнюк и много други. Руският ансамбъл, воден от Винер, спечели четири поредни олимпийски титли - от 2004 до 2016 година, преди да бъде свален от върха в Токио през 2021 г. от “диамантените момичета” на България.

По време на Винер нееднократно е обсъждано, че честите промени на правилниците на художествената гимнастика са правени така, че “да са по мярка” на руските гимнастички и да оставят вратички за съдийски манипулации. Сред най-коментираните теми е и директното ѝ влияние (чрез натиск или скъпи подаръци) върху съдийския апарат. Но ето, че дойде време разделно. И с днешна дата най-коментираната тема е, че майсторът си намери майстора. При това – не просто нейна ученичка, а можо би най-успялото ѝ “дете” - Алина Кабаева. Дете, което Винер взема под крилото си на 12-годишна възраст, а 9 г. по-късно изкачва до олимпийския връх. Млада жена, която се среща с Владимир Путин и получава нужното признание в ролята си на герой на руския спорт. А може би и още нещо. А след това – и друга роля. И ако в момента на първите срещи и Винер винаги е някъде там – в своята си героична роля на носеща слава за Русия, то с времето ситуацията се променя. Особено и след официалната раздяла на руския президент със съпругата му Людмила през 2013 г.

И ако едно време Винер коментира за Кабаева: “Ако евентуално ѝ бях дала команда, например, да скочи от 10-ия или 20-ия етаж, като ѝ кажа, че е необходимо и всичко после ще бъде наред, Алина щеше да пристъпи напред и незабавно да изпълни заповедта без капка съмнение. Защото тя ми вярваше безкрайно”, с днешната дата ситуацията е коренно различна.

Твърди се, че тоталният раздор между Кабаева и Винер е настъпил по време на Игрите на БРИКС през 2024 г., където избухва скандал със съдийството. Гимнастичките на Винер получават много по-високи оценки, а тези на гимнастичките от “Небесна грация” - академията на Кабаева, били занижавани.

Последствията не закъсняха под формата на решения на руското министерство на спорта. Националната федерация по художествена гимнастика, оглавявана от Ирина Винер от 2008 г., беше закрита. Спортът бе поставен под контрола на Обединената руска федерация по гимнастика, за чийто президент бе избран генералният директор на “Руски железници”. “Отдавна си мечтая за това. Дълги години предлагах на Алина Кабаева да стане президент, но тя отказа. Цял живот съм мечтала да бъда треньор и мечтата ми се сбъдна. Ще работя в любимата зала с любимите гимнастички”, каза Винер, останала само главен треньор на националния отбор. Няма и 5 месеца по-късно и с тази мечта се приключи, а Винер отново обяви, че е доволна, защото сега ще обучава треньори, които да обучават шампиони. За фаворит за бъдещ главен треньор на Русия се завъртя едно основно име. Досещате се, нали? Алина Кабаева. Ако пожелае, разбира се. Защото тя отдавна не прави това, което ѝ кажат. Особено Винер.

Избухна срещу България, щом "диамантите" спряха руската хегемония

Ирина Винер беше най-бесният човек на света, когато "диамантените момичета" от ансамбъла на България триумфираха безапелационно с олимпийското злато в Токио през 2021 г. Симона Дянкова, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова сложиха край на хегемонията на руския ансамбъл на олимпийски игри и спечелиха първия в историята олимпийски златен медал за българската художествена гимнастика.

"Съчетанията на българския отбор не бяха чисти, имаше леки грешки. Една десета се отстранява за всяка свита ръка. Те имаха 7-8 десети от такива грешки. Композициите им не са толкова трудни като нашите. И темпото не беше същото. Не споря, че някой би могъл да хареса българския ансамбъл. Особено второто им съчетание. Обръчите им са много по-добри от топките. И точно на такива топки незабавно премахнаха Русия от сметките с една и половина точки. Това е смешно! Преди месец и половина на европейското първенство във Варна Русия победи България, а днес още в първата ротация те набраха солидна преднина, въпреки че съчетанието им с пет топки е много по-слабо", изригна тогава Винер.

Така обвиняваната, че "работи" със съдиите, ги обяви за изпълнители на поръчка. "Това е истински позор. Срам за съдиите, които бяха избрани. Не вземат тези, които имат опит, а тези, които са блеснали в някакъв момент. Считам това за голям провал. На олимпийските игри в Лондон и Рио де Жанейро имаше истински състезания, а сега не мога да подбера думи, за да опиша случилото се. Пряката задача беше да се спре хегемонията на Русия. Трябва да се пише не на Международната федерация, а директно на президента на МОК", беснееше в оправданията си Винер.

Видео

Коментари