Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Мисията на д-р Бакалов: просвещава учениците за “модерните вредности” - вейп, райски газ, алкохол, дрога

С ученици от 5 “б” клас в Основно училище “Проф. Иван Батаклиев” след
 изнесения урок
С ученици от 5 “б” клас в Основно училище “Проф. Иван Батаклиев” след изнесения урок

Подрастващите са крайно неинформирани за последствията от употребата на тези вредни вещества, знанията им са базирани единствено на рекламите, казва лекарят

"Едно от нещата, с които успявам да привлека вниманието на подрастващите и да събудя техния интерес, са реалните примери и добре описаните манипулации, които се извършват, когато "безобидните модерни вредности" ги изпратят в спешното отделение. Мястото на учениците е в учебните, а не в лечебните заведения."

Това казва 34-годишният лекар д-р Димитър Бакалов, който работи в спешното отделение на болницата в Пазарджик. Избрал да остане в България, а не да поеме към чужбина, за да практикува най-хуманната професия.

Приема за своя мисия да помага и предпази младите от вредните пороци като вейпове, енергийни напитки, стероиди, алкохол, райски газ. Допълва, че за съжаление, примерите от работата му никак не са малко.

"Винаги, когато им говоря за това как техни съученици и приятели са попаднали при нас в безпомощно състояние, усещам как вниманието им се приковава в мен.

В залата настъпва онзи страх, че щом се е случило на някого, може и те да са следващите",

казва лекарят. В момента той работи и в спешното отделение, и в болничната аптека, ръководи дейностите по клиничните изпитвания в лечебното заведение.

Сблъсква се "на живо" с последствията от предозирали и изпаднали в безсъзнание деца. Д-р Бакалов решава да поеме инициатива да изнася открити уроци в училища за пагубното въздействие на всички "модни екстри" на XXI век.

Младият лекар вече гостува в гимназия "Ив. С. Аксаков", спортното училище, в ОУ "Проф. Иван Батаклиев", СУ "Петър Берон", в детска градина "Снежанка", в детската градина в родното му село Радилово и други.

"Инициативата за кампанията, която провеждам под ръководството на изпълнителния директор на болницата д-р Красимир Темнилов, се породи от зачестилите случаи на непълнолетни пациенти, постъпващи в спешното отделение след употребата на вейпове, енергийни напитки, райски газ, алкохол или наркотици.

Необходимостта от информиране и разяснение на последствията от употребата на тези вещества е належаща.тки Недопустимо е да виждаме как нашите деца се самоунищожават и да стоим безучастно.

Трябва да се грижим за възрастните, да помагаме на активните хора и да се опитваме да изградим спокоен живот за децата. Утре те ще се погрижат за нас", обяснява мотивите си д-р Бакалов.

В училищата темата на уроците му е вредата от тези "модерни изкушения", както и влиянието им върху младия организъм. Пред по-малките деца говори за здравословното хранене и какво е да бъдеш лекар. А броят на училищата и детските градини, които искат да го поканят, се увеличава.

"По време на урока обяснявам как цигарите и вейповете увреждат белите дробове, а алкохолът пречи на развитието на мозъка

Честата употреба на енергийни напитки натоварва сърцето и може да доведе до опасни състояния", разказа пред "24 часа" д-р Димитър Бакалов. Той говори и за рисковете от употребата на райски газ и обяснява на младежите, че тези вещества не са играчка.

"С тревога разбрах, че децата и подрастващите са крайно неинформирани за последствията от употребата на тези вредни вещества. Оказва се, че знанията им са базирани единствено на рекламите на съответния продукт.

Между тях се създава един мит за абсолютна безопасност от употребата на продуктите, допуснати до тях. Част от децата изразиха мнение, че "щом все пак ги има на пазара свободно, значи не са толкова страшни".

За мен е необяснимо как наистина ние - възрастните, знаем за всички вредни ефекти върху децата ни и просто разчитаме на съвестта на производителите. Най-честите въпроси са свързани с това може ли човек да умре от предозиране и какви манипулации ще им правим, ние - лекарите в спешното, ако им стане лошо", обяснява медикът.

Той споделя и примери от своята практика, където оказва спешна помощ на млади хора, пострадали от употреба на опасни вещества.

"Виждал съм деца, доведени след припадъци, отравяния и сърдечни проблеми. Разказвам им за влиянието на по-големите ученици върху по-малките и на това как детската психика често е податлива на чуждо влияние.

Някой може да ви каже, че е модерно да опитате нещо вредно, но истината е, че това не е така. Не позволявайте никой да ви кара да правите нещо, което знаете, че не е безопасно", съветва подрастващите д-р Бакалов.

За да направи уроците по-интересни и практични, спешният лекар дава на децата възможност да се докоснат до медицински инструменти и пособия, използвани в медицината.

Те разглеждат системите за вливания, спринцовки, назогастрална сонда, макети на сърце и стомах, както и медицински маски, ръкавици и слушалки.

"Ако някой ви предлага да направите нещо опасно, просто кажете, че цените здравето си. Това е", подчертава д-р Бакалов.

Кампанията ми хрумва след една покана да гостува в ОУ "Проф. Иван Батаклиев" в Пазарджик по повод Световния ден на сърцето. След полезния урок събеседникът решава да запознае учениците и как вредят на здравето "онези играчки", които им се предлагат в интернет сайтове.

"Последните два случая на пострадали деца бяха от миналата седмица, когато 2 момчета, на 14 и 16 г., бяха приети в спешното след употреба на енергийна напитка и на алкохол. По-малкото бе припаднало в двора на училището, беше докарано в болницата с линейка. Няколко часа по-късно е прието и другото момче, на 16 г., което е изпило голямо количество алкохол. То постъпва интоксикирано, в неадекватно състояние.  

Д-р Бакалов по време на работа в спешния кабинет
Д-р Бакалов по време на работа в спешния кабинет

"14-годишното е получило гърч след употреба на
енергийни напитки и цигара,

най-вероятно някакъв вид вейп с неизвестно съдържание. А момчето с алкохолна интоксикация дойде почти в кома. Доста грижи бяха положени от наша страна, за да може да се възстанови съзнанието му. След това родителите поискаха да го приберат у дома", разказа д-р Бакалов.

Той недоумява как родителите не са забелязали, че децата им употребяват от опасните цигари или алкохол, и били много учудени.

"Опитвам се лекциите ми да бъдат на достъпен за учениците език, да не бъдат в стил учител - ученик, а да бъдат по-скоро като приятелски разговор. Опитвам се да събудя чувството им за отговорност и интереса им.

Да разберат не само, че не бива да употребяват тези неща, а да им обясня защо. Искам да им дам цялата необходима информация, за да могат да вземат информирано решение за действията си. Всеки млад човек трябва да бъде наясно, че употребата на вейпове, райски газ и др. има само негативи", коментира д-р Димитър Бакалов.

Бърза анкета в едно от местните училища показва, че повечето ученици пият енергийни напитки или са опитвали вейп.

  • "Знам, че са вредни, че не трябва да се употребяват, пробвала съм един път и не ми харесва. Моите приятели пушат вейпове. Предполагам, че им е интересно и искат да пробват, а после се пристрастяват. Наистина съм пробвала, но не смятам да опитам пак", коментира осмокласничка.
  • Друг младеж признава, че пие енергийни напитки. Приятелите му пък пушат вейпове, но той не иска да опитва, защото е слушал, че са вредни и замъгляват съзнанието, дори могат да причинят фатални последици.

"Старая се добре да опиша не само тяхното състояние, но и това на родителите им, които обикновено горещо се молят всичко да бъде наред с децата им.

Опитвам да ги накарам да мислят не само за себе си, а и за другите. Нека видят още една гледна точка. Нима искат да бъдат лекувани от надрусан лекар, спасявани от напушен полицай, обучавани от превъзбуден учител или изкарвани от огъня от пиян пожарникар. 

Смятам, че тези думи достигат до тях, защото виждам как внасят смут. Моментната слабост и желание да са модерни буквално може да съсипе не само техния живот, но и целите им семейства."

Д-р Бакалов описва симптомите на младежите след употреба на енергийни напитки и стигнали до спешно отделение:

  • с много учестен пулс,
  • превъзбудени и уплашени
  • признават всичко, търсейки помощ.

"Когато виждат как ги "качваме" на монитори, поставяме абокати и правим няколко електрокардиограми, за да се уверим дали сърцето е в ритъм, те често пъти изразяват съжаление.

Гледат уплашено към родителите си и сякаш си обещават това да бъде за последно. Целта ми с тези лекции и уроци е да им разкажа всичко това, преди да попаднат при мен. Да не изживяват този страх, просто да ни чуят и да се замислят". Докторът не скрива, че за съжаление, доста често идват и деца, употребили вейпове.

"Тази модна тенденция на употреба на "безобидни" цигари всъщност се превърна в огромен обществен проблем. Случвало се е след употреба на вейпове децата да бъдат докарани от линейки в безсъзнание, целите в повръщано, напикани и още много неприятни гледки.

След като ги вкараме в съзнание, известно време са объркани, напрегнати емоционално и тревожни. Пролежаването им в отделение също не е приятно изживяване. Да бъдеш в болничната стая, обграден от медицински екипи, не е приятно изживяване за никого", разсъждава той.

Признава и че непълнолетните, употребяващи алкохол, също не са малко. Те доста често попадат в спешното с алкохолна интоксикация. Отново липсата на информираност прави употребата на алкохол модерна.

"Във всяка от своите лекции подчертавам, че алкохолът може пряко и косвено да доведе до тежки наранявания и дори смърт. Когато сте пиян, е напълно възможно да загубите равновесие и да се ударите на места, които могат да бъдат смъртоносни.

Пътнотранспортните произшествия в голяма степен се дължат на употребата на алкохол. Заслужава ли си да умреш, заради 100 грама водка? Заслужава ли си да останеш инвалид, за да покажеш колко можеш да изпиеш? Заслужава ли си да почерниш цялото си семейство, за да се докажеш като голям мъж или жена?

За мен отговорът е НЕ", казва в заключение д-р Димитър Бакалов.

Освен срещите с деца д-р Бакалов не оставя на заден план още една своя инициатива, която стартира в края на миналата година. Безплатните профилактични прегледи.

Инициативата е добре приета от жителите на селото, които имат възможността да се консултират с лекари от няколко специалности. Над 70 пациенти на различна възраст получават консултация и препоръки от медиците.

Най-ценното нещо, което е научил досега като спешен медик, е, че колкото и да е напрегната една ситуация или колкото и да е опасно състоянието на пациента, спокойствието е това, което прави действията правилни. Според него спешният лекар трябва да е уверен в себе си, а не самонадеян.

За тази човеколюбива мисия на д-р Димитър Бакалов в. "24 часа" го номинира в инициативата си "Достойните българи".

5 начина, по които вейпът убива детското здраве – от рушене на мозъка до увреждане на сърцето

1. Лошо качество на спермата

Младите момчета, които използват такива устройства, рискуват да предадат увредени гени на децата си. Проучване от 2023 г. на университетите в Саутхемптън, Великобритания, и Берген, Норвегия, установило, че тютюнопушенето увеличава риска децата на пушещите от ранна възраст да развият астма, затлъстяване и белодробни проблеми.

Учените предупреждават, че вейповете може да причинят подобни здравословни проблеми. Констатациите, публикувани в списание Clinical Epigenetics, показват, че симптомите са "по-изразени" при деца, чиито бащи са започнали да пушат по време на пубертета, в сравнение с тези, започнали по друго време преди зачеването.

"Не можем да сме сигурни, че вейпингът ще има сходни ефекти, но не трябва да чакаме няколко поколения, за да докажем какво може да прави той сред тийнейджърите", казва проф. Джон Холоуей от университета в Саутхемптън.

2. Забавят развитието на мозъка

Изпаряването на никотин може трайно да повлияе на развитието на мозъка при хора под 25 г. според Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в САЩ.

Посочва се, че никотинът, консумиран от тийнейджър, може да увреди частите на мозъка, които контролират вниманието, ученето, настроението и контрола на импулсите.

Друго безпокойство е относно отделянето на тежки метали от нагревателния елемент във вейпа.
"В е-течността бяха открити високи нива на олово, никел и хром, които далеч надвишават безопасното", се казва в доклада.

3. Увреждат зъбите

Хората, които използват вейпове, са по-склонни да получат кариеси. Повечето от устройствата съдържат химикали, които могат да увредят зъбите. Дори самият акт на изпаряване и всмукване на въздух може да доведе до рушене на емайла.

4. Вредят на сърцето

Много деца смятат вейпинга за по-малко вреден от цигарите, защото няма дим. Само че някои от химикалите могат да повлияят негативно на сърцето.
Американската кардиологична асоциация (AHA) публикува научно изявление, свързващо цигарите сред тийнейджърите и сърдечносъдовите заболявания.

Никотинът свръхстимулира симпатиковата нервна система, което кара сърцето да бие по-силно и по-бързо и кръвното налягане да се повишава, което в дългосрочен план може да увеличи риска от сърдечни заболявания.

5. Причиняват заболявания на белите дробове

Изпаряването може да причини затруднения в дишането на децата и увреждане на белите дробове, сочат все повече доказателства.

Според учени от Кралския колеж по педиатрия и детско здраве във Великобритания се вижда "обезпокоително" нарастване на броя на децата, които идват в болници с проблеми с дишането, свързани с е-цигарите.

"Това е много трудно за изучаване, защото вейпингът е сравнително ново явление и е честно да се каже, че доскоро не бяхме регистрирали голям брой деца с тежки белодробни заболявания", съобщава Би Би Си.

Видео

Коментари