Потвърдиха присъдата от 8 г. затвор на пловдивчанката Анка за смъртта на осиновената й дъщеря
Категорично е отхвърлена версията й, че детето е паднало от леглото
Пловдивският апелативен съд потвърди присъдата от 8 г. затвор на Анка Михайлова за смъртта на осиновената й дъщеря Севда, на 1 г. и 9 мес., настъпила вследствие на умишлено нанесена на тежка телесна повреда. Вечерта на 23 септември 2023 г. съседи на Анка чули писъците й, че детето й умира, и я закарали в болница. Там бяха установени тежки травми по главата и тялото и въпреки усилията на лекарите на 16 октомври момиченцето почина.
И пред първата, и пред втората инстанция жената твърдеше, че Севда паднала от леглото на плочките на пода и така се ударила. Назначената от апелативния състав комплексна съдебномедицинска експертиза, в състава на която се включиха неврохирург и физик, обаче отхвърли подобна възможност. Вещите лица са установили 25 увреждания по тялото на Севда и 9 по главата, част от които са в резултат на ухапвания. Много от тях са причинени няколко дни преди инцидента. За старите травми защитата на Анка твърдеше, че са от битов инцидент с паднали столове, но и тази теза е опровергана от експертизата. Вещите лица са категорични, че причина за смъртта е насилствена травма на главата, получена след силно разклащане, който механизъм описват като Синдром на разклатеното бебе, съчетан с удар от човешка ръка.
"Тежките наранявания от разклащане са резултат от огромна сила, подобна на тази при автомобилна катастрофа, понякога надхвърлящи 9 пъти земната гравитация. Ускорявайки се, тези сили въздействат на тялото, подобно на самолет, който променя посоката на движение и се увеличават почти 50 пъти, ако главата внезапно спре и удари неподвижна повърхност. Продължителността им е от около 20 секунди, но през това време могат да се извършат до 50 движения „напред и назад", е записано в решението на съда.
Съставът е приел, че Анка Михайлова е действала умишлено за нанасяне на тежка телесна повреда, от която е причинена тежка черепно-мозъчна травма и непредпазливо по отношение на настъпилия по-тежък резултат – смъртта на Севда. Поради това е отхвърлен и протестът на прокуратурата, че в случая се касае за умишлено убийство. При разглеждане на делото от първата инстанция не са допуснати нарушения, а наложеното наказание от осем години лишаване от свобода е справедливо и отговаря на тежестта на извършеното деяние.
Решението подлежи на обжалване и протест пред Върховния касационен съд.