Волен и Костадин - за първия властта бе проклятието, а за втория - появата на още нови юнаци, които искат да спасят народа
- Шумните скандали са запазената им марка. 4 години възход и за двамата, после тенденцията се обръща; "Възраждане" вече е в застой
- Възможно е лидерът на "Възраждане" да се прицели в президентския пост, вместо да рискува с правителство
Шумни скандали, остър език, отричане на евроатлантизма, проруски тези, физически сблъсъци с опонентите, нападки срещу ромите и ЛГБТИ общността. Всичко това е запазена марка и на Костадин Костадинов от "Възраждане", и на Волен Сидеров от "Атака".
Последният пример, когато националистите Костадин Костадинов и Славчо Крумов стигнаха почти до бой с Ивайло Мирчев и Манол Пейков от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) в парламента. После Костадинов продължи атаката и в социалните мрежи: "Ще ги наврем в канализацията, откъдето са изпълзели". А дни преди инцидента нахлу в кабинета на варненския кмет Благомир Коцев (също от ПП-ДБ). Подобно на Сидеров, който нарече служебните министри на Росен Плевнелиев
"гадове нечестиви"
през 2014 г., а за президента заяви: "един човек, който е избран с измама, какво може да назначи освен измамници".
През 2022 г. Волен Сидеров намери сходство в поведението и политиките на "Възраждане" и "Атака": Те "стъпиха на тази писта, но никога не казаха - това е пистата, която беше утъпкана, прокарана, утвърдена от "Атака", от Сидеров и от неговите съратници. Костадинов повтаря моите неща и какво ще бъде неговото разочарование, когато разбере, че съм ги казал 15 години преди него."
Въпросът днес обаче е: ще повтори ли "Възраждане" съдбата на "Атака"?
![Костадин Костадинов и Ивайло Мирчев почти стигнаха до бой по време на дебата за закона за чуждестранните агенти.](https://cache1.24chasa.bg/Images/Cache/465/Image_19896465_305_0.jpg)
Трендът за формацията на Сидеров беше нагоре - от близо 300 000 души на първото им явяване на избори през 2005 г. до към 400 000 на следващото през 2009 г. И оттогава тенденцията започна се обръща, каквито и финтове да правеха лидерът и неговите приближени. През 2013 г. подкрепата спада на 258 000, след това е в коалиция с ВМРО и НФСБ през 2017 г., когато качват до 318 000,
за да стигне до под 4000 гласа през 2024 г.
Линията на "Възраждане" доскоро беше възходяща, в момента е в застой. Първия път, когато влязоха в парламента - през април 2021 г., за тях гласуваха 78 414 българи, което беше едва 2,45% - достатъчно само за субсидия. На втория вот същата година - през юли, качиха на 82 147 (3,1%), а през ноември 2021-ва успяха да прескочат бариерата със 127 568 гласа, или 4,86%.
Причината беше антиваксърската им кампания, отричането на COVID-19 и атаката срещу зелените сертификати, макар после да се оказа, че депутати от "Възраждане" са се ваксинирали. Миналата година Костадинов увеличи подкрепата на 325 466 (13,78%). Това е пикът му. Според социолози толкова приблизително е максимумът, на който той може да се надява.
Последното проучване на агенция "Тренд" по поръчка на "24 часа", показа, че подкрепата за формацията на Костадин Костадинов намалява до 13%, а изследване на "Маркет линкс" показва 14%, ако изборите бяха днес. Според Добромир Живков най-голяма радикализация се наблюдава именно сред привържениците на "Възраждане".
Какви са скандалите, в които попадат "Атака" и "Възраждане"?
Прицелването в десни политици като Манол Пейков, Ивайло Мирчев и Росен Плевнелиев не е изненада - и за двете националистически формации виждат хората от този спектър са сред най-сериозните политически врагове. Тяхната друга мишена са ДПС и мюсюлманите. Кулминацията за Сидеров е екшънът през 2011 г. пред софийската джамия, стигнал до сблъсъци между симпатизанти на "Атака" и молещи се мохамедани. Заради мелето
България бе осъдена от Съда по правата на човека
в Страсбург да плати обезщетение от 3000 евро на засегнатите. Всичко тръгна от митинг на националистите срещу високоговорителите на джамията и твърдението, че вътре се събират и радикални ислямисти.
В своите изказвания Сидеров говори за "турцизация" и "ислямизация" на България, за "турски мекерета", "предатели и ибрикчии". Обвинява ДПС, че е част от "една политическа мафия" и е "антиконституционна партия". А Костадинов "разнообразява" с изказвания от рода на "ДПС е етнополитическа мафиотска организация и само ние от "Възраждане" можем да ги спрем!".
Първата реч на Сидеров в Народното събрание е срещу българската политическа класа, която нарича "грухтящи прасета в безчувствени топки лой, глухи за проблемите и страданията на българския народ", докато
Костадинов се обявява срещу Истанбулската конвенция, ваксините
и чуждите военни бази. Но Сидеров също призова да не се спазват противоепидемичните мерки през 2020 г., макар вече привържениците на "Атака" да бяха малко.
Отричането на евроатлантическите ценности е любима тема и на двамата. В самолет през януари 2014 г. Сидеров вдига скандал на френски дипломат, а после при кацане на летище "Варна" удря полицай. Костадинов пък призовава "евроатлантическите ценности да бъдат изхвърлени на боклука" и римува евроатлантизъм с "канибализъм".
Скандалите стават по-шумни и извън парламента, особено когато наближат избори. През 2015 г., две седмици преди местния вот, Сидеров повиши тон на продавачка на "клекшоп" на ул. "Раковска", като я обвини, че продава наркотици, и извика полицай. Свидетели тогава описваха, че сподвижникът му Чуколов ударил собственика на магазина.
И това не беше всичко. Само два дни преди местния вот Сидеров с привърженици нахлу в НАТФИЗ, изблъска портиера и спря часовете. Отнет насила бе телефонът на студентка, която заснемаше случващото се. Вътрешният министър
Румяна Бъчварова заяви, че хората на Волен са посегнали и на униформен.
Сидеров и Чуколов получиха обвинения в хулиганство 5 дни по-късно, когато изборите вече бяха минали. "Атака" не получи нито един кмет на голям град, общинските съветници не са много. В София - двама.
Малко след нахлуването Сидеров втори път влезе в саморазправа с артистите от НАТФИЗ. Така отново получи обвинения в хулиганство.
Нещо подобно се случва и през 2019 г., когато са следващите избори за кметове и съветници. Тогава мястото на екшъна е студиото на "Референдум" на БНТ. Сидеров закъснява за участието си и крещи към Юлиан Ангелов от ВМРО, така че първо прекъсват предаването, а после се налага да бъде изведен от двама полицаи. Според наблюдателите чрез скандалите той иска да се хареса на определен тип избиратели. След този скандал партията му печели две места в Столичния общински съвет, едното от които за Сидеров. но той 2 години по-късно се отказва.
Оттам нататък Сидеров вече не е в полезрението на прожекторите и на сцената се появява Костадинов.
Приликата между двамата не е изненада за анализаторите.
"Всички протестно-наказателно настроени формации са използвали скандални техники – коментира социологът Първан Симеонов от агенция "Мяра". – Национализмът беше непрестижна идеология, наказана в ъгъла. Щом прибягваш до нея, си лошо момче. На лошите момчета в политиката им се иска да прибягват до национализъм."
И все пак има една съществена разлика между лидерите на "Атака" и "Възраждане".
"Костадинов още не е посегнал към властта дори под формата на сглобка, коментира политологът Румен Чолаков. - Възходът на такъв тип проекти завършва с участието им в управлението.
Когато влязат в него, привлекателността им за избирателите изведнъж започва да се стопява. Фактът, че са в Народното събрание, отклонява от тях протестни гласове. Те са по-интересни за своя електорат, когато не са в парламента. Влизайки веднъж, два пъти, три пъти, се превръщат в част от статуквото.
Не точно скандалите ще спрат възхода на "Възраждане", а други
гарджета с гладни гърла ще късат от този електорат.
И "Величие", и МЕЧ крадат в същата електорална ниша. Ако тях ги нямаше, Костадинов щеше да има повече гласове и в националния, и в Европарламента."
Всъщност Сидеров също имаше конкуренция - като се започне с Яне Янев и неговата партия "Ред, законност и сигурност", както и Валери Симеонов, който направи алтернативния Национален фронт за спасение на България. Но Волен беше най-гласовит. Както сега е Костадинов.
Според Чолаков проблемът за Костадинов ще се появи, ако приеме оферта да влезе във властта. "Борисов е най-големият звероукротител в нашата страна, независимо дали става дума за Яне Янев, Волен Сидеров, Красимир Каракачанов или Валери Симеонов, добави Чолаков. -
Дали ще ги вземе като съветници, или като министри, но ги укротява.
Най-емблематичен е примерът при Сидеров."
Ако обаче Костадинов не влезе във властта, перспективата според политолога за неговата партия пак не е идеална. Националистът ще е в пореден парламент, но ще стои на едно място. "Целта на всички тези харизматици е да отрежат главите на триглавия змей, но те са в парламента, змеят е жив и здрав и управлява. Появили са се и други юнаци, които искат да освобождават народа", добави Чолаков.
На същото мнение е и Първан Симеонов. Той също посочи, че са се появили партии като "Величие" и МЕЧ, към които Костадинов се отнася с видима ревност. Може би те са причината той вече да не събира толкова интерес в социалните медии, както преди.
"Големият му проблем е да не изглежда прекалено системен", казва социологът. Според него шансът на националиста е, че в целия Запад в момента веят силни националистически и консервативни ветрове. Това е и нож с две остриета, защото подобни партии са силни, докато са протестни. Може да се окаже и проклятие. В момента, в който вземат властови позиции, губят основното си предимство – да критикуват.
Първан Симеонов отиде още по-нататък – не изключва вероятността Костадинов да се прицели и в президентската вместо към изпълнителната власт.
Такъв типаж е възможно да отиде на балотаж, смята социологът. Както се случи с Волен Сидеров през 2006 г., когато игра срещу действащия държавен глава Георги Първанов. Сега нищо чудно Костадинов да излезе срещу лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който има предимство, но президентските избори често са с неочакван край.
"И Радев, и Първанов бяха неочаквани. Този вот е поле за изненади – добави Костадинов. – Виждаме и какво става в Румъния.
Ако Костадинов е хитър, ще избегне въпроса за властта, като излезе на финала за купата на България.
Не за първенството, а само за финала; може да се окаже един от двамата кандидати на балотажа."
Но така или иначе, нишата за националистически партии е ограничена до около 400 000 избиратели. А когато тези хора се разочароват от "Възраждане", ще се прехвърлят към други формации. И политическата спирала ще изхвърли Костадин Костадинов, както се случи и с Волен Сидеров.