Йоана Илиева избира фехтовката заради купона на тренировките
Пробва много спортове, накрая се спира на бой с мечове
Българската фехтовка има традиции, които бяха позабравени в последните години. Едно 23-годишно момиче от София обаче прави и невъзможното те да се върнат. На световната купа в Пловдив Йоана Илиева спечели първото място, което не се бе случвало от десетилетия.
Реално Йоана е първа по всичко при жените в древния спорт, който датира от XII век. И е част от олимпийските игри от самото им създаване през 1896 година. Йоана спечели първия ни медал при дамите на световното в Милано, където грабна бронза. А отличието бе първото за България на такъв форум от 1987 г. насам. Към това се прибавят и две европейски титли до 20 години.
"Към спорта ни подтикна дядо Илия. Той много държеше трите му внучки да спортуват - аз, сестра ми и първата ми братовчедка. В крайна сметка останах само аз. Пробвах какво ли не. Една година плувах, таекуондо, лека атлетика, но все не ми пасваше. Или тренировките бяха прекалено тежки, или някой ми се скара. И открих спорта, който съчетава всичките. Бой с мечове. Така се запалих", обяснява Йоана. Другите избират волейбола и тениса, но така и не остават в тези спортове.
И наистина фехтовката съчетава доста елементи от други спортове. Координация око - ръка, бързина, издръжливост. Но най-много прилягат тренировките. "При нас е купон. Говорим си, шегуваме се. Не е едно монотонно движение като в някои други спортове", обяснява тя.
Попада в залата. съвсем случайно.Тя е в осми клас. Вижда, че в нейното училище - 126-о, има по два безплатни урока по фехтовка. И решава да се запише. И не излиза от залата и до днес. Толкова се запалва, че едва ли не спи в нея. Там я забелязва и националният треньор Ивайло Воденов, който я кани в академията, където работи. И останалото е история.
Може би има и нещо друго. Йоана е единствената спортистка в семейството, където преобладават военни. А точно те създават този спорт в България.
За начало на спортната фехтовка в България може да се приеме периодът 1890-1900 година. Руски офицери организират турнири по фехтовка с кавалерски саби. Чешки и швейцарски учители идват в България, за да преподават фехтовка. През 1894 година се появява първият правилник в превод от руски език на полковник Делев.
Полковник Владимир Андреев в България, който е бил директор на Военната академия по фехтовка и гимнастика във Варшава, успява да направи първия български национален отбор, в чийто състав влизат: Д.Василев, Н.Стаматов, Ал.Христов и др. Въпреки подготовката за олимпийските игри през 1924 г. българите ги пропускат по финансови причини. Владимир Андреев и неговите ученици основават на 2 март 1926 година български клуб по фехтовка, който се приема за предшественик на Българската федерация по фехтовка. Той става член на БОК и БНСФ, а 2 години по-късно влиза и в международната федерация.
Изборът на оръжие за Йоана също бил лесен. Женската сабя е най-младата дисциплина във фехтовката. Просто защото се смятало, че е прекалено тежка за дамите. "Напротив, на мен ми пасна идеално. Аз съм по-експанзивна, обичам нещата да се случват бързо. И точно сабята ми дава това. При другите две оръжия - рапирата и шпагата, има едно мотаене, едно дебнене", допълва Йоана. Едно от предимствата е, че се бие с обратен гард - лява ръка.
А дядо Илия остава нейният най-верен фен до смъртта си. Дори плаща таксата за тренировки в началото. "Сега всички ми казват колко щеше да бъде горд с мен и това ме прави щастлива", казва още най-добрата ни фехтовачка.
Въпреки победата в Пловдив не се чувства още в оптимална форма. "Правя някои грешки, които трябва да изчистя до европейското и световното. Защото искам да ги спечеля. И да пробием на олимпиадата с отбор, защото ние сме преди всичко отбор. Участието ми в Париж бе един добър урок, който няма да забравя", допълни Йоана и не скри амбициите си за още успехи.
На олимпиадата в Париж Йоана надви с 15:10 японката Риса Такашима, която после стана бронзова медалистка в отборното. След това загуби със същия резултат от унгарката Луча Шуц, двукратна световна шампионка. Така остана на 10-о място.
С победата в Пловдив Йоана вече е пета в световната ранглиста на сабя, като пред нея са само Сара Балцер (Франция), Мисаки Емура (Япония), Манон Апити (Франция) и Хайон Жон (Република Корея).
Нейният талант бе забелязан още преди 5 години, когато стана лице на инициативата "София - европейска столица на спорта". Тя продължава да я подкрепя и до днес.