Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Ривиерата на Тръмп в Газа реален план или уловка?

Доналд Тръмп 
СНИМКА: АРХИВ
Доналд Тръмп СНИМКА: АРХИВ

Странните идеи на Доналд Тръмп за справяне със световните проблеми са многобройни - от предложението му през първия му мандат да инжектира стерилна течност в човешкото тяло, за да изкорени Covid-19 , до новата му щура идея страната му да поеме контрола над Газа и да разсели палестинското население.

Основният въпрос обаче е дали предложеното от американския президент е действителен план или е само уловка.

Променящите се позиции на Тръмп често предизвикват объркване сред опонентите му, които невинаги знаят дали предложенията му трябва да се приемат сериозно или той блъфира или маневрира, за да контролира ситуацията.

Последният пример за това объркване е странният му план за Газа САЩ да „поемат контрола" над ивицата, за да я превърнат в „Ривиерата на Близкия изток" - идея, която предизвика шокови вълни по целия свят.

Шоумен с епични размери

Питър Лодж, директор на Школата по медии и обществени комуникаци към университета „Джордж Вашингтон", заяви, че „президентът Тръмп има кариера на шоумен с епични размери", като отбеляза, че „самото шоу е целта, а реалността остава на заден план".

Лодж призна, че тактиката на Тръмп никога не се проваля. Когато шокиращите му идеи не сработват, те се представят като „шега или тактика за водене на преговори", но когато „странната му, причудлива схема изкристализира, той твърди, че е гений", каза Лодж.

Милиардерът републиканец, който обича да предизвиква шокове, лансира много нестандартни идеи.

По време на първия си мандат като президент той предложи COVID-19 да се лекува чрез инжектиране на „стерилизирана" течност в човешкото тяло или чрез използване на „голяма ултравиолетова светлина". 

По време на последната си предизборна кампания той заяви, че може да сложи край на руската война в Украйна в рамките на 24 часа след завръщането си в Белия дом!.

След завръщането си в Овалния кабинет бившият магнат в областта на недвижимите имоти заплашва да завземе Гренландия и Панамския канал, дори и със сила.

Новата му визия за Газа, която призовава за изселването на повече от два милиона палестинци от територията, смая света.

Но по-малко от 24 часа след съобщението говорителката на Белия дом Каролин Левит се опита да обърне палачинката.

Левит уточни, че САЩ „няма да финансират възстановяването на Газа" и в момента не планират да изпращат американски войски, като подчерта, че преместването на палестинците ще бъде само „временна мярка".

Тръмп и утъпканите пътища

Но тя защити уменията на президента да „излиза от утъпканите пътища".

В четвъртък обаче Тръмп се върна, за да подчертае сериозността на предложението си, като потвърди, че „Съединените щати ще поемат ивицата Газа от Израел след края на бойните действия" и че „няма да има нужда от американски войници" за осъществяването на тази идея.

В момента в Газа се намират три частни американски агенци за сигурност и една такава агенция от Египет , които контолират сигурноста в ивицата.

Във вторник израелският министър-председател Бенямин Нетаняху също похвали ораторските умения на Тръмп, като заяви: „Вие говорите без уговорки, виждате това, което другите отказват да видят, и след като удивлението отмине, хората се почесват по главите и разбират, че той (Тръмп) е бил прав."

Но други ключови играчи в Близкия изток като Йордания, Египет и Саудитска Арабия, остават непоколебими в отхвърлянето на визията на Тръмп, според Мерет Мабрук, експерт в американския институт за Близкия изток.

„Тази идея не е нито логична, нито жизнеспособна", каза тя пред АФП, като припомни, че Тръмп така и не изпълни обещанието си да вземе петрола на Ирак по време на първия си мандат.

„Въпросът е, че никой не знае какво да очаква от Тръмп", каза Мабрук.

Миналата година Тръмп заяви, че „Газа може да е по-добра от Монако". Неговият зет Джаред Къшнър преди това беше казал, че „крайбрежните имоти могат да бъдат много ценни" в Палестинската ивица. Тази идея на Къшнър не е нова , той я повтаряше по времето на първия мандат ,когато Тръмп предложи така наречената сделка на века.

Тези забележки, които бяха широко оповестени в медиите, не бяха взети на сериозно.

Президентът „изглежда използва своя бизнес опит в служба на политиката", каза Мабрук.

"И понякога това работи. Видяхме го в спора за митата", след като Канада и Мексико се споразумяха да засилят охраната на границите, за да избегнат търговска война със САЩ.

Какъвто и да е резултатът от смелите планове на Тръмп за Газа, Гренландия или Панамския канал, те също така имат за цел да отвлекат вниманието на американците, които са го избрали за президент, за да се справи на първо място с инфлацията, каза Мабрук, като отбеляза, че „въпреки реториката на международната сцена, цената на яйцата всъщност не е спаднала" в САЩ.

Четири необикновени години

Предстоят ни четири години, които вероятно ще бъдат необикновени. Това може да бъде кошмарът, от който се страхуваме - палестинци без земя, или мечтата - палестинска държава. Политиката на Тръмп може да предизвика опасна регионална война с Иран или да постигне регионален мир, който да сложи край на четиридесетгодишните битки и напрежения с Иран, както арабски, така и западни. Той може да предизвика падане на режими и хаос или да помогне за установяването на мир и сигурност в региона.

Това не е преувеличение, Тръмп е непредсказуема фигура.

Видео

Коментари