Държавата търси Петьо Петров-Еврото в 8 страни, София и Враца
Преди 2 години бил вписан в Адвокатска колегия - Видин, но в края на 2024 г. го изключили - не си плащал членския внос
В осем държави, София и Враца държавата е издирвала бившия следовател Петьо Петров - Еврото, стана ясно по време на изслушване на МВР и службите в парламента. В изслушването ще участват заместник-министъра на вътрешните работи Любомир Йосифов, шефовете на ДАНС Пламен Тончев, на зам.-шефа на ГДБОП - Боян Раев и ГДНП - Мирослав Рашков. То е по искане на ПП-ДБ по повод информация от групата "БГ елфи", че Пепи Еврото е по трасето между България и Гърция.
"Като част от издирването на Еврото са били проверени адреси, за които има сведения, че ползва за живеене или служебно, в София и Враца, проведени са беседи с негови роднини, извършени са проверки за ползвани телефонни номера, изискани са данни от мобилни и интернет оператори, партньорските служби периодично са питани за страни, за които има данни, че Петров е пребивавал, отправени са запитвания за преминаване на граници, включително извън Европейския съюз, за регистрации в хотели, проверки от контролни органи и за притежавани имоти. Тези запитвания са изпратени до Гърция, Турция, Албания, Сърбия, Косово, Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония", каза заместник-министъра на МВР Любомир Йосифов. Периодично се проверяват и места, свързани с Пепи Еврото.
"Уверявам ви, че МВР ще продължи работата по случая, като положи всички усилия за установяването на местонахождението на Петьо Петров и задържането на същия", завърши зам.-министър Йосифов изложението си.
Първоначално от службите отказаха да вземат отношение, но председателят на ДАНС Пламен Тончев все пак се съгласи, но в изложението си само разказа за основните функции на агенцията и основните разпоредби от Закона за ДАНС. Обясни обаче, че наличните им данни са предадени на прокуратурата.
Божидар Божанов от ПП-ДБ поиска повече информация за данните от мобилните оператори, тъй като "БГ елфите" твърдят, че са прихванали Петьо Петров именно по мобилни данни.
"В момента не разполагам с абсолютно точна информация, затова не искам да давам данни за конкретика по отношение на проверени детайлно мобилни връзки и информации от мобилни оператори", отговори му зам.-министърът, но му обеща, да му я набави по-късно.
"Извършени са проверки по подобни медийни публикации, но не е установен случай, при който издирваното лице да е задържано", отговори министърът дали има данни за лошо планиране на операциите срещу Петьо Петров и дали е бил "изпуснат да избяга".
Ваня Василева от Алианса на Ахмед Доган разказа, че бившият следовател е бил вписан като член на Адвокатска колегия - Видин "някъде преди повече от две години", но в края на 2024 г. дисциплинарният съд на колегията го е изключила, тъй като не си е плащал членския внос. Той не е взимал активно участие и не се е явява.
"Не считаме, че т.нар Петьо Еврото някъде се е крил", каза Василева и попита има ли установен политически чадър над него и съучастници.
Лена Бориславова попита какви действия е предприело МВР, за да провери документите, изнесени преди дни от сдружение БОЕЦ, за които се твърди, че са част от личния архив на Петьо Петров. Част от тях са от самото министерство, други са от от прокуратурата и са по различни казуси.
"Това, което вие изнесохте по отношение на някакви данни, които БОЕЦ са предоставили, аз нямам такава информация и не мога да дам отговор на този въпрос. Нека от БОЕЦ да заявят това, което вие твърдите, и ще предприемем каквото е необходимо", лаконично отговори Йосифов. От БОЕЦ обявиха, че не са предали документите на институциите заради липса на доверие.
Андрей Вълчев от БСП се опита да продължи темата за архивите и отново попита дали са получили някаква информация за тях.
"По отношение на т.нар. архив в МВР няма данни да съществува такъв. Изнасяните данни от БОЕЦ биха могли да бъдат предоставени, след което ще бъдат проверени", отговори зам.-шефът на ГДБОП Боян Раев.
Ваня Василева от Алианса на Доган повтори въпроса си от по-рано за чадър над Петьо Петров, но към шефа на ДАНС. "През 2023 г. сме работили по изрично постановление на прокурор от Софийската районна прокуратура, на база което сме изпълнили постановеното. По отношение на това, което е публикувано в някои медии, когато имаме време да се запознаем с това в медиите, защото прекарваме горе-долу половината седмица в Народното събрание, което е наше задължение, разбира се, на първо четене това, което ние виждаме, е, че ДАНС тогава си е свършил работата перфектно", отговори Пламен Тончев и допълни, че ДАНС не е компетентен орган да извършва подобни разследвания.
Към края на изслушването съпредседателя на "Промяната" Асен Василев предложи Народното събрание да принтира архивите на Пепи Еврото, показани от БОЕЦ.