Арина, която с ботокс вкара жени в болница, събуди цялата държава – проверяват как е “подмладявала”
- Тя занесе токсина на разпит, след него я пуснаха
- Пострадалите се заканват да търсят правата си в съда
Арина Осипова, известна като доктор Гудз, която вкара с инжектиране на ботулинов токсин в “Пирогов” жени, почитателки на подмладяването и красотата, събуди институциите.
От петък българите броят колко са пациентките с усложнения от ботокса, ще живеят ли и питат кой ги е “разкрасил ” така. Дори пострадалите не казваха официално кой “ги е боцнал”.
Само социалните мрежи сочеха д-р Гудз, която спешно тръгнала за чужбина, за да търси антидот за пострадалите.
Арина Осипова вече е в България и бе отведена на разпит в полицията. Занесла на разследващите части от токсина. Тя съдействала на полицията.
В понеделник проверки срещу Арина започнаха от Софийската районна прокуратура и Националната полиция. Те се самосезирали, но получили и официален сигнал от “Пирогов”. Проверката трябва да открие всички жени, които са пострадали от ботокса, както и какви документи им е дала Осипова след инжекциите. Ще се изяснява и точното съдържание на разтвора, който д-р Гудз е поставяла.
Ще се проверява дали е лекар и има ли нужната квалификация да борави с подобни медикаменти и как се е сдобила с ботокса. Ако разследващите се натъкнат на данни, че Осипова е разполагала и с други продукти, които трябва да се продават само на хора с нужната специализация, ще се насочат и натам. В профила си в инстаграм д-р Гудз, който временно е поверителен, е рекламирала и поставяне на хиалуронови устни.
В понеделник Арина направи лични профилите си в социалните мрежи. Те вече могат да бъдат видени само ако тя одобри заявката. Именно там тя пускала промоциите си. Така например на 7 януари обявила, че намалява ботокса за 3 зони - чело, гневна бръчка и пачи крак, от 600 на 420 лв. В реномирана клиника най-евтият пакет е с цена 650 лв. Пострадали обаче твърдят, че са си правили интервенции и за по-малко от 200 лв.
Фирмата, чрез която Арина е извършвала дейност, е “Гуудс естетик” ЕООД, регистрирана на 20 февруари 2024 г. Капиталът е 100 лева. За адрес е посочен блок в столичния кв. “Овча купел”.
Екип на “24 часа” отиде дотам. Няколко души казаха, че са виждали Арина из квартала, но не я познавали лично. Съседи, с които разговаряхме, също посочиха, че са я виждали, но не знаели нищо за нея.
При позвъняване на вратата на апартамента, в който Арина е регистрирала фирмата си, никой не отвори. Отвътре се чуваше лаенето на малко кученце. Екипът ни провери и пощенската кутия на жилището. Тя бе празна, а в тези на съседи на Арина имаше листовки за промоции.
От регистрацията на фирмата на Арина прави впечатление и че тя има български ЕГН. Въпреки това е отбелязано, че е гражданка на Руската федерация.
“24 часа” зададе на институциите въпрос как Арина е получила единен граждански номер, но до редакционното приключване на броя, отговори не бяха получени.
След разпита си Арина бе освободена. Засега не е ясно дали след събиране на повече доказателства ще я обвинят. Дейността ѝ се проверява от съвместни екипи на МВР в лицето на Главна дирекция “Национална полиция”, Министерство на здравеопазването и Изпълнителна агенция “Медицински надзор” под надзора на Софийската районна прокуратура.
Засега единствената проверка показва, че Арина Осипова няма право да извършва процедури с ботокс, защото не фигурира като правоспособен лекар в регистъра на Българския лекарски съюз.
Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов разпореди незабавно цялостно преразглеждане и анализ на нормативната уредба, касаеща естетичната медицина. Необходими са промени, твърди министърът. От дни адвокати и лекари твърдят, че липсва ясен регламент кой може да извършва медицинските естетични процедури. Поставянето на ботокс и хиалуронови филъри са дейности, изрично регламентирани като медицински. Въпреки това често се предлагат от козметици, а това води до инфекции и усложнения.
Паралелно с това регионалните здравни инспекции стартират извънредни проверки в цялата страна за нерегламентирани медицински дейности и услуги в сферата на естетичната медицина.
В петък здравният министър обсъди с изпълнителния директор на ИА “Медицински надзор” Иванка Динева съвместните действия с ГД “Национална полиция” за изясняване на всички факти и обстоятелства по случаите на жените, пострадали от съмнителния токсин.
Жертвите на ботокса на Осипова обмислят да търсят правата си в съда.
Адвокатът по медицинско право Мария Петрова обаче е категорична, че няма да се водят колективни искове, защото няма правна възможност за това, но има извършени престъпления.
Преди интервенция проверете в регистъра на БЛС дали избраният специалист е лекар
В регистъра на Българския лекарски съюз може да проверите дали дадено лице е лекар и има ли право да практикува. Това напомнят от БЛС във връзка с многото случаи на жени, потърсили помощ в “Пирогов” след поставяне на ботокс.
“Апелираме, преди да предприемете крачка към поставяне на ботулинов токсин, филъри и др., да проверите дали специалистът, към когото сте се насочили, е лекар. Справка дали дадено лице има медицинско образование, може да се направи в публичния регистър на БЛС на следния линк: https://blsbg.eu/.
Търсенето може да стане по име или УИН - номер на лекаря, който му дава право да практикува. Ако лицето, представящо се за лекар, няма УИН номер, то това означава, че не е медик с медицинско образование, завършено у нас или приравнено официално.
В България ботулинов токсин, както и в почти целия свят, се регистрира като лекарство, каквото е всъщност. Същият продукт има фармакологични характеристики като дозировка и начин на приложение, които лекарят е длъжен да спазва при употреба.
От БЛС препоръчват пациентите да проверят и дали лечебното заведение, към което са се насочили, е регистрирано като такова. Регистрите на лечебните заведения са публични и може да ги намерите на електронните страници на съответните регионални здравни инспекции.
16 са пострадалите, 4 още са в “Пирогов”, лечението на всяка струва поне 6000 лв.
16 вече са жертвите на печалните разкрасителни инжекции. Това потвърди за “24 часа” Нели Георгиева, зам.-председател на Асоциацията на пациентите на естетичната медицина. Последните жени, подали сигнали, са с по-слабо изразени симптоми.
Помощ в “Пирогов" досега са потърсили 7 жени, 5 са останали за лечение, а 2 не са пациенти на болницата.
“Всички изявяват желание да си потърсят някак правата, след като се възстановят и успокоят. Две от потърпевшите вече са се обърнали към Съдебна медицина”, каза още Георгиева.
Състоянието на две от момичетата обаче остава тежко, твърдят от асоциацията. Лечението е изключително скъпо и по сметки на лекари болницата ще трябва да плати да поне 6000 лв. за всяка от пациентките.
То се оскъпява и от ползването на ботулиновия антидот. За да бъде проведено лечение на първата жена в тежко състояние обаче, ВМА, “Пирогов” и Министерството на здравеопазването са обединили усилия, за да осигурят антиотровата.
Към момента в ЕС няма разрешен за употреба такъв антидот, нормативно е уредено, когато лечението в страната е без алтернатива и в интерес на здравето на пациентите неразрешен лекарствен продукт да бъде осигурен.
Създадена е необходимата организация между лечебното заведение, Изпълнителната агенция по лекарствата и дистрибутори за извършване на извънреден внос на ботулинов антитоксин. Първата доставка още днес ще бъде в страната
“В последните 10 г. в България са регистрирани общо 16 случая на ботулизъм, като само при част от пациентите се е наложило прилагане на ботулинов антитоксин. В периода 2017-2021 г., както и през изминалата 2024 г. няма нито един регистриран заболял”, пишат от здравното министерство.
До момента не е ясно колко струва внесеният антидот. Министерство на здравеопазването отказва да каже цената му.
“Това са търговски взаимоотношения, в които министерството не играе роля. МЗ не разполага с такава информация, тъй като не е част от процеса по поръчка и снабдяване. МЗ единствено изисква регулаторния механизъм, по който следва да бъде извършен внос на нерегистриран лекарствен продукт. Цената може да я каже притежателят на разрешение за употреба, фирмата, която произвежда продукта. Или вносителят", заявиха за “24 часа” от здравното ведомство.