Ще продължаваме да настояваме да се вдигнат заплатите на служителите в МВР
Ще продължаваме да настояваме заплатите в Министерството на вътрешните работи (МВР) да бъдат актуализирани. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Свиленград. Там бе подписано споразумение, с което да започне работа съвместен контингент от България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница.
По думите му увеличението на заплатите във вътрешното министерство не е привилегия, а дори е закъсняло. Ако искаме хората в сектора на сигурността да работят уверено, със самочувствие и да са спокойни, заплатите им трябва да бъдат актуализирани, както предвижда законът. Аз се надявам, че мнозинството в Народното събрание ще подкрепи проекта за увеличаването на заплатите в МВР, подчерта той, цитиран от БТА.
На въпрос за реформи и очаквана оптимизация във вътрешното министерство Даниел Митов посочи, че от 2009 до 2024 година са съкратени 15 000 щатни бройки, като в същото време отговорностите в МВР не са намалели, а са били добавени и нови. Затова аз предлагам преди да говорим на едро, да помислим, да направим трезва оценка и чак тогава да видим какво точно може да се оптимизира, каза още Даниел Митов, като добави, че това не означава, че няма място за разговор за оптимизация и подобрения в системата.
В този контекст министърът подчерта, че към момента в системата на МВР са ангажирани около 50 000 служители. Митов посочи, че вече е изискал справка за броя на хората в пенсионна възраст, които са на служба в министерството. От това, което знам до момента, е, че тези хора са на ключови позиции и за тях постепенно трябва да бъдат подготвени други хора, за да ги заемат, посочи министърът. Според него вътрешното министерство функционира на ръба на капацитета си от гледна точка и вменените му отговорности. Каквото и да се случи, бива търсено МВР - за становище, за реакция или за проверка, а това не е работа, която може да се върши без хора, подчерта Митов.
По повод определянето на заместник-министър на МВР и назначаването на главен секретар, Даниел Митов посочи, че те ще бъдат назначени след решенията на Съвета за съвместно управление.
На въпрос дали има изготвени списъци на съмнителни сайтове във връзка с разпространението и продажбата на вейпове министърът на вътрешните работи посочи, че Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) работи от дълго време и някои сайтове вече са блокирани. „Извършва се много работа по това да се установят къде се намират част от сайтовете, да се състави списък и във всеки един случай да се намери начин подобни субстанции отвън да не попадат в България. Големият проблем обаче е, че вече има хора, които забъркват подобни субстанции и тук. Вече такива са заловени и ще бъдат обявени“, каза още министър Митов и уточни, че пред парламента и президента ще бъде представен план за действие по темата. Днес президентът Румен Радев обяви, че свиква Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) на 18 февруари на тема „Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях“.
Попитан за масовото изпращане на заплашителни имейли, които бяха разпратени преди седмица до редица български училища, министърът посочи, че все още се води разследване. Той подчерта, че в разговор с колегите му и от други европейски държави е станало ясно, че проблемът съществува и там. „Това не е само български феномен, говорихме си с колегите и в Унгария, че по абсолютно същия начин, със същите заплашителни текстове на съобщенията, са затваряни училища и при тях“, даде пример той.
По повод случаите на жени, пострадали след поставяне на ботокс, министърът каза, че вътрешното министерство работи в сътрудничество с „Медицински надзор“ и Министерството на здравеопазването за изясняване на ситуацията.