Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Посланик Борис Борисов се наслаждава на гледката край планинския град Шибан Каукабан в Йемен. 
СНИМКА: ГЕОРГИ МИЛКОВ
Посланик Борис Борисов се наслаждава на гледката край планинския град Шибан Каукабан в Йемен. СНИМКА: ГЕОРГИ МИЛКОВ

Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени, сподели бившият и последен посланик на България в Йемен Борис Борисов в интервю пред БНР.

В предаването "РадиоТочка" той разказа за работата си в мисията и любопитни неща за контактите си с хутите и българското лоби в Йемен – хиляди студенти, завършили образование в България.

През 2012 година Борисов, тогава посланик, става обект на опит за отвличане от местен клан, заедно със съпругата му.

"Историята има корени в началото на 90-те години. Тогава български бизнесмен, за който знаят представители на нашите спецслужби, сключва сделка с шейха на един от йеменските кланове за нерегламентирана военна продукция. След като шейхът бе измамен от българския контрагент, решава да въздейства на нашите власти, за да ги принуди да накарат този човек да върне получените аванси.

А в Йемен племенно-клановата система е паралелна с държавната власт и често такива спорове се решават по този начин. И след като изчерпал легалните начини, решава да прибегне и до опита за отвличане", разказа дипломатът.

Тогава при нападението той е ранен.

"Хората, които атакуваха, стреляха около колата и с приклади счупиха стъклата. От осколките бях получил наранявания на очите, но после бяха излекувани", спомни си Борисов.

Неговата история е описана в романа му "Посолството".

"Срещу този оръжеен бизнесмен, чиято фирма е позната, а той самият се води и университетски преподавател, не бяха взети мерки нито тогава, нито сега".

Мисията там е закрита през 2015 г. и оттогава държавата ни няма представителство.

"Доста промишлени стоки се внасяха, но лъвската част от нашия износ за Йемен се полагаше на военната продукция по официални канали. Обемите стигаха до 90 - 100 млн. долара годишно. В края на 2011 г. бяха изпратени още двама души да се разшири дейността на посолството, а те се оказаха пречка за повишаване на стокообмена и двустранните отношения във всички аспекти", припомня Борисов.