Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Тръмп изрази съжаление, че няма да се срещне с Путин преди встъпването си в длъжност.   Снимка: "Радио Китай"
Тръмп изрази съжаление, че няма да се срещне с Путин преди встъпването си в длъжност. Снимка: "Радио Китай"

Кои българи са били наистина поканени от Доналд Тръмп в ротондата на иногурацията му, а кои са се озовали просто в масовката между феновете му, където е можел да влезе всеки почитател на новия американски президент?

Този въпрос развълнува всички българи, след като лидерът на ПП Кирил Петков се похвали със снимка в социалните мрежи, че е "приел покана, за да получи информация от първа ръка накъде се движи най-голямата икономика в света". А лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов изтъкна, че има покана за церемонията, но тя е дошла твърде късно, за да реагира.

Има ли обаче в действителност българин, който е имал възможност да се озове в залата сред милиардерите Илон Мъск, Марк Зукърбърг, Джеф Безос, Сам Алтман и чуждите лидери Джорджа Мелони, президента на Аржентина Хавиер Милей и вицепрезидента на Китай Хан Джън? Проучване на "24 часа - 168 истории" показва, че отговорът на този въпрос е - не. Никой българин не е бил сред 300-те души в ротондата, защото всички присъстващи там са с лични покани от Тръмп.

Кирил Петков публикува няколко снимки. Те са от спортна зала, където президентът се появява за няколко минути, за да поздрави над 12000 души по трибуните. Другата е от Бала на свободата, организиран от републиканците, където Доналд Тръмп се появява на финала за победен танц с първата дама.

Всъщност българите, поканени в преддверието към ротондата - най-близко до президента, са двама - съсобственикът на "Галъп" Борислав Цеков и проф. Стоян Денчев.

Преди дни президентът Румен Радев публично обяви, че има покана, но няма да успее да отиде: "По принцип Белият дом не кани чужди гости на иногурация, такива покани идват от Сената, за нас е много по-важно ние да развиваме отношенията си със САЩ на всички нива."

По-късно бе съобщено, че официални покани за залата, в която Тръмп встъпва в длъжност, от Европейския съюз имат само Джорджа Мелони и някои лидери на крайнодесни партии, а доцентът по конституционно право Борислав Цеков показа как изглеждат поканите, които той и проф. Стоян Денчев са получили.

"Допускам, че и Румен Радев има някаква покана, но един президент трябва да е поканен от президент - обясни пред "24 часа - 168 истории" проф. Стоян Денчев. - Няма как един държавен глава, и то на моята държава, да е в миманса."

Според специалисти объркването идва от факта, че е имало няколко вида покани - едните са били за десетките хиляди фенове на Тръмп, които заради студа са събрани в спортната зала, другите са били за отбрани гости от Републиканската партия и US елита - те са изпращани от сенатори и конгресмени по избирателните райони. И третите са за малката зала в Капитолия.

Затова в момента, в който се появиха кадрите на лидера на ПП Кирил Петков в публиката на така нареченото "Рали" в спортната зала с над 12-те хил. почитатели на новоизбрания президент, Йонко Мермерски обясни пред "24 часа - 168 истории", че за това събитие поканите се свалят свободно от електронните пощи или социалните мрежи.

"Тръмп обича да чувства подкрепата на хората", допълни той.

След което във фейсбук показа, че подобни покани имат и неговите кучета Ромео и Аполо: "Със същите масови покани се хвалят, и то в ефир, множество наши политици. Тъжно и срамно, защото те са разпратени към милиони хора, не са лични покани. Истинските покани за иногурацията на президента."

Всъщност първоначално поканените за събитието пред Капитолия са били цели 250 000 души, но организацията се променя заради лошото време.

Тъй като подигравките във фейсбук по адрес на Петков се развиваха на принципа на снежната топка, той уточни, че е бил поканен от приятели от Републиканската партия, за "да бъда част от церемонията по встъпване в длъжност на новия президент на Америка".

"На официална среща на републикански губернатори, конгресмени и сенатори (в затворен кръг) имах възможността да обсъдя с присъстващите приоритетите на следващата администрация, включително идеята на президента Тръмп Drill, baby drill и по-твърдото прилагане на закона "Магнитски" - заяви Кирил Петков. - За тези разговори вече писах.

После всички гости имаха и покана за Capital One, където бяха над 12 000 обикновени поддръжници на Тръмп. Усещаше се как всички разбират, че силата на новата администрация се крепи точно на този силен ентусиазъм на обикновените хора от средните щати. Гвоздеят на вечерта беше Балът на свободата, на който присъстваха много от официалните гости, и с това приключи денят.

Днес продължавам с индивидуални срещи с републиканци, хора, които ще бъдат част от следващата администрация, както и с някои от моите приятели от Демократическата партия."

"Реални покани за иногурацията имахме Борислав Цеков и аз - обясни пред "24 часа - 168 истории" проф. Стоян Денчев. - Поради студеното време в преддверието и в самата зала на Капитолия бяха членовете на Конгреса, на Сената, съдебната власт и други официални гости. Създаването на контакти в САЩ не може да стане от днес за утре.

Цеков отиде, аз по здравословни причини пропуснах.

Моите контакти там са от 1988 - 1989 г., когато за първи път се срещнах с председателя на комисията по външна политика Бенджамин Гилман, със сенатор Боб Дол, който бе лидер на републиканците в Сената, с бившия държавен секретар на Роналд Рейгън Джордж Шулц, който ме потърси, докато преподавах в Университета на Бъркли."