Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Премиерът Димитър Главчев /вдясно/ и председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев се разбраха днес за плащанията в театрите.
Снимка: Пресцентър на МС
Премиерът Димитър Главчев /вдясно/ и председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев се разбраха днес за плащанията в театрите. Снимка: Пресцентър на МС
  •  Става дума за 5 млн. лв.
  •  Шефът на Сатирата: Обидно е
  •  Министър Найден Тодоров недоволен от    зам.-министри

Без ток, без отопление в салоните, както и без реквизит може да останат стотици театри в страната, ако не им бъдат изплатени близо пет милиона лева. Средствата трябва да бъдат отпуснати от Министерството на културата, но ги няма в бюджета.

За такъв проблем Христо Мутафчиев - председател на Съюза на актьорите, говори от два месеца, пише писма и декларации до министерства и медии. Вчера бе приет от премиера Димитър Главчев, който обеща пари за културата.

“Проблемът със забавените плащания към театрите ще бъде решен”, каза премиерът.

“Сигурен съм, че той ще направи всичко възможно, защото разпореди контактна група от Министерство на културата да се срещне с Министерството на финансите и да се търсят средства, за да може да се удовлетворят плащанията на всички потърпевши до този момент”, каза Мутафчиев пред “24 часа”.

“Ситуацията не е толкова драматична. Всяка година има недостиг на парите за сценичните изкуства”, каза министърът на културата Найден Тодоров по Би Ти Ви. Същевремнно той обясни, че двама от заместник-министрите му са били наложени от премиера Главчев, като с Илко Ганев дори не комуникират. По думите му той “е назначен по желание на шефа на Съюза на артистите и е неговата дясна ръка - получава информация какво се случва, преди аз да я получа”.

Мутафчиев обясни, че театрите правят своя

прогнозен бюджет

занапред и получават

субсидия спрямо него

“Театърът прогнозира едно представление да напълни примерно 250-300 места. На базата на тази прогноза двете министерства - на финансите и на културата, калкулират каква е субсидията, която трябва да се осигури. Но ако продадените места бъдат надвишени, държавата трябва да изплати пари и върху остатъка. Изведнъж се оказва, че ги няма, защото тя вече е дала своите разчети”, обясни Мутафчиев.

Според него липсващите средства ще доведат до спирането на ток преди представления, както и на отоплението в салоните, може да бъдат блокирани доставки на материали и реквизит, както и неизплатени разходи. “Хиляди левове неизплатени суми по фактури и договори на хора, които разчитат само на този доход - това са актьори, режисьори, сценографи, композитори, художници, хореографи, драматурзи, сценични работници, осветители, озвучители”, алармираха от Съюза на артистите.

“И при нас няма пари, спрени са от повече от 2 месеца по заповед на този министър (на културата - б.а.)”, каза директорът на Сатиричния театър “Алеко Константинов” Калин Сърменов. По думите му Сатирата е с най-високи финансови показатели в края на годината. “Ние сме с около 3 млн. лв. и отгоре и завършваме с ужасната обида, че около 600 хил. лв. не можем да платим към наши контрагенти”, каза пред “24 часа” Сърменов. Обясни, че за последната премиера на Теди Москов преди Нова година - “Обадете се по-късно - в кома съм”, се налага да даде пари за декора от собствения си джоб. Иначе премиера е нямало да има. Същата е ситуацията и за предстоящия спектакъл на Сърменов на 25 януари, за който са нужни 10 000 лв. Директорът отново дава от личните си средства. “Какво да обясня на всички в театъра? Че не мога да си платя разходите, не мога да им платя парите, които те очакват, а в същото време ги карам да правят по 15 премиери на година.”, допълва Сърменов. Според него един от основните проблеми е, че има много театри, но няма правилно изградени приоритети - кои допринасят за развитието на културата ни. Междувременно частните сектори създават “особени условия на изграждане на индустрията”, а това “руши логиката в бизнеса”. Така пари от бюджета за култура потъвали между всички културни институции - държавни и частни. “Стига се дотам, че тези от нас, които изкарват пари, хранят всички, накрая на годината биват орязани като всички останали”, смята директорът на Сатирата.

“Проблемите в театрите, в които се хванаха нередности и нарушения, също са причина.

Потънаха 5-6 млн.лв.

в дупка. Именно тези

пари не достигат

сега,

за да се увеличи лимитът на Министерството на културата, в който те могат да се разплащат. Оттам идва дефицитът на разплащане”, обясни още Мутафчиев.

Артистите на свободна практика също не са получавали плащания по гражданските си договори в последните три месеца. Трябвало е да се поиска по-голям бюджет още в началото на миналата година, тъй като прогнозите на театрите са готови още в първото тримесечие, обяснява Мутафчиев.