Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

  • 70 проверки за горене на дърва, за да диша София малко по-лесно
  • 2000 стари коли нарушават забраната за влизане в центъра

Столичната община се сети да въведе зелен билет от левче в четвъртък, когато фините прахови частици бяха изцяло в нормата. Ден по-рано в София едва се дишаше. Въпреки прогнозата за хубаво време зеленият билет ще важи превантивно и в петък.

40 хил. пътници са купили зелен билет в градския транспорт до 12 ч в четвъртък.

Дали хората са слезли от колите си ще стане ясно след дни,

когато се видят пълните данни.

“Ако в картата ви имате вече заредени билети 30+ или 60+, то те няма да бъдат трансформирани автоматично в зелен билет. Трябва да купите такъв допълнително”, обясниха от Центъра за градска мобилност.

Много пътници обаче се оплакаха, че са таксувани с нормален билет от 1,60 лв. “Ако заплащате с банкова карта, е възможно първоначално да ви бъде блокирана сумата от 1,60 лв., но в края на деня

разликата от 0,60 лв. ще бъде възстановена

Защо зеленият билет не се обяви по-рано, за да действа мярката в задушливата сряда, питаха софиянци и експерти.

Такъв според новите промени се въвежда при реализирано или прогнозно превишение на ФПЧ10 над 100 мкгр/м3, отчетено на 2 станции.

На 7 януари пък над тази стойност отчетоха измервателните станции в “Надежда”, “Дружба”, “Хиподрума”, “Павлово”, “Младост”, на ул. “Париж”. Това означаваше, че

зелен билет трябваше да има още на 8-и

Над нормите са били и в дните 30-31 декември , 1-2 януари и 6-7 януари.

Безплатен бял билет пък трябва да се въведе при отчетени или прогнозни над 150 мкгр/м3.

От 7 януари е започнало и механизирано метене на улици с масов градски транспорт в районите “Средец”, “Оборище”, “Връбница”, “Младост”, “Възраждане”, “Красно село”, “Искър” и “Изгрев”.

София от години се задушава от мръсния въздух през зимата

Една от обективните причини е географското разположение. Температурните инверсии и свързаните с тях мъгли са типично явление за Софийското поле и при липса на вятър лошият въздух се задържа. Застрояването на райони, през които по естествен начин въздухът от Витоша с десетилетия е пречиствал града, също оказва все по-голямо въздействие . По-чести и гъсти са мъглите в ниските квартали около Сточна гара, “Хаджи Димитър” и др. около центъра.

Най-голям принос за замърсяването на въздуха ФПЧ има битовото отопление на твърди горива - 55,97%, а през зимата този процент вече е 80. Следват площни източници с 31,5% и автомобилите - 10,78%.

Това бе причината от 1 януари общината да въведе забрана за отопление на дърва и въглища в 9 района - “Средец”, “Красно село”, “Изгрев”, “Илинден”, “Студентски”, “Оборище”, “Възраждане”, “Лозенец”, “Триадица”. Тази мярка засяга около 1600 домакинства. В замяна общината предлага алтернатива -

безплатна подмяна на старите печки

на дърва и въглища с нови уреди. Близо 5000 домакинства са кандидатствали по двете програми, които са отворени в момента. Проблемът е, че много хора не искат да ги сменят, защото им излиза по-евтино да горят дърва, въглища и различни боклуци. Други пък обитават незаконни постройки и не могат да вземат безплатен климатик, защото нямат акт за собственост.

Контролът на горенето се извършва от мобилните екипи на Столичния инспекторат и общинската дирекция “Аварийна помощ и превенция”. Те правят обходи и отговарят на сигнали на граждани. Глобата за нарушителите е от 50 до 500 лв. Използва се и противопожарната кула в кв. “Факултета”, която разполага с 4 стационарни и една мобилна камера за засичане на задимени участъци, както и два дрона - те периодично летят в периметъра на рисковите зони.

Столичният инспекторат в четвъртък е направил 70 проверки и са съставени 10 акта на нарушители до 16,30 ч., от тях 47 са на обекти източници на горене. Издадени са 3 акта в “Подуяне”, “Илинден”, “Искър”. Проверени са и 23 строителни обекта,там има 7 акта. От 1 януари общо проверките са 213.

Контролира се и достъпа на най-старите коли, които не могат да влизат в центъра на града между 1 декември и края на февруари. “До момента са изпратени над 1200 уведомления за нарушение на забраната за навлизане в зоната на малкия ринг.

Никой от уведомените граждани не е нарушавал след това забраната,

което ни дава увереност, че мярката работи и хората започват да променят навиците си”, обясниха от Столичната община.

От въвеждането на нискоемисионната зона на 1 декември нарушителите спаднали двойно и сега са около 2000 на ден. (Виж инфографиката).

“Това е и 10 пъти спад в броя на навлизащите в центъра на София най-замърсяващи коли от 1-а и 2-а екогрупа отпреди въвеждането на мярката, когато при тестовете на камерите засичахме 20 хил. потенциални нарушители”, обясниха още от общината.

Столичният инспекторат продължава издаването на уведомления до 3 месеца след установяване на нарушенията. “Така че нямаме никакви съмнения, че всички ще си получат актовете”, казват още от “Московска” 33.