(Не)честно: депутатите трябваше да си резнат заплатите, вместо пак да мислят как да откраднат и малкото гласуващи
Всички охкат от милионите, които са изплатени на неработещия парламент, защото нито един работодател по света не би позволил подобна наглост
Представете си да ви плащат огромна заплата и квартира в столицата, да имате служебна кола и безплатно гориво за нея. А единственото ви служебно задължение е... да се ругаете с колегите си.
Ако в България има “сладка” работа, то тя е депутатската. В последната петилетка народното представителство по един-два пъти в годината се напъва за предизборна кампания, после - нищо. Караници на трибуната, в кулоарите и тв студиата, евентуално гласуват по някой закон на месец. Не повече. Ангажиментът обаче е
три пъти седмично да отидат на заседание. При стартова заплата 7080 лева
Разбира се, това е леко опростена версия какво представлява трудът на народния представител. Но и сумата от 7080 е “леко” занижена - с добавките минава 10 хил. лева.
Включително в момент, когато държавата е без бюджет, защото депутатите не са го приели. Добре че някой е предвидил такива ситуации (превърнали се през последните години в обичайни), та до приемането на бюджет 2025 да се харчи до 1/12 на месец от стария. Защото иначе заплатите на учители, военни, полицаи и държавни служители няма откъде да се вземат.
Т.е. ситуацията донякъде е спасена, но това не значи, че властта си е свършила работата. Институциите имат пари колкото да си крепят дейността. Парите от плана за възстановяване са мираж и сме единствените европейци, които не ги взеха, защото депутатите им не благоволиха да приемат 4-5 закона.
Тези дни се оказа и че бензиностанциите в България може да останат без гориво след 1 март заради недомислена поправка в Закона за енергията от възобновяеми източници.
На фона на ей такива “дребни” проблеми депутатите ни все пак са се заели с един наболял -
как да се броят гласовете за тях на избори
Това, естествено, ще стане с поправка в Изборния кодекс. 28-ото му отваряне, откакто бе приет през 2014 г.
Струва ми се, че някак трябва да им бъде забранено да пипат изборния закон, особено в перманентна предизборна ситуация - така повелява политическият морал. Това обаче е просто идея, трудно би се случила на практика.
Е, захванаха се и с още една задача - ще пробват да блокират избора на нов главен прокурор. Също много навреме - 10 дни преди избора на 16 януари. А защо го блокират? С мотива, че трябва да се избере нов ВСС, защото сегашният е с изтекъл мандат. Защото две години Народното събрание не може да излъчи своята квота.
Изтекли са с години и мандатите на основните регулатори -
парламентът има да назначава шефовете на 50 държавни органа
Ясно е, че излъчването им минава през събиране на мнозинство, което пък минава през договорки и стъпки към изход от политическата криза. Но е ясно също така, че депутатите работят на избирателен принцип и за неща, които са им важни. На тях лично и партиите им.
Когато влязоха в политиката през 2021 г., ИТН заговориха, че е време Народното събрание да започне да заседава на сесии, както Европарламентът. Така ще се приоритизира дневният ред, ще има време промените да се обмислят, а не да се правят поправки на поправките на калпави закони. Сега вече подобни идеи не се чуват.
А направо немислимо е някой да отвори дума, че народните представители, които очевидно не работят, не следва да вземат настоящите си възнаграждения.
За последните 6 парламента са
им изплатени бруто над 76 млн. лв. от заплати, над 1 млн. лв. - за командировки
в чужбина и са обиколили България 1835 пъти със служебните си коли, за да пътуват по родните си места и за срещи с избиратели. Впрочем точно същата сума бе обявена през април 2020 г. като стойност на договора за изграждането на първата (!) в държавата детска болница. Близо 5 г. по-късно още дори не е разчистен теренът за строителството на националната педиатрия.
Но надали тези мисли са занимавали народното представителство през 16-дневната му почивка по Коледа и Нова година (по-дълга от ваканцията на учениците).
От свикването на 51-ото НС до празничното прекъсване те успяха единствено да си изберат председател, който да им разпише заплатите.
Няма компания у нас и по света, в която да ти плащат щедро, ако не вършиш работата, за която си нает. Редно и честно ще е в приоритетите на избраниците да влезе и промяна в правилника им, с която да намалят заплащането и придобивките си поне за периодите, в които не работят - например лятната и коледната ваканция. А идеи като това заплатите да текат от датата, в която излъчат правителство - защото за това са пратени, или пък удръжки за калпави закони вече са в сферата на научната фантастика...
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От