Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Христо Петров с колегите си евродепутати от ПП-ДБ Никола Минчев и Радан Кънев

СНИМКА: ФЕЙСБУК НА ХРИСТО ПЕТРОВ
Христо Петров с колегите си евродепутати от ПП-ДБ Никола Минчев и Радан Кънев СНИМКА: ФЕЙСБУК НА ХРИСТО ПЕТРОВ

Хазарта не е оставил сцената, нито обещанието си да се грижи за всички деца. На Запад се бори за финансиране на лагери за спорт, езиков обмен и култура

Какво се случва с (евро)депутата Христо (Петров) шест месеца след като бе избран за член на Европейския парламент от листата на ПП-ДБ?

Отговорите са няколко: участва активно в заседанията, гони собствените си цели в подкрепа на детското развитие, но и не изневерява на първата си страст - музиката.

Въпреки новите си ангажименти в Брюксел Христо Петров успява да се прибира често в България, за да се вижда със семейството си, а от време на време ходи и по участия като част от “ЪпсурТ”. Последното е било съвсем скоро - на 14 декември в Плевен, а преди това на 7 септември дуетът е рапирал на рибния фест в Царево. През лятото пък Хазарта и Бат Венци (Венцислав Сейчев) имаха турне “Като цяло”, което завърши на 10 август във Варна. Отделно Хазарта има и други музикални ангажименти - фирмени купони и частни партита, като последното е било през декември по повод коледните и новогодишните празници.

На евроизборите на 9 юни Христо Петров, по-известен като Ицо Хазарта,

спечели впечатляващите 23 550 преференции, с които размести листата

и от шести стана трети. В ЕП той и колегата му от “Продължаваме промяната” Никола Минчев избраха групата на “Обнови Европа”, която е част от европейското политическо семейство на АЛДЕ, в което и ПП иска да влезе. А след изборите някак изчезна. Това обаче не е изненада, тъй като и като депутат в родното Народно събрание Хазарта не обичаше много да се шуми около него. В парламента той бе по-скоро тих, рядко даваше интервюта, още по-рядко се изказваше от трибуната и не се впускаше в неформални разговори с медиите, нито прекарваше дълго време в кафенетата и кулоарите. Обикновено можеше да бъде забелязан сам или с колеги от “Промяната”. И макар че

в началото на политическата си кариера се държеше... рапърски в парламента

(дори си направи селфи как показва среден пръст на колегите си от ГЕРБ), бързо улегна и се държеше далеч по-възпитано от много други депутати.

Селфито на Ицо Хазарта, на което показва среден пръст на колегите си от ГЕРБ СНИМКА: Стопкадър НС
Селфито на Ицо Хазарта, на което показва среден пръст на колегите си от ГЕРБ СНИМКА: Стопкадър НС

“Не се съмнявам, че ще ми бъде трудно в началото, но знам и вярвам, че когато дойде краят на този мандат, вие ще бъдете удовлетворени от избора, който сте направили”, благодари той на избирателите си, след като стана ясно, че заминава за Брюксел.

Там Христо Петров се прочу още преди първото заседание на Европарламента благодарение на статия на авторитетното издание Politico, което го нареди сред “най-шантавите евродепутати” от новия мандат. “Познат като Ицо Хазарта, хип-хоп изпълнителят спечели място от България с листата на партия “Продължаваме промяната”. Песните му набраха милиони слушания онлайн и се превърнаха в своеобразен

саундтрак на протестите срещу корупцията

Видеото на песента “Имам човек” показва как той обикаля из България и изпарява корумпирани части от българската държавна система”, написа изданието. В песента си той осмива връзкарството и корупцията и насочва пръскачка за инсекти към нечестни държавни служители. В списъка на Politico Хазарта е заедно с още 22-ма нови евродепутати, някои от които с доста проблематична биография - спорни инфлуенсъри, рушител на религиозни символи, крайнодесни политици и такива, обвинявани за връзки с Русия. Родният политик е оценен с 1 от 5 точки по скалата за необикновеност на евродепутатите. Той е единственият български представител в листата.

Още с излизането си на политическата сцена Петров ясно заяви основната си цел - грижа за децата и по-конкретно за тези, лишени от родителски грижи. В парламента той организира дискусии с неправителствени организации на тема осиновяване и грижа за децата в социалните институции, пребори се за по-голяма издръжка за тях. А заедно с бившата социална министърка Деница Сачева от ГЕРБ се обединиха за промени в Семейния кодекс, които улесниха значително процеса по разкриване на тайната на осиновяването. Днес благодарение на тях и парламентарните им групи осиновените могат далеч по-лесно да стигнат до биологичните си родители и да научат ценна информация за произхода си. А в началото на годината работи за това децата от центрове за настаняване от семеен тип в Благоевград, Пазарджик, Монтана и Долна баня да отидат на морски лагери, някои от тях - за първи път в живота си.

“Да не излизаш на трибуната - това не означава, че не участваш в парламентарния живот.

Проблемът с парламентарната трибуна е, че тя се използва за не много добри цели - за лош театър

Не харесвам да се надвиквам. А често се оказва, че това умение е полезно, когато си на тази трибуна”, обясни той скромното си поведение в Народното събрание пред БНР през октомври 2023 г.

В Европарламента Христо Петров е зам.-председател на комисията по култура и образование, член на делегация в Съвместния парламентарен комитет “ЕС за Северна Македония” заедно с Андрей Ковачев от ГЕРБ, Кристиан Вигенин от БСП и Ивайло Вълчев от ИТН, заместник в комисията по заетост и социални въпроси и в част от делегацията за връзки с Япония.

“Доста е различно от българския парламент. Общо взето - ако искаш да свършиш нещо полезно, имаш и лостовете, имаш и подкрепата, което ме кара да изпитвам истинска надежда... за първи път от доста време насам”, разказва той за първите си впечатления от Европарламента. Като прилика между българския и Европейския парламент посочва това, че и в двата има хора, които целят да “рушат и да пречат, играейки евтин театър”, а като две основни разлики: “Първо - тези хора са пренебрежимо малък брой, и второ - от първия ден те са поставяни там, където им е мястото”. В началото на настоящия мандат в ЕП крайнодесните представители бяха поставени зад “санитарен кордон” и не получиха председателски места в постоянните комисии. Точно това искаха да направят и у нас ПП-ДБ с ДПС-НН.

И в Брюксел тема №1 за Хазарта остават децата. Една от първите му срещи в ЕП бе с с Глен Микалеф - тогава кандидат, а вече настоящ еврокомисар по културата, младежта и спорта. Малтиецът харесал идеята на българския си колега за детски образователни лагери - един от приоритетите на Христо Петров, и го поканил да я обсъдят. По време на кампанията рапърът заяви, че ще се бори за възможността децата да ходят на образователни лагери в Европа по линия на спорта, на езиковото обучение или на изкуствата. Идеята му е да създаде програма, която да осигури тези лагери да бъдат финансирани от ЕС, а не от бюджета на родителите. И се закани, че след като е помогнал на децата като депутат, ще го направи и като евродепутат.

Петров подкрепи Урсула фон дер Лайен за нов мандат начело на Еврокомисията и Механизма за сътрудничество по отношение на заеми за Украйна, който трябва да осигури до 45 млрд. евро за нападнатата страна до 2027 г.