Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Д-р Аспарух Илиев
Д-р Аспарух Илиев

Преди началото на Ковид пандемията огромна част от фармацевтичните фирми се бяха отказали трайно от разработката на ваксини. Причината беше, че за тях това не бе печеливша дейност.

Докато работех към германската агенция по лекарствата си спомням случай, когато фирма престана да съществува, защото разработена ваксина даде малко по-високи странични реакции и не бе одобрена за употреба. Фирмата фалира. Това е проблем, между другото, на всички фармацевтични фирми.

Разработката на лекарства струва между един и два милиарда евро на медикамент, достатъчно е 2-3 или 4 медикамента да се провалят във финалните фази и да доведат огромни корпорации и до фалит. Печалбите на много фармацевтични фирми са повече от скромни, особено преди пандемията. И докато някои от тях печелят с подкупи и нелоялни практики (опиоидната криза в Щатите), много от тези фирми работят коректно.

Една от големите "дупки" на съвременната фармацевтична индустрия е търсенето и разработката на нови антибиотици, например. Натискът за по-ниски цени от страна на здравните системи е толкова голям, че няма печалба в търсенето им.

Една от най-обещаващите американски прохождащи фирми за антибиотици фалира преди няколко години именно поради крайно ограничаващо разрешение за техен нов антибиотик само за най-трудни и устойчиви на други антибиотици случаи. И докато това е обяснимо от страна на здравните системи - да са пестеливи, за разработката на лекарства е много опасно и фатално. Нима някой би работил на загуба, сериозно?

Налага се да преосмислим дългосрочно кои са секторите, в които трябва да дадем "въздух" за разработка на нови лекарства. Иначе рискуваме да имаме 50 медикамента за затлъстяване, но нито един нов антибиотик.

Послепис: има разлика да работиш без печалба, на "нула", или на загуба. Едва ли много хора биха се съгласили да работят без пари, а още по-малко - като допълнително дават от спестеното на други.

*От фейсбук