Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски Снимка: Twitter/@TimcoMucunski
Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски Снимка: Twitter/@TimcoMucunski

Да, ние сме готови на компромис с България, като наш съсед, но компромис, който ще даде сигурност. Това каза министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски.

Според него решение за деблокиране на евроинтеграцията на Северна Македония ще има, защото Европейският съюз не може да си позволи допълнително забавяне на разширяването му с държавите от Западните Балкани. 

В интервю за предаването "360 градуса", излъчено по МРТ1, Муцунски заяви, че представянето на предложението на правителството в Северна Македония за забавено действие на промените в конституцията не означава, че ще бъде намерено бързо решение, но е „принципна позиция, която защитава националните интереси”.

„При представянето на позицията за „забавено прилагане на промените в конституцията“ не обещахме, че ще се намери решение за една нощ, но казваме, че имаме принципна позиция и я аргументираме пред международната общност, страните членки и европейските институции. С този подход защитаваме националния интерес, за да не се окажем, както в миналото, в ситуация с неочаквано вето. В същото време защитаваме средносрочния и дългосрочен авторитет на Европейския съюз“, каза Муцунски, според когото много от събеседниците му в Европейския съюз смятат, че подходът на правителството в Скопие е „логичен, правилен и уместен, но това е подход, който изисква приемане и от страна на България“.

По думите му би било грешка, ако правителството на Северна Македония си постави срок, в който да се опита да стигне до конституционни промени със забавено действие, „без някаква форма на правни и политически гаранции”.  

„Основата на Европейския съюз, ценностната му система, се основава на културата на компромиси и от тази гледна точка бих казал, че в огромното мнозинство от държавите членки също има атмосфера за намиране на компромис. Би било неуместно в момента да говоря от името на други държави и затова, за съжаление, не мога да ви изброя кои са страните членки, от които получаваме положително отношение към този подход (за промени в конституцията със забавено действие), но е факт, че ги има“, отговори Муцунски на въпроса дали може да посочи конкретни страни членки на ЕС, които приемат тази идея и са готови да разговарят с България за предложението на Северна Македония.  

На въпрос защо в изложението си пред Комисията по външни работи на ЕП не е споменал конкретно предложението за конституционни промени с отложено действие, а е използвал "общи формулировки за диалог с България", Муцунски отговори, че решението не е в ЕП, пише БТА.

"Решението е на Съвета, Европейската комисия и държавите членки. Но нашата позиция е абсолютно ясна, абсолютно недвусмислена, представена на двустранните срещи с всички евродепутати, работещи по нашето досие, тук имам предвид докладчика и докладчиците в сянка, и от тази гледна точка казаното от мен е съвсем ясно - да, ние сме готови на компромис с България, като наш съсед, но компромис, който ще даде сигурност. Затова смятаме, че точно този план, който, без да навлизаме в детайли, вече няколко пъти беше представян на обществеността, е план, който носи сигурност и за нас, и за европейските институции, и за страните членки", заяви Муцунски.

Той изрази убеденост, че „от няколко държави членки и лидерите на няколко държави членки има открит ангажимент, насочен към намиране на принципно решение на този спор, който очевидно се основава на двустранно предизвикателство между двете държави” Северна Македония и България.

Според него, ако Северна Македония не си поставя срокове, а се насочи към реални реформи, ще бъде една от държавите, „които най-бързо ще вървят към пълноправно членство”.

„Ако наистина се съсредоточим върху европейските реформи, проактивно и с конкретни мерки, ще бъде трудно за някоя държава да ни блокира в дългосрочен план. Трябва заедно да преминем през този процес, да реформираме държавата и не се съмнявам, че ние ще бъдем една от страните, които най-бързо ще вървят към пълноправно членство в момента, когато съюзът се отваря за нови членове“, заяви Муцунски.