Да купи ли спешно държавата "Лукойл" за 3 млрд. лв., спорят в парламента, питат и премиера (Обзор)
Изслушват Росен Желязков и двама министри в четвъртък. Според Пеевски ще се изплати за няколко години, ПП-ДБ обаче с подозрения
Периодично идеята за национализация на “Лукойл Нефтохим Бургас” се появява в публичното пространство, но в сряда темата се превърна в ожесточен спор в Народното събрание.
Тон даде групата на МЕЧ - настояха още тази седмица парламентът да обсъди тяхно предложение, което задължава Министерския съвет да изготви и внесе за гласуване в Народното събрание проект за инвестиционен разход, с който българската държава да придобие “Лукойл Нефтохим Бургас” АД и “Лукойл България” ЕООД. С аргумента, че проектът не е разгледан първо от ресорните комисии, председателят на парламента Наталия Киселова отказа да включи точката в седмичната програма. В четвъртък обаче депутатите ще изслушат по темата премиера Росен Желязков и двама министри - на енергетиката Жечо Станков и на икономиката Петър Дилов.
“С предлагането за одържавяване на рафинерията целта е българската държава
да получава няколко милиарда лева годишно
и “да не се чудим как да скалъпим бюджет с дефицит от 3%”, обясни лидерът на МЕЧ Радостин Василев. Ядосан от отказа на Киселова, той я нарече “слаб председател” и “малък човек”.
Василев обясни идеята - Министерският съвет да започне разговори с фирмите собственици на двете компании, да планира инвестиционен разход, финансовият министър Теменужка Петкова да го включи в своя проектобюджет и България да похарчи 3 или 4 млрд. лв., които обаче още в първата година щяла да си върне.
Държавата ни разполага с т. нар. златна акция в рафинерията, която може да се използва за контрол на оперативната дейност там, но не и да се меси в продажбата.
“Ние уважаваме частната собственост. Българската държава не може да има решаваща дума по отношение на собствеността на рафинерията”, обясни бившият вече енергиен министър Владимир Малинов преди месец по време на посещението на унгарския премиер Виктор Орбан у нас. Малинов уточни, че е решение на депутатите дали парламентът ще се намеси в сделката.
А думите му бяха по повод информацията, че унгарската компания MOL има интерес към рафинерията в Бургас.
Това е било заявено именно при посещението на Орбан през декември, както и при идването у нас на унгарския министър на икономиката Мартон Над миналата седмица.
Визитата на Над се случи само няколко дни след като стана ясно, че “Лукойл” е продал бензиностанции в Унгария, Чехия и Словакия. Навярно именно това е провокирало Радостин Василев и хората му да се задействат за одържавяване на рафинерията.
Подкрепа към подобни действия декларира и лидерът на “ДПС-Ново начало” Делян Пеевски. Той обясни, че “Лукойл”
спира временно работа за планов ремонт и точно сега е моментът държавата да го купи
И тази година плановият ремонт започва през март.
Пеевски дори очерта готов бизнес план: “Ще струва около 3 млрд. лева. 20% са финансиране от банките, държавно гарантиран заем, веднага го вземаме, за няколко години се изплаща при тези печалби”, каза Пеевски.
Призова за незабавна намеса от страна на държавата, която да гарантира, че спирането на рафинерията за ремонт няма да предизвика дефицит на горива.
Идеята му за бързо одържавяване на “Лукойл” не бе приета радушно от “Продължаваме промяната”.
Бившият премиер Николай Денков изрази тревога от свръхамбицията на лидера на “ДПС-Ново начало”, която той проявил на председателския съвет в парламента. Денков разказа, че Пеевски е поискал
незабавно да се пристъпи към закупуване на рафинерията,
без дори да бъдат взети под внимание мненията на експерти и без да бъдат изслушани различни становища.
В това Денков видя опит от страна на Пеевски да завземе контрола върху рафинерията. “Представете си как вадим 3 млрд. лв. въпреки всичките приказки за дупки в бюджета, от нашите и вашите джобове, и закупуваме рафинерията, за да може да попадне в ръцете на Пеевски, а може би и на един министър на енергетиката, който има бизнес под бранда “Лукойл”, каза Денков. Бившият премиер не конкретизира кого визира, а призова медиите да се поинтересуват повече.
Бившият икономически министър и сегашен депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов обясни, че преди да се говори изобщо за национализация на “Лукойл”, е важно да се изясни какъв е капацитетът на рафинерията, може ли да се осигури нейната работа дългосрочно и може ли хората там да запазят работните си места.