Ако търсим човек, който трябва да поеме негативите, той е Асен Василев
Ако търсим персонално човек, който трябва да поеме негативите, той е един и се казва Асен Василев. Няма друг човек. Но ние трябва да престанем в момента да се занимаваме с този въпрос, при кого да търсим вината, защото ние трябва да търсим в момента разумното балансирано решение за това държавата да се придвижи напред. Това заяви пред БНТ Деница Сачева от ГЕРБ-СДС.
"Госпожа Теменужка Петкова като министър на финансите може би има най-трудната задача в този кабинет. Трудна, както от експертна, така и от политическа гледна точка. Така че тя има пълното право да подбере хората, с които ще се чувства сигурна, че би могла да изпълни тази отговорност. В случая, г-жа Людмила Петкова е дългогодишен служител на МС с достатъчно опит и експертиза, но вероятно г-жа Петкова (бел. ред. - финансовата министърка) е решила, че трябва да продължи с друг екип", така Сачева отговори на въпрос защо беше освободена Людмила Петкова като зам.-министър на финансите
На въпрос била ли е Людмила Петкова наложена, Сачева отговори:
"Не, това е избор, който беше направен съзнателно, защото трябваше да се запознаем със ситуацията в МФ, със всички данни с настоящото състояние. Всеки един министър на финансите, който встъпва в длъжност трябва да знае какво е актуалното състояние на финансите. И това е и задължение на всеки един политик - отговорно и добросъвестно да информира обществеността за това, което заварва".
"Сложно коалиционно управление имаше и продължава да има с ПП-ДБ. Ако забелязвате колегите от ПП, когато трябва да се похвалят с нещо, твърдят, че това се е случило по време на тяхното правителство. А то нямаше да бъде възможно, ако ГЕРБ-СДС не беше направил този компромис - да ги подкрепи и да им даде възможност те да реализират своите политики и да ги представят пред обществото. Така че не можете да упреквате това, че ГЕРБ в крайна сметка е постъпил отговорно, направил е така, че да приеме избора на българските граждани. Съответно да подкрепи правителство на ПП-ДБ. Нашата подкрепа в случая е въпрос и проява на коалиционна култура, каквато ние от ПП-ДБ не видяхме", заяви депутатката от ГЕРБ-СДС.
"В момента ние носим тази най-голяма отговорност. Не толкова да се занимаваме за пореден път с тези теми, които ПП се опитват да сложат в публичното пространство, а наистина да говорим по трудните теми и въпроси. Защото замерването с числа и общите приказки за това кой иска и не еврозоната са абсолютно безпочвени при положение, че именно герб е партията, която вкара България в чакалнята на еврозоната. Вчера на изпълнителна комисия ГЕРБ взе решение под ръководството на нашия председател г-н Борисов за това, че ние категорично ще подадем конвергентен доклад за влизане в еврозоната", каза тя.
На въпрос кой е с по-силно влияние в изпълнителната власт - премиерът Росен Желязков или лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, Сачева отвърна, че по-силен от Борисов в политическата власт няма, а решенията в изпълнителната власт се вземат от Росен Желязков.
Относно бюджета Сачева каза, че се водят разговори откъде да се орежат 13 млрд. лв. разходи. Не се предвижда да се пипа обещаното увеличение на заплатите в МВР и Министерството на отбраната, за 20% ДДС също подлежало на обсъждане, няма и да се увеличават данъците. Обясни още, че за запълване на тези 13 млрд. лв. се търсят мерки за намаляване на сивата икономика и механизми хората да си плащат данъците според реалната им заплата.
"Рано да се говори какви ще са ползите и минусите, ако държавата закупи рафинерията на "Лукойл"", каза тя.
"ГЕРБ няма как да подкрепи закона за чуждестранните агенти, понеже ако бъде приет, това може да спре дейността включително на университети и културни институции. Това е популистка инициатива", обясни депутатката от ГЕРБ-СДС.
"ГЕРБ няма да подкрепи и инициативата на Делян Пеевски да се създаде временна комисия, която да разследва дейността на Джордж Сорос и Александър Сорос и техните фондации у нас от началото на 1990 година до наши дни", каза още тя.