Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

За първи път у нас броят на мъртвородените бебета годишно пада под 300 Снимка: Pixabay
За първи път у нас броят на мъртвородените бебета годишно пада под 300 Снимка: Pixabay

Показатели на отделни региони у нас са съизмерими с тези на африкански държави по отношение на детската смъртност и мъртвородените деца. От години страната ни е рекордьор в това отношение, макар тези показатели да се подобряват през последните години. Тревожните данни са част от доклад на социолога Венелин Стойчев от Института по философия и социология на БАН по инициатива на Фондация "Нашите недоносени деца". Документът е базиран на данни на Националния статистически институт (НСИ) и бе представен по повод Световния ден на недоносените деца – 17 ноември.

Графика: НСИ
Графика: НСИ

За първи път у нас броят на мъртвородените бебета годишно пада под 300, което е 2 пъти по-малко отколкото преди десетина години и за първи път е по-малък от 5 пункта (4.9 мъртвородени на 1000 раждания). Спрямо предходни периоди това е голямо постижение за страната ни, но в сравнение със страни в Европа, резултатите у нас остават все още значително лоши. В Норвегия и Финландия този коефициент е около 2; в Германия и Франция е около 3, а дори съседни на нас държави като Сърбия, Румъния, Северна Македония са с коефициент под 4.

Графика: НСИ
Графика: НСИ

Освен това у нас се наблюдават сериозни разлики в показателите за мъртвородени и детска смъртност между градовете и селата. През изминалата година коефициентът на мъртвораждаемост, макар и да е рекордно нисък за страната като цяло, в градове като Ловеч и Хасково е над 10 на 1000, което са стойности като в африканските държави.

Графика: НСИ
Графика: НСИ

Само няколко града в България имат коефициент на мъртвораждаемост под 3 и това са Габрово, Смолян, София, Перник и Варна.

Мъртвораждаемостта у нас продължава да бъде много по-висока в селата в сравнение с градовете. Но дори и да изключим селата, коефициентът на мъртвораждаемост само в градовете, макар и да пада на рекордните за България 4.3 пункта през 2023 г., е съпоставим по-скоро с държавите от Централна Азия и Латинска Америка, отколкото с Европа като цяло (4.4 в Монголия, 4.9 в Китай, 4.3 в Аржентина, 2.3 в Чили).

Графика: НСИ
Графика: НСИ

От 2009 г. насам броят на новородените в България намалява с около 2000 деца на годишна база. Макар че през 2023 г. има леко увеличение спрямо 2022 г., тази негативна тенденция продължава да е част от демографската картина. Около 5 300 бебета, или 10% от новородените, са с тегло под 2.5 кг., а 118 бебета са родени преди 28 г.с.

Графика: НСИ
Графика: НСИ

"Неприятната статистика изисква не само институционална намеса, но и по-висока обществена ангажираност и информираност по въпросите на преждевременните раждания и нуждата от специализирани грижи. Всички заедно – общество, институции и специалисти можем да окажем позитивно въздействие върху тези тревожни данни и затова сме тук", каза Моника Златанова от фондация "Нашите недоносени деца" по време на конференцията.

Графика: НСИ
Графика: НСИ

Ежегодната конференция "Родени твърде рано" за четвърта поредна година събра родители, експерти, медицински специалисти, за да привлече общественото внимание към предизвикателствата и грижите за преждевременно родените деца, пише Mediapool.

Графика: НСИ
Графика: НСИ

Програмата на форума включваше разнообразни лекции от утвърдени специалисти в медицината и грижата за недоносените деца от България и чужбина.

Графика: НСИ
Графика: НСИ

Проф. Цветомир Луканов, международно признат детски кардиохирург и ръководител на клиниката по детска кардиохирургия в университета "Хайделберг", представи съвременни подходи за лечение на сърдечни заболявания при децата. Виртуално участие взе и д-р Нилс Бергман – учен, посветил десетилетия от работата си на популяризиране на кенгуру-грижите – метод, при който недоносеното бебе се поставя на гърдите на родител кожа до кожа, което носи неизброими ползи за развитието на новороденото както в краткосрочен план, така и по отношение на неговото невроразвитие напред във времето. Той сподели видеообучение за персонала на интензивното неонатологично отделение в болница "Еразъм" в Брюксел. Сред гост-лекторите беше и Корина Кроитору от Румъния, съосновател на румънската асоциация за продължително хоспитализирани новородени ARNIS, която разказа за въвеждането на семейното и невроразвитийното обучение в неонатологичните отделения в страната си.

Графика: НСИ
Графика: НСИ

Български специалисти като проф. д-р Христо Мумджиев, проф. д-р Боряна Слънчева, доц. д-р Ралица Георгиева, проф. д-р Виолета Йотова, доц. д-р Лилия Вакрилова и много други обсъждаха теми, свързани с растежа и развитието на недоносените деца, задължителните имунизации при бебета и малките деца, генетичните заболявания и евентуалните рискове, както и възможностите за диагностика.

Графика: НСИ
Графика: НСИ

Интересни презентации представиха методи за по-добра адаптация на недоносените бебета у дома, какви са предимствата на кърмата като оптимална храна за новородени, спешната помощ при малките деца, както и много други аспекти и ключови психологически и медицински насоки за родителите.

Графика: НСИ
Графика: НСИ

Графика: НСИ
Графика: НСИ