Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Бойко Борисов подписва документа, че няма да управлява с четири партии.
Бойко Борисов подписва документа, че няма да управлява с четири партии.

Лидерът на ГЕРБ води лично преговори в парламента за първи път от години, Петков опита да го изпревари

Документ, че няма да управлява с четири партии, подписа лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и го изпрати на ПП-ДБ. Направи го минути преди часа, в който партията му бе поканена на разговори от Кирил Петков. Те пък бяха свикани набързо за вторник следобед - два часа след като ГЕРБ обяви, че стартира в сряда разговори за съвместни политически действия в 51-ия парламент.

Борисов нито отиде, нито изпрати свои хора

на разговорите с ПП-ДБ.

След заседание на Изпълнителната комисия на партията си обаче той отговори точка по точка на ултимативната им декларация. Но подписа единствено, че ще работим и ако има правителство, то ще бъде извън “ДПС - Ново начало” Пеевски, АПС Ахмед Доган, “Възраждане” Костадин Костадинов и МЕЧ Радостин Василев.

“Колегата Василев казва, че моят подпис струва по-малко от лист хартия, затова ще им го изпратите по имейл, за да няма хартия”, заръча Борисов на ГЕРБ.

Лидерът потвърди офертата, която отправи в първия парламентарен ден - четворна коалиция с него като премиер, защото само така може да има “ясно изразена политическа отговорност”.

Аз няма да допускам външна намеса в правителството, ще изпълняваме това, което сме се разбрали, увери той.

Отнасяме се с уважение към всички избиратели. Но в управленско мнозинство не могат да бъдат включени всички. Силно управление има, когато има и силна опозиция. Аз съм най-опитният на този терен. От общото решение, което взехме, виждам една конструкция, която може да работи между ИТН, БСП, ПП-ДБ и нашата коалиция. Поканили сме колегите от ИТН, БСП, в зависимост от това, което се договорим или не се договорим, след това ще процедираме и разговор с ПП-ДБ. Те ясно са си сложили червените линии, затова ги оставяме последни, обясни Борисов.

За първи път от години той лично ще води консултациите с другите партии. И за първи път изброи точките, по които ГЕРБ са склонни да има движение, но с определени условия.

Закона за защита на лицата, подали сигнали, ще гласуват “така, както е на ЕК, без никакви поправки”, защото е само ратификация. Закон за личния фалит също ще бъде подкрепен. И двата са в декларацията на ПП-ДБ.

Борисов даде сигнал и към БСП и ИТН,

които даваха изключителен отпор по тема със закона, свързан с т.нар. зелен преход. “Зад океана се чува, че САЩ ще излязат от Парижкото споразумение, което ще се отрази на пакета и може да нямаме толкова голям натиск по Зелената сделка”, обясни той смекчаването на позицията си и евентуалното вслушване в исканията на двете партии България да предоговори условията по плана за възстановяване.

За друго искане на ПП-ДБ - попълването на антикорупционната комисия, ГЕРБ вече имат готовност по правилата за избор. Борисов обаче даде знак, че с темата няма да се бърза, както стана с промените в конституцията.

“Още берем плодовете, че само слушахме,

аз съм виновен ГЕРБ има най-добрите експерти в тази сфера, искам всяка буква да се гледа, за да не се срамуваме след това от решенията, които гласуваме. Искам да сте безкомпромисни, да не се поддавате на натиск”, обърна се той към юристите в парламентарната група и по-специално към присъстващите Росен Желязков и Рая Назарян. И прогнозира, че ще работят добре с Надежда Йорданова от ДБ и юристите на БСП и ИТН.

В бъдещия кабинет партиите трябва да имат свои министри, за да носят политическа отговорност, обясни Борисов. И повтори тезата си, че до постигането на управленското споразумение председателят на парламента трябва да е от ГЕРБ, Рая Назарян, а след това постът може отново да бъде сложен на масата за преговори.

От началото на политическата криза Борисов делегираше на други депутати да водят разговорите с останалите в парламента на преговорен екип. Последно се появи след финализирането на тези за сглобката, заложили Мария Габриел да бъде ротационен премиер, като даде гаранции, че хората му ще се смирят в името на общото управление.

Сега освен Борисов в екипа са Рая Назарян, Томислав Дончев и Росен Желязков, които вече са бил част от опитите на ГЕРБ да търси управленско мнозинство.

На този фон текат и публичните опити на ПП-ДБ да сглоби мнозинство, които като че на инат започнаха преговори в търсене на подкрепа за декларацията си точно преди ГЕРБ да стартира своите. “Няма как да се говори за председател или каквото и да е следващо управление преди декларацията ни да бъде приета”, отговори Кирил Петков на Борисов. Той и Божидар Божанов видяха в отказа на ГЕРБ да работи с определени партии

“донякъде добро начало, но не достатъчно”

ПП-ДБ все така държат на идеята си партиите първо да се разберат по законодателна програма, а председателят - после. Идеята първи лансира съпредседателят на “Промяната” Асен Василев след провала в понеделник и я повтори във вторник, когато коалицията започна срещите си с парламентарните групи за санитарния кордон около “ДПС - Ново начало” и най-спешните закони.

Изненадващо те стартираха с двама “бивши” на ПП-ДБ - първо Радостин Василев от МЕЧ, а след това и с ИТН, с които бяха заедно в четворната коалиция.

Кирил Петков и Тошко Йорданов си разменят декларациите на срещата им в парламента.
Кирил Петков и Тошко Йорданов си разменят декларациите на срещата им в парламента.

Василев обаче обяви, че не одобрява намерението на ПП-ДБ да разговарят и с ГЕРБ. Ако двете големи групи постигнат разбирателство, МЕЧ все пак щели да подкрепят антикорупционното законодателство. Обяви и подкрепа за промените в Закона за съдебната власт, за личния фалит и за защита на подателите на сигнали.

С ИТН пък ПП-ДБ си размениха декларациите, за да ги подпишат взаимно, както се разбраха още след изборите.

Оставка на председателя на Комисията за противодействие на корупцията и формиране на временна парламентарна комисия за разследване на Делян Пеевски пък са основните приоритети на Алианса за права и свободи, потвърдиха хората на Доган и на срещата си с Кирил Петков. Искат да работят съвместно с ПП-ДБ по приоритетите на законодателната рамка и да подпишат за санитарния кордон.

Имаме 86 депутати в това НС, които твърдо застават зад този санитарен кордон. Започва да се формира консенсус около тези приоритети. Всички трябва да покажем, че демокрацията не може да бъде купена, доволен бе Петков. Днес ПП-ДБ трябва да разговарят с БСП, след като заседание на червеното Изпълнително бюро отложи срещата вчера.