Цената на депутатското кресло се вдигна до 9332 гласа
Слави Трифонов за пореден мандат не влиза в парламента, очаквано кметовете на ГЕРБ в Пловдив, Бургас, Стара Загора и Смолян избраха да правят политика за съгражданите си
9332 гласа - това е цената на един мандат в 51-ото народно събрание. Изчисли я изборният експерт проф. Михаил Константинов въз основа на активността на този вот. 2 570 629 българи отидоха до урните на 27 октомври и активността успя да стигне 38,94%, като прескочи дъното от 34,41% от 9 юни, когато цената на един мандат девалвира до 7834 гласа.
В сравнение с първите години на демокрацията обаче стойността на депутатското кресло е паднала над 2 пъти и всъщност не е спирала да върви надолу. Между 1990 и 1994 г. кандидат депутат е прекрачвал прага на парламента със спечелени между 22 966 и 19 507 действителни гласа. А днешните 9332 гласа за мандат все още гонят цената му на предишните 6 избора от 2021 до 2023 г. (Виж инфографиката)
ЦИК официално обяви, че действителните бюлетини в неделя са 2 436 456. За да прескочат прага от 4%, партиите е трябвало да съберат 97 458,24 действителни гласа. От аритметиката с бариерата са изключени избралите квадратчето “Не подкрепям никого”, които на тези избори са 82 619 срещу над 62 хиляди на предишните.
Днес в 51-ия парламент се настаниха осем партии, а деветата - “Величие”, отпадна, защото не ѝ достигнаха 21 гласа.
ГЕРБ-СДС пак е лидер с 642 973 гласа и победи в 24 района, сред които София-област, Пловдив, Стара Загора, Варна, Бургас, Благоевград, Хасково, Ямбол, Русе.
Втори са ПП-ДБ с 346 063 гласа. Те са лидери в 23-и и 24-и МИР в София.
“Възраждане” останаха трети с 325 466 гласа, без лидерство в нито един район. Но в 15 от областите са втора сила.
“ДПС - Ново начало” дърпа с близо 100 хил. гласа пред “Алианс за права и свободи”. Формацията на Делян Пеевски води по резултат в Шумен, Търговище, Кърджали, а в страната са събрали 281 356 гласа.
АПС на Ахмед Доган пък е първа сила в Разград и Силистра, както и извън страната. Общият ѝ вот е 182 253гласа.
Между двете крила на ДПС е “БСП - Обединена левица” с подкрепа от 184 403 гласа. Седми са ИТН със 165 160 гласа.
МЕЧ на Радостин Василев има 4,59%, или с 14 506 гласа над минимума.
“Няма основание за повторно броене на бюлетините. Всичко, което е записано в протоколите, е въведено. Гарантираме, че всеки глас на български избирател е въведен в базата данни и е довел до крайния резултат. В действителните гласове корекции не сме правили”, каза говорителката на ЦИК Росица Матева в четвъртък.
Тя отново припомни, че централната комисия не може да поправя протоколи, а само сверява сметките от документите, подадени ѝ от районите. Не може да разпореди и отваряне на чувалите за проверка на данните.
“Никой няма да се осмели да иска касиране на изборите. И не защото няма основание, никой няма да прояви смелост. “Кутията на Пандора” може да се отвори, а тя е много дълбока, защото първо да видим качеството на избирателните списъци. Колко милиона са включени - колкото няма население България”, коментира пък бившият конституционен съдия и преподавател по конституционно право проф. Пламен Киров пред БНР.
14 души вече са се отказали да влязат в 51-ото НС. Очаквано депутати няма да са лидерът на ИТН Слави Трифонов и почетният председател на ДПС Ахмед Доган, избран от АПС.
Оттеглят се 4-ма кметове на ГЕРБ - Костадин Димитров (Пловдив), Димитър Николов (Бургас), Живко Тодоров (Стара Загора) и Николай Мелемов (Смолян).
Градоначалници от ДПС също дават отбой - Ерол Мюмюн (Кърджали), Неджми Али (Джебел) и Айджан Ахмед (Черноочене). Откази има и от други кадри на “ДПС - Ново начало” - Николай Колев и Тунджай Йозтюрк от листата в Стара Загора, Меджетил Мименов от Благоевград, Валентин Валентинов от Монтана.
Място в парламента за друг от ИТН от Плевен освобождава и Христинка Иванова.
Най-четени
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и
-
Галерия Заплахата "Боянски разлом" - безопасни са сградите до 3 етажа и над 16
Най-застрашени са живеещите в стари кооперации в центъра на София, където са избивани колони, за да се разшири площта на магазините Зачестилите земетресения в София, в цяла България
-
Как умря Александър Стамболийски: Македонска чета го реже парче по парче
Жестока смърт застига Александър Стамболийски. Мъките му са сравними само с тези на Стефан Стамболов. Него го секат с ятагани, Стамболийски го режат с ножове парче по парче
-
Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка
Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в