51-ото народно събрание да промени Изборния кодекс и да вдигне бариерата за влизане в парламента
51-ото народно събрание да промени Изборния кодекс и да вдигне бариерата за влизане в парламента, посъветва пиар експертът Нидал Алгафари.
"Смятам, че това ще бъде един период от време, в който да променят поне изборния закон, за да не се случва това, което се случва в момента. Да вдигнат бариерата със сигурност, защото иначе започват да влизат хора в Народното събрание, които са леко изтрещели. С тях ще е много трудно да се работи", каза Алгафари в ефира на Нова тв.
Такава промяна биха подкрепили формациите с резултат над 8%, смята той. В новото Народно събрание това са ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "Възраждане" и "ДПС - Ново начало".
Идеята не се хареса особено на политолога Милен Любенов, който изтъкна, че 4%-ната бариера не е лоша и това се вижда при сравнение с други модели. Има и държави с 3%. "Повишаването на бариерата за влизане в парламента ще е в нарушение с чл. 11 от конституцията, където е записано, че политическият живот в България се основава на политическия плурализъм. Въпросът е какво искаме да постигнем - дали е по-голямо представителство, което няма как да стане с вдигане на прага, или стабилност на изпълнителната власт", коментира той.
И политоложката Цветанка Андреева коментира, че проблемът с влизането в парламента няма да се реши механично с промяна на закона.
По отношение на честността на вота Милен Любенов коментира, че е "твърде вероятно да е имало по-голям дял на купуване на гласове за някои партии".
Никой досега не се е оплакал тежко, така че смятам, че няма такова нещо. Купуването на гласове знаем от едно време, че го има, но много трудно може да се докаже. Това е перфектна сделка между двамата - и купувачът, и продавачът са доволни, посочи Алгафари.
Ако бързо изберат председател, парламентът няма да започне да боксува. ГЕРБ като по-голяма партия е редно да посочи председател. Освен ако не тръгне да се формира анти ГЕРБ мнозинство, но не вярвам да стане в първия или втория мандат, каза политологът Цветанка Андреева. Тя видя възможност за формиране на правителство без популистките партии, в което да влязат ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и "ДПС - Ново начало" на Делян Пеевски.
И Любенов очаква единодействие между ГЕРБ и ПП-ДБ, но трябва и трети. Според него основният препъни камък ще е това как може да се получат гаранции, че ще бъдат избрани членове на регулатори, които да удовлетворяват всички. Той обърна внимание, че освен съставянето на мнозинство, втората важна тема е изборът на главен прокурор и това ще повлияе съставянето на редовно правителство и може да породи напрежение.
"Смятам, че ще намерят някакъв вариант да гласуват председател на Народното събрание. Той със сигурност трябва да е от партия ГЕРБ", посочи Алгафари.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха