Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Нидал Алгафари Кадър Нова тв
Нидал Алгафари Кадър Нова тв

51-ото народно събрание да промени Изборния кодекс и да вдигне бариерата за влизане в парламента, посъветва пиар експертът Нидал Алгафари.

"Смятам, че това ще бъде един период от време, в който да променят поне изборния закон, за да не се случва това, което се случва в момента. Да вдигнат бариерата със сигурност, защото иначе започват да влизат хора в Народното събрание, които са леко изтрещели. С тях ще е много трудно да се работи", каза Алгафари в ефира на Нова тв.

Такава промяна биха подкрепили формациите с резултат над 8%, смята той. В новото Народно събрание това са ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "Възраждане" и "ДПС - Ново начало".

Идеята не се хареса особено на политолога Милен Любенов, който изтъкна, че 4%-ната бариера не е лоша и това се вижда при сравнение с други модели. Има и държави с 3%. "Повишаването на бариерата за влизане в парламента ще е в нарушение с чл. 11 от конституцията, където е записано, че политическият живот в България се основава на политическия плурализъм. Въпросът е какво искаме да постигнем - дали е по-голямо представителство, което няма как да стане с вдигане на прага, или стабилност на изпълнителната власт", коментира той. 

И политоложката Цветанка Андреева коментира, че проблемът с влизането в парламента няма да се реши механично с промяна на закона.

По отношение на честността на вота Милен Любенов коментира, че е "твърде вероятно да е имало по-голям дял на купуване на гласове за някои партии".

Никой досега не се е оплакал тежко, така че смятам, че няма такова нещо. Купуването на гласове знаем от едно време, че го има, но много трудно може да се докаже. Това е перфектна сделка между двамата - и купувачът, и продавачът са доволни, посочи Алгафари.

Ако бързо изберат председател, парламентът няма да започне да боксува. ГЕРБ като по-голяма партия е редно да посочи председател. Освен ако не тръгне да се формира анти ГЕРБ мнозинство, но не вярвам да стане в първия или втория мандат, каза политологът Цветанка Андреева. Тя видя възможност за формиране на правителство без популистките партии, в което да влязат ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и "ДПС - Ново начало" на Делян Пеевски.

И Любенов очаква единодействие между ГЕРБ и ПП-ДБ, но трябва и трети. Според него основният препъни камък ще е това как може да се получат гаранции, че ще бъдат избрани членове на регулатори, които да удовлетворяват всички. Той обърна внимание, че освен съставянето на мнозинство, втората важна тема е изборът на главен прокурор и това ще повлияе съставянето на редовно правителство и може да породи напрежение.

"Смятам, че ще намерят някакъв вариант да гласуват председател на Народното събрание. Той със сигурност трябва да е от партия ГЕРБ", посочи Алгафари.