Защо убийството на Синуар е най-тежкият удар в историята на „Хамас"?
Ликвидирането на лидера на "Хамас" е най-тежкият удар по организацията от създаването на движението до сега. Въпреки ликвидирането на редица други лидери основатели на движението "Хамас" едни след друг през годините, убийството на Синуар оставя празнина, която е трудна за запълване. "Обезглавянето" на движението в Газа ще остави своя отпечатък върху развитието на войната, съдбата на самото "Хамас" и вероятно ще предизвика по-широка регионална конфронтация между Иран и Израел. Защо?
- Синуар не беше обикновен лидер на "Хамас", а най-силният и специален след като отприщи „Потопа Ал-Акса" на 7 октомври миналата година. Този акт го превърна в символ на въоръжената война срещу Израел в историята на движението.
- Синуар е „архитектът на потопа" и човекът, който ръководи най-дългата подвеждаща Израел операция, която позволи разклащането на авторитета на държавата и на израелските разузнавателни служби и агенции.
- Той е лидерът, който се радва на несравнимо влияние сред силите на бригадите Al-Qassam, които водят битки в Газа.
- Символ е на задълбочаването на съюза с Иран, по-късно превърнато в споразумение, в което Техеран предостави на "Хамас" финансиране, въоръжение и обучение на бойците на тази терористична група.
- Синуар е първият лидер, който успя да усвои двете лидерски функции, политическата и военната, за да могат всичките решения да се вземат лично от него. Той се радваше на голяма подкрепа и популярност в Ивицата Газа.
Членовете на "Хамас" гледаха на Синуар като на харизматичен лидер със силен характер и качества. Убийството му представлява изключителен успех на израелския премиер Бенямин Нетаняху, който обеща да преследва всички, свързани с „Потопа в Ал-Акса". С този акт Нетаняху добавя ново убийство към списъка си, най-известното от които бе това на на ливанския лидер на "Хизбула" Хасан Насрала.
Ликвидирането на Синуар доказва още веднъж, че въпросът със заложниците, държани от "Хамас", е от изключителна важност за израелското правителство. То вече е знак, че останалите лидери на "Хамас" в Газа са под натиск да влязат в преговори за освобождаването на заложниците. Живи от водачите на движението останаха само двама. Братът на Синуар - Мохамед и Изедин Хадад. Какво ще се случи, не може да се отговори еднозначно. Първо има предположения, че поради желанието за мъст, тези двама лидери няма да отстъпят и ще избият почти всички заложници. Причината за подобно решение е, че и тяхната съдба ще е същата като на другите лидери. Второ, възниква въпросът дали Нетаняху в момента е склонен да преговаря с политическите лидери на "Хамас" в Доха за предишни предложения за даване на коридор, през който да минат 168 от най-важните лидери и командири на "Хамас" да напуснат Газа към трета държава. Споменава се, че това може да е Судан. Речта на Нетаняху след убийството на Синуар обаче е показателна, че той е по-категоричен за продължаването на войната срещу останалите бойци и лидери в Газа. До окончателното ликвидиране на военната мощ на "Хамас", за да не може то повече да е заплаха за съществуването на държавата Израел.
Убийството на Синуар повдига въпроси относно продължаващата война в Газа и съдбата на заложниците. Не е изключено убийството му да предизвика необичайна вълна от самоубийствени атентати в различни държави, дори и в Европа.
След ликвидирането на Синуар ще бъде изключително трудно за всеки друг избран лидер, който поеме ръководството, да приеме прекратяване на огъня, особено ако споразумението трябва да бъде изградено в резултат на ударите на Израел в Газа. Това убийство идва след редица удари срещу движението, което загуби много свои лидери, най-известният от които беше Исмаил Хания, убит в Техеран.
Ликвидирането на Синуар идва в много труден момент за региона, тъй като Израел се готви да нанесе удар срещу Иран, което предвещава възможността за запалване на силна конфронтация на регионално ниво.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега