Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

От 2 седмици полицаи правят проверки за купуване на гласове, но по-често намират нарушители на пътя, крадци и наркотици.
От 2 седмици полицаи правят проверки за купуване на гласове, но по-често намират нарушители на пътя, крадци и наркотици.

Рекордните 127 разрешения за следене и подслушване на купувачи са издадени през 2023 г., разследванията са 353. Но присъдите са само 75 – оправдателни, условни или глоби

Десетки хиляди сигнали и проверки за купуване и продаване на гласове. Над хиляда разследвания. Стотици съдебни дела и само 191 влезли в сила присъди - повечето подсъдими са оправдани или пък са наказана условно, както и с административни глоби.

Това е равносметката за борбата с престъпленията против политическите права на гражданите, както според Наказателния кодекс се нарича търговията с вот.

Справките, които “24 часа” получи от прокуратура, съдилища и Министерството на правосъдието, са от 2021 г. насам. През този период са проведени 6 вота за Народно събрание, едни президентски и едни избори за местна власт. Точно на тях се търгуват най-много гласове за разлика от вота за Европейски парламент и президент, коментират експертите.

Според различни проучвания по избори у нас в последните години се купуват между 200 и 300 хиляди гласа, но данните са условни.

Към 9 октомври няма лишени от свобода за купуване и продаване на гласове, казват от Министерството на правосъдието. Всъщност има един, но той е купувал гласове в затвора, където лежи за друго престъпление. (Виж по-долу)

От 2018-а до края на септември 2024 г.

през затвора за по няколко месеца са минали 17 души, осъдени за търговия с вот. Но те вече са били осъждани условно

за същото престъпление и са лишени за кратко от свобода само защото отново са арестувани за купуване на гласове в изпитателния срок.

Иначе и децата вече знаят, че в рекламните си материали партиите и коалициите декларират: “Купуването и продаването на гласове е престъпление”. И докато, макар и малцина, осъдени сред физическите купувачи и посредници има, то няма нито един наказан за това, че е взел пари, за да пусне определена бюлетина в урната.

Според справката от Върховната прокуратура за присъдите от 2021-а насам влезлите в сила са общо 191. Но с уточнението, че някои от тях са за престъпления, извършени преди този период.

2021 г. бе рекордната по брой проведени избори - три пъти гласувахме за парламент, общо влезлите в сила присъди тогава са 42.

Най-много са в област Враца

- 10. През 2022 г. избирахме депутати само веднъж. Присъди тогава са чули 55 души.

През същата година прилагането на специални разузнавателни средства за търговия с вот е рекордно - 127 броя, сочи пък докладът на Бюрото за контрол на СРС-тата. Няма информация колко от тях са свършили работа на разследването. За сравнение - досъдебните производства през същата 2023 г. са общо 353 - 140 за парламентарните избори през април и 213 за местните през октомври.

За първите 6 месеца на 2024 г. окончателно осъдените са 19, най-много в Северозападна и Югозападна България

Какви обаче са наказанията за купувачите на гласове през този период? Това попитахме Софийския районен и Софийския градски съд.

Първият гледа делата срещу “обикновените” хора като лихвари, тартори в махалите или посредници между политиците и хората, които са били засечени да участват в търговията с вот. Вторият съди кандидати за депутати, общински съветници и други, които имат длъжностно качество, но са обвинени за това престъпление.

Само 16 дела са разглеждани в Софийския районен съд. Равносметката на наказаните от началото на политическата криза и цикъла от 6 поредни парламентарни, местни, европейски и президентски избори (от 2021 г. досега) е следната:

2-ма глобени;

3-ма оправдани;

1 осъден условно;

1 наказан с пробация;

4 дела са прекратени;

5 са сключили споразумения;

2 дела са висящи.

В Софийския градски съд положението е подобно:

5-има оправдани;

2-ма осъдени условно;

3-ма сключили споразумения (за условни присъди);

2 дела са върнати на прокуратурата.

На местните

избори се купуват

близо два пъти

повече гласове, сочат наблюденията и на разследващите, и на анализаторите, а и официалната статистика.

През 2023 г. например имаше парламентарни избори в началото на април и местни в края на октомври. За първите са получени 648 сигнала за търговия с вот, а за вторите - 1490, или над два пъти повече, показва докладът на МВР за миналата година. Това обаче са сигнали от граждани. 

Полицаи водят заподозрян за купуване на гласове.
Полицаи водят заподозрян за купуване на гласове.

Полицията може да работи и по

т.нар. вътрешни сигнали - когато служителите сами търсят и намират данни за незаконна търговия с вот

В резултат на подадените сигнали 151 са досъдебните производства за парламентарните избори, 200 - за местните.

Арестуваните при избори за кметове и общински съветници също са повече, отколкото задържаните за престъпления срещу изборните права на гражданите при вота за Народно събрание. Осъдените обаче са единици.

Пътят от сигнала до наказанието е дълъг и тромав,

обясняват пред “24 часа” разследващи, които са работили по тези престъпления. Двете страни в престъплението - купувачът и продавачът, нямат интерес да предадат другия, а напротив - и двамата имат изгода от “сделката”.

Често се стига до смяна на свидетелски показания, които са основното доказателство в процеса. Обикновено хората, които продават гласа си, са в зависимост от купувача или се страхуват от него. Затова и не го издават.

Единственият зад решетките е пазарувал там, плащал с по 2 кутии цигари на съкилийник

38-годишен затворник от Варна е единственият, който лежи зад решетките за купуване на гласове. Но не защото е осъден за търговия с вот, а защото пазарувал вота на съкилийниците си в затвора, където попаднал за друго престъпление.

В края на септември т.г. е осъден на 4 месеца лишаване от свобода, но той така или иначе е в килията.

Лишените от свобода с влезли в сила присъди имат право да гласуват. Избирателната активност в затворите е над 90%, а пускането на бюлетини в урните разнообразява сивото ежедневие на хората вътре.

Осъденият пандизчия купувал гласове за местните избори през октомври. Дори бил част от по-голяма организация, която търгува с вот в затвора. Започнал бизнеса 10 дни преди изборите на 29 октомври м.г. 14 от братята му по съдба поддали. Парите в затвора са малко, но цигарите са най-голямата ценност и той плащал с тях. По две кутии на човек или една кутия и заредена със 100 импулса фонокарта за разговори от стационарния телефон се оказала цената на гласа в затвора. Там обаче рядко могат да се опазят тайни, особено за дейност в такива мащаби. Администрацията бързо разкрила схемата.

Това не е първият случай на купуване на гласове в затвора. Преди няколко години имаше аналогичен, а обвиняем беше дори депутат, който според прокуратурата чрез няколко посредници стигнал до купени избиратели зад решетките. Народният представител беше оправдан, но осъдиха условно един от посредниците. (24 часа)

Търговията с вот процъфтява и зад стените на затвора във Варна, но схемата е разбита.
Търговията с вот процъфтява и зад стените на затвора във Варна, но схемата е разбита.

Йотова с идея: Хванат ли партия да купува избори - да не участва в следващи вотове

Ако се докаже коя партия дава средства или подбужда към купуване на гласове, тя да бъде лишена от участие на следващите избори. Това предложи вицепрезидентът Илияна Йотова в понеделник.
"Всеки ден сме свидетели на многобройни полицейски акции, многобройни задържани хора за купуване на гласове и това означава едно - имаме епидемия", каза вицепрезидентът. И допълни, че това вече не е градски фолклор, не са слухове, това е начин, по който България прави избори.

"Затова поставих въпроса само до дилърите ли ще се стигне", напомни Йотова за своята и за позицията на президента Румен Радев по време на срещата с институциите миналата седмица на "Дондуков" 2 за мерките срещу купения вот. "Получихме отговор от МВР, че трябва да се съберат достатъчно добри доказателства, което лично мен не ме задоволява, предполагам, че и българските граждани.

Трябва да се стигне до поръчителите и до този, който реално дава парите, за да се купуват български гласове", продължи Йотова. Можело да се направят и законодателни промени.

Чисто съдебно минало и призната вина са бонусите в процеса

От 1 до 6 г. затвор и глоба от 10 до 20 хил. лв. Това е наказанието за купуването на гласове според Наказателния кодекс. За продаването, което на практика не се наказва, е по-малко - до 3 г. Няма минимум, но няма и обвиняеми и осъдени по този член от Наказателния кодекс, който е променян за последно през 2014 г. в тази си част.

Дори да се наказват по-тежко, купувачите на гласове се възползват от чисто съдебно минало, признаване на вината и други бонуси в процеса.

Такъв е случаят със служител в община Роман. На 4 април т.г. той е осъден за купуване на гласове - давал между 50 и 100 лв. на хора от града, за да гласуват за определена партия на изборите през ноември 2021 г. Наказанието му е 11 месеца условно. Споразумението с прокуратурата е одобрено от съда. То е повече от изгодно за купувача - няма да му налагат глобата, която предвижда законът.

За разлика от него общинска съветничка в Медковец (до Лом) например не признала вината си. Тя купувала гласове на изборите през април 2021 г. Със съпруга си имали магазин, в който давали храна за по 25 лв. на съселяните си срещу глас за партия на парламентарния вот. След изборите проверявали дали са гласували правилно и им давали още толкова. Тя е осъдена условно окончателно през 2023 г. и е глобена с долната граница - 10 хил. лв. След това е освободена като общински съветник заради влязлата в сила присъда. И по това дело свидетели се отричат от показанията си по време на разследването, но не са достатъчно, за да спасят от наказание дамата.