Весела Чернева: Ескалация в Близкия Изток е нежелана и за САЩ, и за Европа
За съжаление, България познава Хизбула от атентата в Бургас и целият разказ за това как изглежда Хамас, Хизбула, не е нов за нас. В момента много се говори за т.нар. ос на съпротивата - Хамас, Хизбула, хутите, която създаваше много нестабилност. Тази ос е силно разклатена, Израел си върна инициативата след тази атака. Виждаме и една преместване на баланса в Близкия Изток изобщо. Този нов импулс никак не е нежелан и за страни като Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства.
Това коментира Весела Чернева, зам.-директор на Европейския съвет за външна политика, пред Нова тв.
Има промяна в баланса в Близкия Изток. Но той трябва да бъде разглеждан в няколко вектора. От една страна имаме Иран, който подкрепя тази ос на злото, която аз наричам, защото това са терористични организации. Ливанското общество е силно разделено, в него Хизбула държи като заложник цялото общество и дори ливанската армия. И в същия момент имаме Израел, който е обвиняван. Всеки, който е тръгнал по линия на тероризма, трябва да е готов да получи своето наказание.
Това коментира Иван Анчев, съпредседател на Атлантическия съвет в България.
И едно дете да загине, е трагедия. Въпросът е защо се е стигнало дотам. Защото в Израел има 1 милион палестинци и араби, които живеят мирно. Самата среда в Газа генерира склонност към тероризма, допълни той.
Атаките срещу цивилното население на Газа са абсолйтно неприемливи и не трябваше да се стига дотам. Но 7 октомври и взимането на израелски заложници направи това. Съчетано с вътрешната ситуация, картината е много по-сложна и не трябва да говорим с квалификации "добри" и "лоши", коментира Чернева.
Иран реагира много умерено, почти не реагира. В крайна сметка и за САЩ, и за Европа допълнителната ескалация ще бъде нежелана, особено в следващите месеци около американските избори. Не мисля, че ще има увеличаване на военните действия. По-скоро да видим кой ще влезе във вакуума в Южен Ливан. Ще може и ливанската армия и служебното правителство да успее да влезе в този вакуум и да създаде стабилизация в този регион, допълни още Чернева.
Има резолюция на Съвета на сигурност на ООН от 2006 г., която предвижда създаването на буферна зона между река Литани в Ливан и северната граница на Израел - 20-30 км, където трябва да бъде настанена южноливанската армия и силите на ООН. За да не може оттам никой да обстрелва Северен Израел. Така че това е решение, коментира Анчев.
В момента Иран се намира в една много деликатна ситуация, има новоизбран президент, който минава за по-малко консервативен, който подава знаци, че търси възможност за контакт и диалог със САЩ и с ЕС. Това предполага и самата роля на Иран. Те излязоха с изявление, че бойните им другари в Ливан имат достатъчно сили, значи няма да търсят ескалация на конфликта, допълни Анчев.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г