Какво се знае за новите "дронове дракони" на Украйна
Украинската армия има ново оръжие: т.нар. "дронове дракони". Какво се знае за тях? Има ли ограничения в използването им във войната? И как ще отговори Русия? "Дойче веле" събра известните факти
От началото на септември Министерството на отбраната на Украйна и редица блогъри публикуват в социалните мрежи кадри, на които се вижда как дрон извършва полет над гора, в която се крият руски военни. Над гората се изсипва огнен дъжд. Обяснението е свързано с химическите ефекти на разпалването на металите - активен компонент в боеприпасите на т.нар. "дронове дракони". Това е термитна смес от алуминиев прах и железен оксид. Той очевидно се задейства от електрически детонатор в устройството. Сместа гори при температури до 2200 градуса по Целзий и може да изгори почти всеки материал, дори стомана.
Точни и много ефективни
След като кадрите се появиха в медиите, от Киев потвърдиха първото оперативно използване на "дронове-дракони". Съобщиха още, че оръжието може да обстрелва вражески позиции с "прецизност, каквато не може да постигне никое друго оръжие". Дори руските медии признаха сериозността на заплахата от тези нови оръжия, което не се случва често. "Запалителните смеси буквално изпепеляват позициите, изгарят горските насаждения, които демаскират нашите военнослужещи", каза пред вестник "Московски комсомолец" пенсиониран боец от т.нар. Луганска народна република.
До момента все още не е ясно кои украински части вече са използвали новото оръжие - украинското министерство на отбраната показа кадри от Харковска област. Емил Кастехелми, военен анализатор от финландската Black Bird Group, която анализира разузнавателна информация от открити източници, заяви, че с помощта на геолокация са успели да потвърдят, че оръжието е използвано също в Запорожския и Донецкия участък на фронта. Поне една атака с "дронове-дракони" е регистрирана и в граничния район на Курска област, където украинските въоръжени сили действат от началото на август.
Изобретение от времето на Първата световна война
Използването на оръжия със запалима термитна смес не са нещо ново сами по себе си. Още през Първата световна война германците хвърлят такива бомби върху Великобритания от дирижабли, използвайки изобретението на химика Ханс Голдшмит. Първоначално патентът е разработен за мирни, а не за военни цели - за заваряване на железопътни релси. По време на Втората световна война термитни бомби са използвани както от нацистка Германия, така и от съюзниците от антихитлеристката коалиция.
Запалителните оръжия се споменават в контекста на много военни конфликти. По време на войната на Русия срещу Украйна многократно е съобщавано за използването на забранени вещества, включително химически оръжия. Наред с другото, руската армия е обвинявана в използването на боеприпаси с бял фосфор: по време на офанзивите на Мариупол, Авдеевка, както и във Вугледар.
Какво казва международното право за тези оръжия
Според международното право оръжията, които използват термитни смеси, не са забранени. Забранено е обаче използването им срещу цивилни цели поради ужасяващото им въздействие върху човешкия организъм, обяснява Марина Мирон, военен експерт от Кралския колеж в Лондон: "Проблемът с използването на термитни смеси е, че те поразяват целта безразборно. Ето защо, въпреки че сами по себе си не са забранени, третият протокол към Конвенцията за определени конвенционални оръжия ограничава използването им до строго военни цели, тъй като тези боеприпаси могат да причинят тежки изгаряния и увреждания на дихателните пътища."
В тези над две години и половина война на Русия срещу Украйна се наблюдава голямо развитие и иновации, особено в областта на технологиите за безпилотни летателни апарати и дронове. Дмитрий Жлуктенко от благотворителната фондация "Dziga's Paw" предоставя на украинската армия високотехнологично оборудване и екипировка, включително безпилотни летателни апарати. Пред ДВ той е категоричен, че украинската армия използва "дроновете-дракони" само срещу военни цели.
По думите му е важно да се вземе предвид контекста - руските въоръжени сили масово са се окопали в украинските гори, които им служат за укритие. Основната цел на украинските войски е да успеят да изкарат противника от укритията. Правозащитната организация "Хюман Райтс Уоч" публикува доклад за последствията от използването на такива оръжия. В него се набляга и на сериозните щети върху околната среда и реколтата, причинени от този вид оръжие, тъй като термитната смес изгаря всичко по пътя си. Службата на ООН по въпросите на разоръжаването също така посочва, че пожарите, причинени от тези оръжия, са "трудни за предвиждане и потушаване".
Украинският доброволец признава, че се нанасят щети на околната среда, но по думите му на карта е поставено нещо много по-сериозно. "Повече ме вълнува освобождението на Украйна от руската инвазия", казва Дмитрий Жлуктенко.
Как отговаря Русия?
Експертите засега не правят прогнози за влиянието на тези нови дронове върху хода на войната. Според тях е малко вероятно "дроновете-дракони" да изместят обикновените безпилотни летателни апарати или изтребителите, но могат да помогнат за спестяването на по-ценни боеприпаси. Според Емил Кастехелми ефектът от тези оръжия е най-вече психологически.
Много ще зависи и от това как ще реагира руската армия. През първите няколко дни стана ясно, че руснаците явно нямат готови решения. Но Русия ще се опита да копира тази технология, смята финландският анализатор Кастехелми. Според някои доклади първите руски аналози дори вече са готови.
Най-четени
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Диктатура на тъпоглавите
У нас тлее разлом, потиснат и нерешен, неизговорен и изопачен За превратностите на съдбата се замислих. Дивашката реакция на театрална пиеса, от една страна, е обида за изкуството
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия На 10 ноември Тодор Живков дреме по време на преврата
Костадин Чакъров: Не беше изненадан, по предписание на правителствени лекари винаги спеше следобед Наричал приятелите си от Политбюро цеховите майстори от задругата “Боже
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър