Партиите не се разбраха какво да правят със служебния кабинет - чакат Радев
Партиите в парламента не успяха да постигнат съгласие за общ ход, след вчерашния провал на служебния кабинет "Кожарева".
За днес бяха предвидени две срещи - председателски съвет в 11,00 часа и сбирка на всички без групата на ДПС и Делян Пеевски.
Първата среща продължи около час. На нея са присъствали ГЕРБ, БСП и ИТН. "Възраждане" са отсъствали, а ПП-ДБ са отишли, но щом са видели Пеевски, са напуснали. На втората среща са отишли само ПП-ДБ, "Възраждане" и част от независимите депутати.
Така или иначе съгласие не е било постигнато, понеже всеки настоява за нещо различно. Сутринта Борисов призова президента Румен Радев и служебния премиер Димитър Главчев да намерят формула, по която да отстранят МВР министъра Калин Стоянов и да намерят подходящ човек, партиите да идат бързо на избори, а проблемът с попълването на т.нар домова книга да се решава после.
За какво настоява ДПС около Делян Пеевски не стана ясно, понеже той самият не обясни, но пред медиите Тошко Йорданов от ИТН обясни, че и движението са настоявали за бърз вот. Другият председател Джевдет Чакъров обаче подкрепи попълването на регулаторите.
ПП-ДБ пък още вчера отправиха покана за среща днес с предложение парламентът да приеме промени в Закона за Сметната палата и да избере нови заместник-председатели, за да се "попълни" домовата книга. Това би означавало избор на нови двама души на мястото на Тошко Тодоров и Горица Кожарева, чиито мандати са изтекли още 2022 г.
ИТН пък искат да се сменят не само зам.шефовете на палатата, но и да се изберат нов омбудсман и заместник-омбудсман, да се смени Андрей Гюров като подуправител на БНБ, а ако се налага - и Димитър Главчев като шеф на Сметната палата. Тошко Йорданов потвърди изчисленията на "24 часа", че при съкратени срокове, попълването на органите може да стане за около месец.
БСП пък призоваха партиите да не забъркват повече каши и да изчакат да видят следващия ход на президента.
Така след срещите не стана ясно какво ще предприемат партиите от тук нататък, но май по-скоро ще чакат следващия ход на Радев. Вчера той призова Народното събрание да "попълни домовата книга", тъй като от десет човека вътре две позиции са вакантни (омбудсман и заместник), двама са с изтекъл мандат, а четиримата представители на БНБ не искат да се замесват заради особености на законодателството на Европейската централна банка и приемането на еврото. Освен тях остават само настоящият премиер Глачев и председателката на НС Рая Назарян, която отказа поста на министър-председател още преди Радев да я покани на среща, понеже не може ярка политическа фигура да отговаря за организирането на изборите.
Най-четени
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и