Проф. Пламен Киров: Президентът не може да наложи някого за служебен министър
Кандидатът за служебен министър-председател Горица Грънчарова-Кожарева вече от няколко дни провежда разговори с настоящи служебни министри и експерти, за да разбере тяхната готовност да се включат в служебното правителство, чийто състав трябва да е ясен до 19 август, понеделник.
"24 часа" потърси шефа на катедрата по конституционно право в Софийския университет проф. Пламен Киров, за да обясни процедурата, в която се намираме в момента и дали държавният глава може да влияе.
- Проф. Киров, може ли президентът да повлияе на избора на служебни министри?
- Не би могъл да окаже влияние. Той не може да наложи на кандидата за служебен министър-председател когото и да било за министър. Президентът назначава служебното правителство по предложение на кандидата за премиер, обвързан е от екипа, подбран от кандидата.
- А ако не одобри някой от кандидатите за министри?
- Тогава той може да откаже да издаде указ, но на цялото правителство. И тогава ще се получи патова ситуация. Завързва се възел. От друга страна може да води политически разговори с политическите сили. Той и по конституция е задължен да проведе консултации. Тези разговори, които се правят, са чисто политически.
Вижте, конституционната процедура трябва да е такава, че от всяка ситуация да има изход, С последните промени в основния закон, които бяха направени, се получи така, че процедурата може да върви и в един момент да спре. Да стане така, че да спре, да стане патова ситуация.
- Ако откаже да издаде указ, какво следва?
- Тогава служебното правителство на Димитър Главчев продължава да действа, но аз мисля, че ще се постигне съгласие и той ще одобри министрите.
- Горица Грънчарова-Кожарева сама ли подбира министрите?
- Вероятно. Тя носи отговорността за министрите. Не може да се наложи неприемлив човек, а после да й се търси отговорност. Конституцията въвежда екипния принцип, но досега той беше за избраните редовни правителства. Не случайно при тях първо се гласува министър-председателя, а след това и правителството като цяло. Сега този екипен принцип важи и за служебното правителство. Президентът вече не носи отговорност за него и трябва да се съгласи с предложените министри.
А ако откаже за някой от тях и не подпише указ, както казах, се получава патова ситуация, завързва се възел. Но всичко дойде от последните промени, заради които може да се получи така, че процедурата да върви и изведнъж да спре.
Най-четени
-
Секретно Непознатите факти за историческия Исус
В навечерието на светлия християнски празник Рождество, и вярващи и невярващи се сещат за християнската религия и нейния основател. Въпросът дали Исус Христос наистина е съществувал възниква
-
Галерия Тайни подривни послания в песни на Емил Димитров: Властта виждала обръщение към емигрантите в "Моя страна, моя България", прикрит туист в "Нашия сигнал" и насърчаване на просията в "Ако си дал"
Само народната любов спасява певеца от репресии И в естрадните хитове на родения на днешния ден през 1940 г. Емил Димитров комунистическата власт е съзряла подривни послания
-
Следващия път заедно на сцената
"Следващия път заедно на сцената." - МИРО! Благодаря ти за музиката, енергията и посланията тази вечер! 🤍 Това написа във фейсбук певицата, като се снима с Миро след неговия концерт в НДК на 19
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Коментар №1 на седмицата: Предателството на Европа към самата себе си
С тези редове няма да съобщя новина, няма да кажа нищо ново и кой знае колко необичайно - ще анализирам, от позицията на своя опит, факти и случки, които на всичкото отгоре не са нови и вероятно са