Българска гордост: 11 000 километра от Хавиер и Куба до Кимия и Иран
Щеше да си остане 1000 км, ако имахме адекватна политика към юношеския спорт
Земя като една човешка длан...
Но по-голяма ти не си ми нужна.
Това е едно от най-разпознаваемите стихотворения на Георги Джагаров. Въпросната длан е 111 хил. квадратни километра.
Горе-долу 11 хил. километра пък е най-далечното разстояние от родните места на двама от българските медалисти от олимпийските игри в Париж. Хавиер Ибанес, който взе бронз в бокса за България, е роден в кубинската провинция Матансас, а също бронзовата, но в таекуондото, Кимия Ализаде, която има издадена смъртна присъда в родината си, защото отказва да спазва законите на шериата, е от град Карадж - столица на иранската провинция Алборз.
България съвсем не за първи път печели медали благодарение на натурализирани спортисти. Имаме един олимпийски такъв шампион в лицето на Армен Назарян, който първо взе злато за родната Армения, а после го дублира като български гражданин.
Аз съм киноман и един от любимите ми филми е “Властелинът на пръстените”. Имам даже разширено копие на дивиди с обяснения. Та първият филм от трите започва с репликата на Кейт Бланшет (там играе кралица на елфите) “Светът се промени”. Същото е и с нашия свят, в това число и със света на спорта.
И в тази връзка няма нищо страшно, че трима от първите четирима медалисти за България от олимпийските игри в Париж не са родени у нас. Нещо повече - всичките са натурализирани. Семен Новиков, който ни донесе първия златен медал, е украинец от Харков, а за Ибанес и Ализаде вече споменахме.
Вече в социалните мрежи се завъртя хейт по повод това, че това не е много допустимо. Но както цитирах по-горе, светът се промени. Или всъщност никога не е спирал да се променя - хората мигрират непрекъснато и даже българите са дошли от м@йн@та си, за да си направят държава отсам Дунава.
Причината това да се случи, е държавата. Ако тя имаше адекватна политика по отношение на децата и учениците (например да закрие предмета физическо възпитание и да открие предмет спорт, където преподаватели да са само лицензирани треньори) и по отношение на инфраструктурата (ще напомня че 60 години у нас не е построен нито един държавен или общински модерен стадион), то разстроянието нямаше да е 11 хил., а максимум 1000 км.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков