Изборите май на 20.Х. При Радев дежавю – ПП-ДБ настояват да не ги прави Калин Стоянов
Това означава депутатите да се върнат от морето за клетвата на новия служебен премиер. Президентът още не го казва, този път имало повече желаещи
20 октомври е най-вероятната дата за изборите, стана ясно по време на консултациите при президента Румен Радев за съставяне на служебен кабинет.
За нея първи се обявиха от БСП, но от ГЕРБ се присъединиха, а “Възраждане” отдавна препоръчаха предсрочният вот да е чак в края на октомври. ГЕРБ изчислиха, че това би била
удачна дата, понеже след лятната си ваканция депутатите ще имат още около девет заседания,
в които да свършат конкретни задачи и тогава да излязат в почивка за предизборната кампания. А свикването на 51-ия парламент ще съвпадне с приемането на бюджета за 2025 г. и ако депутатите се разберат, може и да го приемат преди Нова година.
Радев не им обеща вот на 20.Х., но грижливо обърна внимание, че това би означавало служебният кабинет да положи клетва в парламента на 20-и август - в средата на и без това кратката двуседмична лятна ваканция на депутатите.
Срещата премина със закачки, без много искания от президента и по-набързо.
Този път Радев не се яви с кандидат за премиер, както направи на 5 април - влезе за срещата заедно с шефа на Сметната палата Димитър Главчев. Затова и нямаше състав на служебен кабинет, както миналия път, когато Главчев донесе папката с имената. От яд към списъка, който чуха, тогава представителите на ПП-ДБ напуснаха възмутено срещата. Сега никой не се разсърди. Разговорите този път приключиха и доста по-бързо - за 41 минути.
Радев потвърди информацията на “24 часа” от последните дни - че сега има повече от един мераклия за служебен премиер. Напомни, че през април се е явил с Главчев, понеже не е имало други съгласни, но сега разговорите му с кандидатите продължават.
Неофициално, както “24 часа” обяви, изборът му е между настоящия служебен премиер и заместничката му в Сметната палата Горица Грънчарова-Кожарева.
Въпреки че каза меко “Да”, подуправителят на БНБ Петър Чобанов от ДПС не бил във финалната листа.
Това е втората такава среща на Радев с партиите, понеже форматът бе въведен с промените в конституцията, орязали правомощията на държавния глава по отношение на служебната власт. Идеята е не само да избира от кратката домова книга, а и да се консултира с парламентарните сили за съставянето на кабинета.
Основният закон обаче не посочва кое трябва да стане първо - избирането на премиер или консултациите
и при сегашния втори опит последователността е обърната.
Първи думата взеха от ГЕРБ-СДС като най-голяма парламентарна сила, но не поставиха никакви конкретни искания към Радев, а по-скоро призоваха колегите си да се отнасят с по-голяма отговорност към духа на парламентаризма и конституцията.
Че ГЕРБ няма да се месят в процеса, предупреди още сутринта партийният лидер Бойко Борисов, който каза, че ще прати хора на консултациите само от уважение към президента.
Нашето категорично мнение е, че политическите групи и представители в 50-ото НС не бива да се бъркат в тези компетенции, да дават съвети, оценки, напътствия, сугестия за това какъв трябва да бъде кабинетът и кои трябва да бъдат номинираните за премиер и министри, защото това е във вашите компетенции, обясни Росен Желязков, който дойде в компанията на Деница Сачева и Теменужка Петкова.
Калин Стоянов да не остава и в следващия кабинет, поискаха от ПП-ДБ, макар че и те заявиха, че няма да се месят. Това бе основният им патос и през пролетта.
Бившият премиер акад. Николай Денков се обоснова, че има лични впечатления, а и информация, че “има проблем”, а Божидар Божанов добави, че не се борят с конкретния човек Калин Стоянов, а с модела на работа.
И “Възраждане” като ГЕРБ не пожелаха нищо конкретно от президента. Лидерът им Костадинов заключи, че
срещата е безсмислена,
а и не вижда подходящ за премиер. Той обаче припомни изказването на Радев от предния ден, че не би избрал за служебен премиер наследник на Рая Назарян “дори и да е Господ”, и го разтълкува така: “Ако имам възможност да избирам между човек на Пеевски и Господ, ще избера човек на Пеевски”.
Не се притеснявайте, господинът, когото споменахте, знаете прекрасно моето отношение към него, така че бъдете спокоен в това отношение, с усмивка му отговори Радев, което напрегна говорителя на следващата група - Йордан Цонев от ДПС.
Няма как да отмина нелепостта на обсъждането на председателя на ДПС и на нашата парламентарна група тук, в президентството. Най-малкото защото не е мястото тук да се обсъжда който и да е от лидерите на която и да е от партиите, второ, да се говорят откровени неистини, отговори му Цонев. От името на движението той се обяви за бързи избори и обясни, че нестабилен парламент може да доведе само до рискове за бюджета и фиска в страната.
Социалистите пък се показаха далновидни, като изтъкнаха, че до 30 август страната трябва да излъчи име на бъдещ еврокомисар. Това е ангажимент на Министерския съвет, затова от БСП помолиха Радев процесът да е максимално прозрачен. Иначе официално политиците още не коментират какъв ресор ще иска България.
И от ИТН не поискаха нищо, но пък Радев ги жегна, като им каза, че
не са успели да задържат спасителния пояс, който им е хвърлил
Почти всички партии били готови да ги подкрепят за третия мандат, върнаха му обаче хората на Слави Трифонов.
По време на цялата среща Радев демонстрира много ведър дух. В края ѝ попита дали друг иска да се изкаже. “Вие нямате разрешение за повече отношение, нали?”, обърна се с усмивка към хората на Борисов заради думите му от по-рано. “Това беше доста грубо от ваша страна и дълбоко невярно”, репликира го веднага Деница Сачева.
Най-четени
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ужасът на Червения терор
Между 12,5 и 15 милиона загиват в революцията и гражданската война. Вождовете на болшевиките в Русия дават строги инструкции за масовите убийства Октомврийската революция е едно от най-страшните
-
Истината за революцията, която обърна света
Несъстоялите се "епични битки" са режисирани години след преврата Болшевиките си присвояват чужди символи и униформи След 107 години Октомврийската революция в Русия - събитие с огромни последици
-
Филмът за Гунди е №1 в момента, а не свинщината в политиката
Още няколко думи по темата „Гунди". Филмът очевидно е огромно събитие и пълни салоните с такова количество зрители, каквото българското кино не е виждало в последните 30 години