Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Всичко започва с тайната операция "Попай" на САЩ във Виетнамската война, но днес Иран обвинява Израел, Турция и Европа в кражба на облаци. А Китай е инвестирал 1 милиард евро в технологии за управлението им

Да откраднеш облак, вече не е метафора, а реално подозрение, което предизвиква политически спорове. Заради по-малкото сняг и дъждове по своите земи тази зима Иран се усъмни, че съседната й Турция е откраднала облаците им.

Терминът "кражба на облаци" означава, че те са обстрелвани с химически вещества - сребърен йодид, за да завали изкуствен дъжд, но над територията на друга държава. Актуалният спор между Иран и Турция започва с няколко снимки в социалните мрежи. На тях се виждат заснежените турски планини, обрамчени от внушителни облаци, и съвсем сухите върхове без нито едно облаче на границата с Иран. Учените отричат подобни манипулации. Джеймс Флеминг, който е метеорологичен историк, дава съвсем просто обяснение - облаците се движат, такава е природата им. Дори при нечестна игра и опити да се предизвика изкуствен дъжд, не се знае дали в крайна сметка на него няма да се наслади именно противникът ти.

В Близкия изток - най-сухата част на планетата, неведнъж са се обвинявали взаимно в „облачно пиратство". През 2018 година заради нечовешката суша в Иран са убедени, че Израел им "краде" облаци. Звучи налудничаво, но се случва, а конфликтът между двете държави се разминава на косъм заради един храбър ирански метеоролог.

Сушата и високите летни температури в цял свят това лято накараха учени и фермери да се замислят дали спасението на реколтата им от жегата не е в предизвикването на изкуствени дъждове. Българският фермерски съюз призова държавата да помисли по въпроса заради критично ниските нива в някои язовири, опустошителните пожари и липсата на вода за напояване.

Валежите чрез обстрелване на облаци обаче, вместо да решат световните проблеми, може да създадат и много по-големи поразии и да засилят още повече и без това застрашителните промени в климата. Световните учени засега не са на едно мнение.

Повече по темата четете в новия брой 7/2024 г. на списание "Космос".