Хигиенистка правела интервюта за българско гражданство на македонци в консулството ни в Битоля
Импулсен телефон записвал часовете за консулски услуги. Външно не знаело за договора
Жена, която официално е работила като хигиенистка, е правила интервюта за българско гражданство в консулството ни в Битоля, Северна Македония. Това е установила проверка на работата там. Докладът за нея представи служебният премиер Димитър Главчев по време на парламентарния контрол днес.
МВнР се отнася изключително сериозно към този въпрос. Действия са предприети още от предходния министър г-жа Мария Габриел, увери Главчев. Проверката е направена между 6 и 9 февруари тази година.
Пропуските, които комисията към МВнР е открила, са редица. Установено е, че часове за консулски услуги е записвал македонски колцентър. "По този начин на юридическо лице с неясна собственост е била
предоставена възможност за узнаване, систематизиране и архивиране на личните данни на десетки хиляди лица,
които през годините кандидатстват за българско гражданство и всякакъв друг вид консулски услуги. Телефонният номер на колцентъра е импулсен, цената на разговорите не е обявена и е с неясна стойност за потребителя и служителите в консулството", обясни Главчев. Няма данни и сключеният договор с колцентъра да е бил одобрен от централното управление на МВнР. Препоръчано е незабавно да се спре договорът и да се заличи телефонът му. Това пък е направено в началото на март.
Друго нарушение, което е установено е, че генералното консулство е наложило практика на работа, с която насочва хората и реално ги принуждава да ползват една единствена банка - "Унибанк". Не е дадена възможност таксите да се плащат на друго място, където клиентите имат лична сметка. Не е допуснато и плащане чрез електронно банкиране или пос терминал.
"Дадена е препоръка да се започне да се приемат плащания за консулски услуги в брой, на пос терминал, чрез банков превод в банка по избор на гражданите. До момента са проведени разговори с три местни банки за поставяне на пос терминал", посочи Главчев.
"Трето - намеса на посредници и липса на безплатна информация в консулството в Битоля - в приемната на консулската служба
не е била налична безплатна информация за предоставяните услуги, работното време и тарифите за тях
Липсата на информация създава възможности за спекулации и появата на посредници, които съдействат на гражданите за консулски услуги срещу допълнително заплащане", подчерта Главчев. Изпълнена е препоръката да се публикуват цените на услугите.
Генералното консулство в Битоля не е посочило и електронна поща, нито връзка с Инспектората на МВнР, за да се подават сигнали за корупция и нередности. "Това буди притеснение и липса на мотивация у гражданите да подават сигнали поради страх от реваншистки действия от страна на служителите", подчерта Главчев.
В преписките за придобиване на българско гражданство в архива на консулската служба за периода до средата на 2021 г. липсват задължителни копия на въпросниците по образец от проведените интервюта.
Договори с местните лица не са сключени съобразно правилата, подчерта още външният министър. "В сключените договори с местни лица не се посочват конкретни задължения, а се съдържат препратки към вътрешни правила за работата на консулството. Наблюдават се редица противоречия", допълни той.
"Споменатата в питането ви (въпросът бе зададен от Ангел Георгиев от "Възраждане" - б.а.) Весна Котевска е местно лице и по отношение на нея в доклада са направени следните констатации: Намираме за крайно нецелесъобразно местно лице по смисъла на чл. 80 от Закона за дипломатическата служба, да изпълнява дейности по проверка на изрядността на постъпващите заявления и комплект документи за кандидатстващи за българско гражданство, и съответно да обработва приетите заявления и документи на лица, кандидатстващи за българско гражданство. В допълнение считаме, че съвместяването на функциите на хигиенист и ангажименти по толкова отговорен и в контекста на Северна Македония чувствителен акт, какъвто е придобиването на българско гражданство, потенциално би нанесло сериозни щети на страната ни, българската общност и нейните организации в консулския окръг на генералното консулство в Битоля", прочете Главчев.
Дейностите на Котевска, извън тези на хигиенистка, са прекратени. Спрян и е и достъпът до информация за кандидатстващите.
Заведени са и дисциплинарни дела срещу завеждащият консулската служба и ръководителят на генералното консулство в Битоля.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва